В ъзможно ли е да се подобрят отношенията между майка и зет без радикални мерки? И защо всъщност рядко стават приятели?
Защо тъщата му не го харесва?
Всяка майка иска най-добрият мъж за дъщеря си. И много от тях са сигурни, че те са тези, които знаят как изглежда той. За разлика от влюбената си дъщеря, майката вижда всички недостатъци на зет си още от самото начало. И тя няма да се примири с тях.
Такива майки не прощават на съпрузите на дъщерите си дори най-малките грешки и гафове, като постоянно фокусират вниманието си върху тях.
Лош опит: Майка, която е отгледала дъщеря си сама или със слаб съпруг, проектира всичките си лоши преживявания от семейния живот върху своя зет. Тя непрекъснато го сравнява със съпруга си, настройва дъщеря си, внушавайки й, че мъжът й е същият, като баща й. Почти невъзможно е да се угоди на такава тъща. Как да докажете собствената си стойност?
Борба за власт: Страхът от загуба на контрол над детето и желанието да я запази на всяка цена води до това, че свекървата се опитва да ръководи семейството на дъщеря си. Всяка проява на независимост от страна на младите предизвиква взрив от възмущение.
Тя безкрайно критикува и дъщеря си, и зет си и се намесва по най-безцеремонен начин в живота на младото семейство. Постоянната критика наранява гордостта на човека
It's not your fault your mother-in-law hates you, study says https://t.co/sdSmDgoxdY pic.twitter.com/sWM4YfDPn7
— New York Post (@nypost) April 18, 2022
Мамино момиче: Инфантилните дъщери, свикнали с постоянни грижи, позволяват на майките си да бъдат въвлечени твърде много в живота на семейството им. В резултат на това свекървата помага на дъщеря си в домакинската работа, прекарва свободното си време с младата двойка и т.н. С една дума, тя се превръща в пълноправен член на семейството.
За много мъже такъв живот, в който участва трети човек предизвиква недоволство. Свекървата го възприема като неприязън директно срещу нея и последствието е негодувание към зетя за неговата неблагодарност.
Какво да правите, ако сте в тази ситуация?
Опитайте се да разберете причината за вашата враждебност. Може би ви води елементарна ревност, страх да не бъдете изоставени. Но никой мъж на света не може да заеме вашето място. Спрете да се борите със зет си за влияние.
Не изразявайте недоволството от зет си пред дъщеря си, дори ако ви се струва, че е основателно. Оставете я да се справи сама. Освен това може би преувеличавате недостатъците на мъжа й. И, разбира се, не му правете забележки и не подхвърляйте коментари. Не давайте съвети, когато не ви ги искат. Не казвайте на дъщеря си и зет си какво да правят. Ако искате да споделите недоволството или безпокойството си с дъщеря си, направете го възможно най-коректно, без категоричност и назидание. Помагайте само ако ви помолят за това. Но не отказвайте помощ, за да бъдете ценени повече.
Не критикувайте и не прекрачвайте границите на младото семейство. Запомнете: истинската любов се крие в способността да разберете и приемете човек. Ето защо, ако наистина обичате дъщеря си, опитайте се да приемете нейния избор. Дайте й правото да прави свои грешки и не я обвинявайте за това по-късно.
Чужда майка. Защо зетят не я харесва?
Детски спомени: Сериозните проблеми в отношенията със собствената му майка много често пречат на мъжа да приеме тъща си. Той несъзнателно прехвърля своите детски разочарования върху нея.
Инстинкт на собственик: Един мъж може да ревнува жена си заради влиянието, което майка й оказва върху нея особено, ако става дума за властна майка, която открито контролира дъщеря си. Въпреки че откровените насилници също могат да се държат по подобен начин, опитвайки се да изолират съпругата си от нейната среда, за да запазят еднолична власт над нея.
Голяма разлика: Значителните различия в социални или културни условия също затрудняват новите роднини да намерят общ език и допринасят за напрежението в отношенията.
Какво да правя?
