П о-малко от осем месеца ни делят от провеждането на президентските избори в САЩ, а надпреварата между демократите и републиканците става все по-ожесточена. Имената на двамата кандидати, които ще се изправят един срещу друг в битката за Белия дом, на практика вече са ясни – това отново ще бъдат Джо Байдън и Доналд Тръмп. Сблъсъкът между тях се очертава да бъде изключително оспорван, а въпросът каква роля ще изиграят в него конспиративните теории и фалшивите новини не спира да е обект на разгорещени дебати.
Trump challenges Biden to debates 'anytime' after Super Tuesday wins https://t.co/LG4ikgPBoZ
— BBC News (UK) (@BBCNews) March 7, 2024
Тръмп и QAnon
Сатанисти и педофили, разполагащи с огромна власт, управляват световна мрежа за трафик на деца. Сред тях са известни личности като Барак Обама, Хилъри Клинтън, Джордж Сорос, Бил Гейтс, както и редица холивудски звезди. Тръмп се опитва да се бори срещу тях и планира да арестува хиляди членове на престъпната организация, поради което „световният елит“ прави всичко по силите си, за да сложи край на политическата му кариера. Тези твърдения стоят в основата на една от най-скандалните конспиративни теории, известна като QAnon. Смята се, че се появява за пръв път през 2017 г. „Доказателствата“ в нейна подкрепа са, меко казано, налудничави, но това не променя факта, че тя продължава да се радва на голяма популярност.
Самият Тръмп неведнъж е споделял публикации, свързани с QAnon, в социалните мрежи (въпреки че ФБР определя конспиративната теория като потенциален източник на вътрешен тероризъм). Това не е особено изненадващо – представянето на милиардера като вярващ християнин, защитаващ традиционните американски ценности и опитващ се да разкрие поквареността на противниците му, стои в основата на неговата политическа стратегия. Фактите, обаче, сочат че Тръмп далеч не е религиозен. Огромната част от неговите изказвания нямат абсолютно нищо общо с християнската етика (особено показателен е случаят, в който той публично се подигра на журналист с увреждания). В опит да оправдаят поведението му, някои го сравняват с персийския цар Кир. В Стария завет той е описан като владетел, който не е вярващ, но въпреки това помага на еврейския народ да се завърне в Йерусалим и дори съдейства за възстановяването на Соломоновия храм.
Привържениците на Тръмп и QAnon също така смятат, че фалшифицирането на изборните резултати е нещо обичайно за американската политическа система. Още през 2012 г. милиардерът нарече преизбирането на Барак Обама „пълна измама и пародия“, добавяйки, че САЩ „вече не са демокрация“. През 2016 г. той оспори резултатите от изборите в Айова, без да представи никакви доказателства. Изненадващо или не, милиони американци продължават да вярват безпрекословно на всяка негова дума. Освен това, близо една четвърт от жителите на САЩ твърдят, че са готови да прибягнат до насилие, за да „спасят родината си“. Причини за безпокойство несъмнено има, а Тръмп вече даде заявка, че няма да признае резултатите от предстоящия вот, ако те не са в негова полза.
As Trump support merges with Christian nationalism, experts warn of extremist risks https://t.co/cEU10MvLts
— USA TODAY (@USATODAY) March 7, 2024
Кой спечели изборите през 2020 г.?
Голяма част от симпатизантите на Тръмп са убедени, че президентските избори, състояли се през 2020 г., са били манипулирани. Това мнение споделят около две трети от републиканските избиратели (или приблизително 30 процента от американците), сочат резултатите от социологическо проучване, извършено в началото на годината от вестник „Вашингтон поуст“ и университета в Мериленд. Според тях, Джо Байдън е станал държавен глава с помощта на мащабни измами, зад които стоят високопоставени представители на Демократическата партия. Доказателства в подкрепа на въпросните твърдения няма, но това не пречи на самия Тръмп да твърди, че всъщност е спечелил вота през 2020 г.
Поставянето под въпрос на безспорни факти, както и идеята, че съществуват тайни организации, разполагащи с огромна власт, стоят в основната на почти всички конспиративни теории, включително и на тази за „откраднатите избори“. В есето си „Параноичният стил в американската политика“, издадено през 1964 г., историкът Ричард Хофстадер изследва защо голяма част от жителите на САЩ вярват в съществуването на всевъзможни конспирации, фокусирайки се върху твърденията за предполагаеми комунистически заговори по време на епохата Маккарти (т. нар Маккартизъм представлява мащабна кампания за разкриване на съветски шпиони в САЩ в края на 40-те и началото на 50-те години на миналия век. Тогава много хора били набедени, че извършват подривна дейност, без да има доказателства за това. Въпросната кампания била инициирана от републиканския сенатор Джоузеф Маккарти). Именно тогава християнската десница се слива с националистите, образувайки единна общност, противопоставяща се на „безбожния комунистически блок“. През 70-те и 80-те години на миналия век борбата между доброто и злото се утвърждава като тема, присъстваща в почти всички президентски речи.
