34

П рез последните години темата за космическата програма на Китай привлича все по-голямо внимание. Страната постигна значителни успехи, пример за което е завършването на космическата станция „Тянгун“. Това постижение, съчетано с амбициите на Пекин да изпрати тайконавт на Марс, нагледно демонстрират, че азиатската страна се стреми да измести САЩ от позицията им на водеща космическа сила. Според редица експерти, постигането на тази цел е напълно изпълнима задача. През август миналата година Пентагонът дори прогнозира, че Китай ще надмине САЩ по космически способности през 2045 г.

Проект 863

Китайската космическа програма стартира през 1986 г., когато тогавашният лидер на страната Дън Сяопин дава одобрението си за т. нар. Проект 863. Той цели развитието на науките и технологиите, което включва планове за пилотиран космически кораб. Началото било съпътствано от редица провали. Ракетите не излитали или избухвали, а разработването на нови технологии вървяло бавно. Постепенно, обаче, това започнало да се променя, като американски компании помогнали на Китай да намери решения на някои от своите най-сериозни проблеми. Любопитна подробност е, че сред въпросните компании е „Боинг“. Заради сътрудничеството си с Пекин, през 2003 г. тя плати глоби в размер на 32 млн. долара за нарушаване на американските закони за контрол върху износа на оръжия и технологии.

През 2011 г. Конгресът на САЩ забрани харченето на средства за сътрудничество с Китай, освен при строго определени обстоятелства. Това стана в резултат на потенциална кражба на технологии и нарушения на човешките права, което на свой ред блокира пътя на страната към участие в МКС. „Китайската космическа програма се развива бързо. Страната провежда научни изследвания, прилага нови методи и разработва модерни технологии. Това не е особено изненадващо. Тя вече е със статут на суперсила по отношение на ракетните технологии и разполага с внушителни възможности. Това е резултат от един дълъг процес, започнал още през 50-те години на миналия век, когато Китай се сдоби със съветски ракетни технологии“, заяви за Vesti.bg професорът по космическо инженерство Майк Грънтман от университета в Южна Калифорния.

Превъзходството на САЩ

Въпреки бързите темпове, с които се развива китайската космическа програма, превъзходството на САЩ към настоящия момент е безспорно. Статистиката е повече от красноречива: около Земята има общо 5465 функциониращи сателити. От тях, 3433 са американски, а едва 541 – китайски. САЩ също така разполагат със седем стартови площадки за изстрелване на космически апарати, а 13 други са в процес на изграждане. Китай разполага с четири подобни съоръжения и планира да създаде още две. Не на последно място, бюджетът на американската космическа програма е близо 60 млрд. долара, а азиатската страна заделя малко над 16 млрд. долара в тази сфера.

Тук трябва да бъде отбелязано още нещо важно: апаратите, които изстрелват САЩ и Китай, са много различни. През 2021 г., например, Пекин даде старт на 55 орбитални мисии, а Вашингтон – на 51. Около 84 процента от полезния товар, изстрелян от Китай, е правителствена собственост или има военни приложения. Междувременно, 61 на сто от американските мисии са с научни или търговски цели – предимно за наблюдения на Земята или свързани с телекомуникациите. Космическите станции са друга важна тема. От 90-те години на миналия век САЩ си сътрудничат с 14 други държави във връзка с експлоатацията на МКС. Тази станция, обаче, вече е на 24 години и в близко бъдеще ще бъде „пенсионирана“ (предполага се, че тя ще функционира до 2030 г.). Китайската станция „Тянгун“ на свой ред е много по-модерна, но и значително по-малка – разполага с едва три модула, докато МКС има 16. Пекин все още я използва самостоятелно, макар че покани и други страни да се присъединят към проекта.

На фона на конкуренцията между Китай и САЩ, други държави също имат сериозни амбиции. Сред тях е Индия, която възнамерява да осъществи нова мисия до Луната и да изпрати свои астронавти в космоса. Южна Корея, Израел, Обединените арабски емирства, Япония и Турция също планират полети до нашия естествен спътник. „Не бива да се забравя и ролята на Русия“, смята проф. Грънтман. „Страната все още е съществен фактор в сферата на космическите изследвания, макар че влиянието ѝ намалява. Основната причина за това е слабата ѝ икономика. Технологично напредналата Европа на свой ред няма особено голямо желание да се ангажира с космическия сектор. Единствено Франция и Германия се доближават до разходите на Съединените щати. Повечето европейски страни, а и Япония, харчат между четири и шест пъти по-малко средства (като част от техния БВП) от САЩ“, добавя той.

Сблъсък на суперсили

„Космическата надпревара между САЩ и Китай е факт, макар че нито една от двете страни не признава това официално. Тя обхваща както сферата на научните изследвания и перспективите пред т. нар. космически туризъм, така и военния сектор“, отбеляза за Vesti.bg проф. Рам Джаку от университета „Макгил“ в Монреал, Квебек.

