Е сента вече прекрачи решително в календара на 2024. И макар и слънцето все още да сгрява дните, студените месеци са вече тук. Ноемврийски дъждове, декемврийски студени ветрове и влага и ледените януари и февруари са приготвили запасите си от дъжд, сняг и режещ вятър.
Носталгията по топлото лято и яркото слънце и впускането в напрегнатото ежедневие през есента и зимата, служебните ангажименти, грижите за децата в новия учебен сезон и умората, особено събрани заедно, оказват влияние върху здравословното ни състояние. За да бъдат телата ни подготвени за предстоящото застудяване и вълни от простудни заболявания, добре е да се погрижим за себе си и да вземем предвид няколко важни, но лесни за следване съвети за добро здраве и настроение, дори когато есента се чумери навън.
Режимът на хранене е ключов фактор, за да създадем здравословна среда в ежедневието си и да подготвим организма за външните влияния. Хранителните навици следва да са съобразени със сезона и да включват богати на витамини есенни плодове и зеленчуци, както и да запасяваме телата си с полезни мазнини. Хубаво е да се фокусираме върху балансирания режим на хранене и да подпомогнем имунитета си чрез прием на необходимите вещества и достатъчно вода.
Ябълките и крушите помагат сериозно при детоксикация на тялото, заредени с витамини Р и К, също и с рибофлавин, ниацин, тиамин. Гроздето съдържа силни порции фолати, които са производни на фолиевата киселина, както и на витамини В6, С, А, селен, желязо, калций, калий, фосфор и магнезий. С малкото си калории и високо съдържание на хранителни вещества, тиквите съдържат фибри и калий и са пълни с магнезий и желязо. Също така са чудесен източник на витамините А и С и Рибофлавин.
Зелето пък засилва имунитета, спомага за изчистването на белите дробове и предпазва от стомашни инфекции. Чайовете от билки и джинджифил, разбира се, са ясни. А горещите супи дават енергия, лесни са за усвояване и хидратират допълнително тялото.
Намаляването на стреса е сред най-ефективните ни методи за здрав и бодър организъм. Заетият с твърде много ангажименти и задачи мозък, недостатъчният сън и лишаването на тялото от почивка, в моментите, когато то подсказва, че му е нужна, могат да отворят вратите към неканени гости, които да ни разболеят.
Да, отпускарският сезон мина, ваканциите свършиха и трябва да се включим в по-активен режим на работа, да координираме служебните и ежедневните си задачи с нуждите на децата и семейството. Въпреки това не е нужно да се претоварваме с грижи. При добре разчетен график, можем да подредим неотменимите задачи – има вече различни мобилни приложения, които помагат да начертаем удобен и лесен график, а дори и старомодният тефтер върши отлична работа.
Подредените ангажименти са по-лесни и приятни за прогнозиране и отмятане. И сънят – да оставим късното лягане за следващата ваканция и за уикендите. Почивката е от голямо значение за здравето ни.
Навиците също са ключов фактор. Една бърза проверка на прогнозата за деня може да ни спести неочакваните метеорологични прояви. Топлото палто или яке, шалът са най-добър приятел при студен есенен вятър. А чадърът, дъждобранът и качулката могат да ни спестят неприятното измокряне, което пък да отслаби имунитета ни. Планирането на дневното облекло и часовете за почивка, помага да сме подготвени за есенното време и неговите капризи.
И ако все пак усетим неразположение, е добре да следим за конкретни симптоми. Умората може да е следствие на стрес и недостатъчна почивка, но може да означава, че имунната система използва белите кръвни клетки, за да се бори с грипен вирус, вместо да възстановява мускулните влакна и ставите, както обикновено, когато не сме болни.
Главоболието, забавените рефлекси, затруднената концентрация, загубата на апетит и трудното ставане от леглото сутрин, може да са сред първите белези за начална настинка или грип. Ако в картинката включим раздразнено гърло, често кашляне и покачване на температурата, е време да вземем мерки, за да облекчим максимално бързо простудата. Лесно се намират надеждни мултисимптомни продукти, които помагат за облекчаване симптомите на настинка и грип. Препоръчително е да съдържат антипиретик, който понижава температурата (например парацетамол) и назален деконгестант, който се бори със запушения нос (например фенилефрин).
Комбинираните формули в разтворима форма не само помагат при висока температура и други неприятни симптоми, но и увеличават приема на течности, подпомагайки имунната система и борбата ѝ с простудни заболявания. Приемът на такъв тип продукти още от най-леките симптоми на настинка и грип може да бъде ключов фактор за по-бързото им протичане. А при по-тежки проявления на простудни неразположения, те могат да имат благотворен ефект върху симптоматиката, подпомагайки процеса на излекуване.
Нека се насладим на есента бодри, със силна имунна система и разнообразна храна, любимите книги и филми със здраво тяло и отлично настроение. Особено когато сме подготвени.