След разпадането на СССР и края на Студената война, на преден план излиза т. нар. „културна война“, която се води между хората с консервативни възгледи и онези, имащи по-прогресивни мнения по въпроси като сексуалността и абортите. За редица политици това се оказва златна възможност за трупане на популярност. Определянето на всички опоненти като „врагове“, потъпкващи християнските ценности и моралните устои на нацията, се превръща в печеливша стратегия. Атентатите от 11 септември 2001 г., световната финансова криза от 2008 г., както и пандемията от COVID-19 дадоха допълнителен тласък на тази тенденция, а освен това станаха повод за създаването на голям брой конспиративни теории.
Trust the Plan review: How QAnon – and Trump – unhinged America https://t.co/jLq11qyuSf
— The Guardian (@guardian) March 5, 2023
Щурмът на Капитолия
Датата 6 януари 2021 г. ще бъде запомнена като един от най-мрачните моменти в историята на САЩ. Тогава избухнаха безпрецедентни размирици пред сградата на Конгреса, а протестиращи дори нахлуха в нея. Петима души бяха убити. Повод за безредиците станаха именно твърденията на Тръмп, че е загубил състоялите се на 3 ноември 2020 г. президентски избори заради „огромни измами“. Впоследствие се оказа, че голяма част от демонстрантите са членове на радикални организации като Proud Boys и Oath Keepers. Общото между тях е, че не просто симпатизират на Тръмп, но и споделят идеите на QAnon.
Според „Вашингтон поуст“, към днешна дата една четвърт от американците смятат, че щурмът на Капитолия е бил организиран от ФБР. Нещо повече – през 2021 г. над 52 процента от жителите на САЩ бяха убедени, че Тръмп носи голяма част от вината за размириците. Само година по-късно, те спаднаха до 43 на сто. Броят на хората, споделящи това мнение, продължава да намалява. В речта си по повод третата годишнина от безредиците, настоящият президент Джо Байдън определи Тръмп като заплаха за демокрацията и добави, че привържениците на милиардера са „обърнали гръб на истината“.
Какво предстои да се случи? Това е въпрос, който притеснява все повече американци. Вече е ясно, че Байдън и Тръмп ще се изправят отново един срещу друг на задаващите се президентски избори. Експертите са единодушни, че дезинформацията и разпространяването на фалшиви новини все още е сериозен проблем, решение на който не може да бъде намерено. Недоверието в политическата система расте, а конспиративни теории като QAnon продължават да оказват голямо влияние върху избирателите. Да се прогнозира какъв ще бъде крайният резултат от всичко това е невъзможна задача, но едно нещо е безспорно – предстоят изключително напрегнати и потенциално взривоопасни месеци, които могат да се окажат решаващи за бъдещето на САЩ.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
Още от автора:
„Супер вторник“: Ключов ден за изборите в САЩ
Децата войници, които написаха историята на САЩ
Загадъчната история на Шотландия
Несбъднатите прогнози за живота през XXI век
Фалшивите новини, които застрашават здравето ни
Най-абсурдните конспиративни теории, свързани с природни бедствия
Между религията и суеверията: Средновековните предсказания за края на света
Забравената история на нацисткото движение в САЩ
Скандалните тайни на Католическата църква
Антинаталистите, които смятат, че не бива да имаме деца
Сделките за един долар, които ще ви изумят
Избори от двете страни на Атлантическия океан
Великите учени, останали без Нобелова награда
Кои са най-древните традиции, свързани с настъпването на Нова година
Фалшивите новини, които могат да повлияят на предстоящите президентски избори в САЩ
По стъпките на СССР – защо някои експерти прогнозират, че Русия може да се разпадне
Какъв е произходът на някои от най-популярните стереотипи
Изследователите на НЛО, които се оказаха измамници
Забравената война между САЩ и Мексико
Въпрос на време - какво представлява атосекундата и как тя променя представите ни за света около нас
Американците, които избягаха в СССР по време на Студената война
Носи ли вина ООН за геноцида в Руанда
Цената на войната в Украйна и неясното бъдеще на руската икономика
Постижима цел ли е прекратяването на конфликта в Близкия изток
Номер или лакомство – изненадващата история на една от най-популярните традиции, свързани с Хелоуин
Как дроновете се превръщат във все по-важен елемент от войната в Украйна
Между гениалността и лудостта – непознатата история на Исак Нютон
Великите учени, създали ужасяващи оръжия
Историческите заблуди, в които много хора все още вярват
Противоречивите теории, свързани с някои от най-значимите събития в световната история
Газа, Украйна и страховете, че се приближаваме към световна война
Изстрелването на „Спутник-1“ и началото на космическата надпревара между САЩ и СССР
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!