На същото мнение е и проф. Грънтман. „Космосът отново се превръща в област, която е изключително важна от гледна точка на геополитическата конкуренция, както и за националната сигурност и демонстрирането на икономическо и технологично превъзходство. Очевидно е, че Китай се стреми да измести САЩ от позицията им на водеща суперсила. Евентуален конфликт между тези две страни несъмнено би обхванал и космоса, тъй като армиите им все повече разчитат на него за комуникации, прецизна навигация, разузнаване, насочване на оръжия, както и за воденето на т. нар. кибервойна“, смята той.

Илюстративни снимки, предоставени от НАСА, на заснетия от телескопа Хъбъл космос

Малко по-различно е мнението на проф. Джим Бел, който е съосновател на Института за космически изследвания MILO. За Vesti.bg той подчерта, че в основата на конкуренцията между Вашингтон и Пекин стои стремежът им за икономическо превъзходство.

„По мое мнение, САЩ (както и Европа, а и останалите западни демокрации) не са в космическа надпревара с Китай. По-скоро бих казал, че ставаме свидетели на ожесточен икономически сблъсък между Изтока и Запада, фокусиран върху технологиите и начина, по който те влияят върху съвременното ни общество. Що се отнася до космическите мисии, те несъмнено са важна част от този сблъсък“, обобщава проф. Бел.

Още от автора:

Кафето – напитката, която промени света

Масови екзекуции, смъртоносен студ и апокалиптични разрушения: Непознатата история на Корейската война

Сектата „Райски порти“: Масовото самоубийство на поклонниците на „Стар Трек“

Най-странните медицински практики в Древен Рим

Новият крал на Великобритания и церемонията, която светът очаква с нетърпение

Жената, която се опълчи на нацистите и спаси стотици хора от сигурна смърт

Наистина ли използваме едва 10 процента от мозъка си

Между фактите и легендите – истинската история на крал Артур

Изборите в Турция наближават – ще успее ли Ердоган да остане на власт

Истината зад легендата – какво знаем за предателството на Юда

"Сакро Боско": Градината, която ще ви ужаси

Какво знаем за астероида-убиец, причинил изчезването на динозаврите

Коментари 34
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

34 коментара
 
Мъж и жена се карат. Жената: - Божеее вземи ме... Мъжът: - Аааа не е той будала като мене...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Защитата на Нойзи поиска спиране на делото за отнемане на автомобила му</p>

Защитата на Ивайло Цветков поиска спиране на делото за отнемане на автомобила му

България Преди 58 минути

През 2023 година Нойзи беше заловен да шофира след консумация на алкохол

Как функционира системата на Избирателната колегия в САЩ

Как функционира системата на Избирателната колегия в САЩ

Свят Преди 1 час

Може ли кандидатът, спечелил народния вот, да загуби изборите?

Племето на Дръзките се разпадна в “Игри на волята”

Племето на Дръзките се разпадна в “Игри на волята”

Любопитно Преди 1 час

Червените плениха Гешев и Магдалена, а Калоян и Борисенко се присъединяват към Силните

"Всеки глас е от значение": Камала Харис с последен предизборен митинг

"Всеки глас е от значение": Камала Харис с последен предизборен митинг

Свят Преди 2 часа

Финалното събитие беше с участието на много американски звезди

Пускат движението по част от бул. "Сливница" в София

Пускат движението по част от бул. "Сливница" в София

България Преди 2 часа

Продължава работа по реконструкцията на ул.“Опълченска“ в участъка между бул.“Сливница“ и бул.“Тодор Александров“

Изслушват Екатерина Захариева в Брюксел

Изслушват Екатерина Захариева в Брюксел

Свят Преди 2 часа

За да бъде одобрена кандидатурата ѝ, тя трябва да получи 2/3 от гласовете

.

След години на върха: Макс най-накрая е детрониран като най-популярното име на куче

Любопитно Преди 2 часа

За 2022 г. и 2023 г. най-популярното мъжко куче беше Макс, но сега царуването на популярното име като номер едно приключи.

Снимката е илюстративна

Бурята "Рафаел" набира скорост, насочва се към Ямайка и Куба

Свят Преди 2 часа

Прогнозираната максимална скорост на вятъра е до 160 км/час

Пентагонът: В Русия има до 12 000 севернокорейски военнослужещи

Пентагонът: В Русия има до 12 000 севернокорейски военнослужещи

Свят Преди 3 часа

"Проучват се" съобщенията за предполагаеми бойни операции

,

Риба-призрак е забелязана 20 години, след като е мислена за изчезнала

Любопитно Преди 3 часа

Първоначалното изчезване на рибата все още поражда по-голяма загриженост за бъдещето на други мигриращи видове

,

Времето във вторник: Остава слънчево, но студено

България Преди 3 часа

Дневните температури ще се понижат и максималните ще бъдат между 10° и 15°, за София - около 12°

Apple Vision Pro

Apple обмисля да направи умни очила, но под условие

Технологии Преди 3 часа

Компанията е започнала проучване на продуктите, които вече са на пазара

Зеленски: Русия разположи 11 000 севернокорейски войници

Зеленски: Русия разположи 11 000 севернокорейски войници

Свят Преди 11 часа

Русия се опитва да изгони украинските сили от тази граничеща с Украйна територия

Три жертви след челен удар на пътя София - Варна

Три жертви след челен удар на пътя София - Варна

България Преди 11 часа

Движението се осъществява в едната лента в посока Варна