О пасните менингококи могат да причинят сериозни увреждания. Затова ваксината срещу тях е особено важна, пише DW.
Ето какво трябва да знаете за коварната бактерия:
Здравните власти в американския щат Вирджиния обявиха неотдавна "огнище на менингококова инфекция за целия щат". От юни 2022 досега там са се разболели 30 души. Това е три пъти повече от обичайното за подобен период време. Петима души починаха.
Болестта е опасна за хората с отслабен имунитет
Близо всеки десети пълнолетен е носител на менингококовите бактерии (Neisseria meningitidis). Менингококите са разделени в поне 12 т.нар. серогрупи, 5 от които причиняват повечето случаи: A, B, C, W и Y. Най-често се диагностицира серогрупата "В" - 66% от заболяванията са от този тип.
Когато имунната система е силна, а ваксинацията от детството все още осигурява защита, инфекцията минава незабелязано. Ако обаче се стигне до развиването на болестно състояние, менингококовата инфекция може да доведе до увреждане на мозъка, загуба на слух и когнитивни увреждания.
Менингитът е често срещана последица от менингококовата инфекция. Две трети от всички случаи на менингококова болест се развиват като менингит или възпаление на мозъка. Според Световната здравна организация (СЗО) менингококите са най-често срещаната причина за развитието на бактериален менингит. Особено в Субсахарска Африка има повтарящи се епидемии с дял на заболеваемостта до 1000 случая на 100 000 жители.
Сепсисът, т.е. отравянето на кръвта, също може да бъде резултат от инфекцията. В някои случаи може да се наложи ампутация на крайници. Подобни сериозни последици се срещат при приблизително един на всеки пет заразени. Около 10% от менингококовите инфекции завършват фатално.
Stay Informed: Latest Advancements in Meningococcal Meningitis Treatment
— Growth Plus Reports - A GRG Health Company (@ReportsGrowth) September 7, 2023
Get free sample PDF now: https://t.co/DR7V2NGYfH#MeningococcalMeningitis #MeningitisTreatment #MeningococcalInfection #MeningococcalVaccine #BacterialMeningitis #InfectiousDisease #MeningococcalAwareness pic.twitter.com/LVmNyG7IXc
Разпространение по капков път
Менингококите живеят в гърлото и носната кухина. Инкубационният им период продължава между 3 и 4 дни, а в отделни случаи може да бъде и между 2 и 10 дни. Менингококите могат да се предават от един заразен на друг чрез кашляне, кихане или стискане на ръцете. Заразяването може да стане и чрез целувка. Преносителите на болестта са заразни и могат да предават бактерията, дори и самите те да не са болни.
Първите симптоми обикновено са неспецифични. Те често наподобяват грип или инфекция, подобна на грип. След това се появяват висока температура, чувствителност към светлината и скован врат. Възможно е да има и кървене по кожата, което обикновено започва от краката.
Менингококовата ваксинация предпазва
При бебетата и малките деца има особено висок риск от заразяване с менингококова болест. Причината: имунната им система все още не е толкова развита и силна, колкото при възрастните.
Хората, живеещи заедно в тесни помещения - в малки апартаменти, препълнени жилища или в бежански лагери - също са изложени на висок риск от разпространение на бактериите.
Световната здравна организация препоръчва спазването на хигиенни мерки като редовното миене на ръцете и ваксинацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!