Не седете с кръстосани крака. Експерт по анатомия обяснява защо.
Седите ли удобно? Спрете за момент и без да се намествате обърнете внимание на позата си. Вижте краката си.
Кръстосани ли са? В коя посока – наляво или надясно? Около 62% от хората кръстосват краката си, като слагат десния крак върху левия, 26% го правят на обратно и 12% нямат предпочитана страна.
Им основно два начина за сядане с кръстосани крака – с кръстосване при коленете или при глезените. Но колкото и удобно да ви е да седите така запитайте се добре ли е това за здравето и позата ви? Нека погледнем доказателствата.
Като начало, едно проучване показва, че седенето с кръстосани крака може да причини разместване на бедрата, като едното ще отиде по-нагоре, а другото ще остане по-надолу.
#EmmeBabe ℙℝ𝕆 𝕋𝕀ℙ: Avoid crossing your legs too much ✋🛑
— Emme Diane (@EmmeDiane) July 21, 2020
Although studies have shown that crossing your legs does not cause varicose veins, it does put pressure on the small blood vessels. So, if you are prone to spider veins this pressure can cause the blood to pool. pic.twitter.com/bMAsPePuU6
Променя се и скоростта на кръвта в кръвоносните съдове на долните крайници, което може да увеличи риска от образуване на кръвни съсиреци.
Повечето изследвания показват, че кръстосването на коленете е по-лошо от това на глезените. И наистина, седенето по този начин може да доведе до повишаване на кръвното налягане, поради събирането на кръв във вените и сърцето затормозява, защото трябва да се бори с това.
Това може да увеличи риска от увреждане на кръвоносните съдове, поради което измерването на кръвното ви налягане трябва да става като стъпите на пода.
Ефект върху тялото
Колкото по-дълго и по-често седите с кръстосани крака, толкова по-вероятно е да имате дългосрочни изменения в дължината на мускулите и костната структура на таза. В зависимост от това каква е структурата на скелета ви, кръстосването на краката може да стане причина за разместване на гръбнака и раменете.
Позицията на главата също може да се промени, заради измествания на костите на врата, докато гръбнакът опитва да компенсира това, за да запази центъра на тежестта над таза.
Вратът ви също може да бъде засегнат, тъй като едната страна на тялото е по-слаба от другата. Същият дисбаланс може да се наблюдава в мускулите на таза и долната част на гърба, заради лоша стойка, стрес и напрежение, причинени от кръстосването на краката.
Тазът може също да се измести, поради продължителното разтягане на глутеалните (задните) мускули от едната страна, което ги прави по-слаби.
Дългото седене с кръстосани крака увеличава вероятността от сколиоза (анормално изкривяване на гръбначния стълб) и други деформации. Може също да причини синдром на болезнения голям трохантер (СБГТ), често срещано, болезнено състояние, което засяга външната страна на ханша и бедрото.
Изследванията показват също, че седенето с кръстосани крака може да изложи на риск от свиване и нараняване перонеалния нерв в подбедрицата , известен още като фибуларен.
Това обикновено се проявява като слабост, когато се опитвате да повдигнете страната на стъпалото, от която се намира малкият пръст, също и като „падане на стъпалото“ – когато цялото стъпало виси надолу. Трябва да се отбележи обаче, че в повечето случаи това е краткотрайно и кракът се връща към нормално състояние в рамките на няколко минути.
Има също доказателства, че кръстосването на краката може да повлияе на производството на сперма. Това е така, защото температурата на тестисите трябва да бъде с между 2 °C и 6 °C под нормалната телесна температура.
Седналото положение повишава температурата на тестисите с 2 °C, а кръстосването на краката може да повиши температурата им с до 3,5 °C. Проучванията показват, че повишаването на температурата на скротума може да намали както броя, така и качеството на спермата.
Интересно е да отбележим, че поради разликите в анатомията на мъжете и жените много по-лесно е за жените да седят с кръстосани крака, защото мъжете имат намалена възможност за движение в бедрата.
Крака и стави
Други изследвания показват, че седенето с кръстосани крака може да бъде полезно за някои хора. Едно проучване от 2016 г. установи, че за хора, на които единят им крак е по-дълъг от другия, седенето с кръстосани крака може да подобри изравняването им, както и да помогне за регулиране на височината на двете страни на таза.
Седенето с кръстосани крака, сравнено с нормалното седене, намалява активността на някои мускули, особено на косите - намират се там, където поставяте ръце на бедрата. Това може да помогне за отпускане на основните мускули и да предотврати пренапрежението.
Подобно на горните твърдения, има доказателства за това, че седенето с кръстосани крака подобрява стабилността на сакроилиачните стави – отговорни за разпределянето на тежестта между гръбнака и краката.
И разбира се, ще споменем и известната йога или медитативна поза лотос, която представлява седене на земята с кръстосани крака. Има много малко данни за това дали седенето в лотос дълго време би довело до някои от изброените проблеми, или не.
Наистина, трябва да признаем, че йогата има много големи ползи, дори при хора с проблеми с коленете.
Какъв е изводът?
По-добре да избягвайте седенето с кръстосани крака, ако ви е възможно.
Въпреки това, много от рисковите фактори свързвани с кръстосването на краката са изострени от други, по-съществени проблеми, като заседнал начин на живот и затлъстяване.
The perks of an active life - get 'younger' in later life.Let's get moving! @Covonthemove @GrapevineYP #thiscitycan https://t.co/WGDTvxay40
— Coventry In Motion (@CovInMotion) January 21, 2016
Като имаме предвид всичко това, основният ни съвет е да не стоите в една поза твърде дълго и да поддържате активен начин на живот.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!