Б уболечки, змии и гущери живеят в Музейко, а поводът за това е новата изложба “Пълзящи експонати”. Защо е важно да познаваме влечугите? Как те се грижат за баланса в природата? Тези и още много любопитни въпроси ще можем да зададем на едни от най-добрите български херпатолози по време на изложбата, която ще продължи до края на юни.
Над 20 змии, сред които тайпани, мамби, кобри, кроталиди, гърмящи змии и екзотични смоци ще видим зад стъкло в пространството за временни изложби на Детския научен център. В компанията на най-отровните пълзящи звезди от Африка и далечна Австралия ще бъдат и добре познатите у нас усойница и пепелянка.
Освен с влечуги - змии, игуани и хамелеони, в рамките на “Пълзящи експонати” ще можем да се запознае отблизо и с паяци, скорпиони и хлебарки. А защо не и да научим повече за характер и обществата на тези привидно страшни гости!
„За първи път показваме в София кралската кобра. Тя е най-голямата отровна змия. Тя достига до 5,5 метра. Много рядко се експонира в терариуми. Показваме и много други видове”, каза за NOVA херпетологът Красимир Христов.
Уникалния шанс на едно място да бъдат видяни най-отровните змии в България и света Музейко допълва с традиционната възможност за нови и задълбочени знания: присъствието на специалисти херпатолози посетителите на Детския научен център ще научат какво е поведението на животните в дивата природа и как да се отнасят към тях при случайна среща на поляната или в планината. По време на специални събития към основната изложба ще разберем кога отровата е спасяваща и как се превръща в ценно лекарство, както и защо наистина си струва да харесваме всички тези животни, които ни плашат и интригуват!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!