Покажете уважение. Не е нужно да обичате свекървата си. Но да се отнасяте към нея с уважение е задължително. Не си позволявайте груби забележки или нелюбезни нападки към нея. Дори ако съпругата ви си позволява да прави не съвсем приятни коментари за майка си, опитайте се да не поддържате такъв разговор. И особено важно е да не казвате нищо лошо за свекърва си в присъствието на други роднини.
Покажете, че ви е грижа. Рядко срещано е майка да остане безразлична, виждайки, че дъщеря й е заобиколена от грижи и внимание. Никога не критикувайте жена си и не правете коментари за нея в присъствието на свекърва си. Но похвалите са напълно приемливи. Не би било зле да проявите загриженост към самата свекърва - предложите да донесете хранителни продукти, да поправите капещия кран или просто да я попитате как се чувства и търпеливо да изслушате отговора.
Каквото и да си говорим, свекървата също е жена, независимо от възрастта й. Затова се постарайте да проявявате галантност – поздравете я за празниците, направете й комплимент. Опитайте се да изслушвате съветите и морализаторските речи на свекърва си спокойно, не влизайте в полемика, въздържайте се от саркастични коментари. Никой не ви кара насила да следвате нейните съвети, просто ги изслушайте и после ги забравете.
Ако свекървата ви се опита да ви дава съвет в област, която изобщо не я засяга, не забравяйте да й благодарите и да обясните, че по този въпрос вие и съпругата ви ще се придържате към вашето мнение. Основното нещо е да бъдете изключително учтиви и коректни.
Откажете се от илюзията, че съпругът ви ще започне да обича майка ви като своя собствена или че тя ще започне да се отнася към него като към син. Такова нещо може да се случи след дълго време. Отначало е достатъчно и двете страни да запазят приятелски неутралитет.
Мама никога няма да вземе съпруга ви сериозно, ако се отнасяте към него с неуважение. Демонстрирайте, че цените и уважавате мнението на съпруга си и му вярвате. Ако майката чувства, че авторитетът на зет й пред дъщеря й е непоклатим, дори и да не е съгласна, тя пак ще се привърже към него и със сигурност няма да започне да го обижда и унижава.
Насочете вниманието на майка си към най-добрите страни на съпруга си, разкажете й как се грижи за вас, какво прави, покажете колко сте щастливи с него. Ако не можете да се похвалите с нещо подобно, е добре да се замислите - може би майка ви не греши толкова, като смята, че заслужавате по-добър съпруг.
Опитайте се да не обсъждате съпруга си по негативен начин с майка си. Дори и да сте му обидени, в никакъв случай не го критикувайте пред майка си. След това ще простите на съпруга си за това, което се е случило, но майка ви ще развие неприязън към зет си.
Същото важи и за разговорите със съпруга ви относно неговата тъща. Първо, той няма абсолютно никаква нужда да знае за недостатъците на майка ви. И второ, демонстрирайки неуважително отношение към майка си, вие давате повод и на съпруга си.
За да ограничите влиянието на майка си, научете се да поставяте граници в семейството си и да казвате „не“ на майка си.
Основното нещо е да разберете, че вашите опити да се съпротивлявате на манипулациите на майка си изобщо не означават, че сте започнали да я обичате по-малко. Разбира се, майка ви е най-скъпият и най-близкият човек за вас, но това не отменя правото ви на собствен живот.
Въпреки това, когато защитавате това право, не отивайте твърде далеч. Враждебността на майка ви към нейния зет може да се дължи и на факта, че тя започва да получава по-малко от вашето внимание. Затова не забравяйте да се интересувате от живота на майка си, споделяйте подробности за вашия, отидете да я посетите или я поканете у вас, поискайте съвет, грижете се за нея. Майка ви все още трябва да чувства, че имате нужда от нея, че я обичате и й вярвате и че никой няма да заеме нейното място в сърцето ви.
Основното е всички участници в този семеен триъгълник да са съсредоточени върху хармонията, а не войната. И тогава, години по-късно, тъщата и зетят наистина ще могат да станат близки хора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!