С лед като премиерата на втората част на "Дюн" беше отложена, а много от световни звезди не присъстваха на филмовия фестивал във Венеция, тази есен стачките на актьорите и сценаристите ще се отразят пагубно на филмовата индустрия, съобщава Лейла Латиф, писател и критик на свободна практика.
Завръщайки се на филмовия фестивал във Венеция в края на пандемията през септември 2021 г., група филмови журналисти се отправиха към остров Лидо, намиращ се във Венецианската лагуна, за да ни направят съпричастни към случващото се на фестивала.
Нова звездна двойка: Кайли Дженър и Тимъти Шаламе са заедно
"През 2021 г. имахме чувството, че киното е преживяло ужасната буря от COVID-19, но смятахме, че предстоят по-добри дни. Две години по-късно, когато индустрията отново ще се завърне на фестивала на остров Лидо, за съжаление съвсем различна криза я е оставила в безпомощно състояние", пише Латиф.
Понастоящем стачката на Гилдията на американските сценаристи продължава. Тя стартира в началото на май и преговорите за нейното прекратяване все още продължават, но и двете страни се обвиняват в неразумност. На 14 юли към стачката се присъедини и "Гилдията на актьорите" и сега споровете между актьори и сценаристи поставиха Холивуд "на колене", като производството на повечето филми и телевизионни програми беше спряно.
"Индустрия на трупчета": Как стачките на холивудските актьори се отразиха на киното
Стачките означават, че филмовите фестивали, които ще се провеждат през есенния сезон, ще бъдат много различни. В съответствие с указанията на профсъюзите, по отношение на стачките на фестивалите, няма да се появят актьори или сценаристи, които да се разхождат по червения килим или да говорят пред пресата, пише BBC.
"Последиците от протестите са огромни за някои от големите холивудски филми като "Убиецът" на Дейвид Финчър с Майкъл Фасбендер и Тилда Суинтън и биографичния филм на Брадли Купър "Маестрото", в който той участва заедно с Кери Мълиган.
Заради изкуствен нос: Брадли Купър критикуван за новия си филм
Нито една от гореспоменатите звезди няма да присъства на фестивала във Венеция, включително Купър. Той няма да присъства в знак на солидарност към "Гилдията на актьорите", посочва изданието.
Червеният килим без звезди
"Отсъствието на звездите по време на фестивала е изключително тревожно. Това, което е от решаващо значение за популяризирането на работата на актьорите, е преди всичко светските изяви. В ерата на стрийминга и ерата на телевизията без реклами много зрители не знаят за новоизлизащите филми и телевизионни предавания", обяснява главният редактор на AwardsWatch, Ерик Андерсън.
Фестивалът във Венеция, поставя началото на сезона на филмовите награди, обяснява Андерсън. По думите му "от стачката на Гилдията на актьорите следва, че творците не могат да присъстват на награждаванията". Според Андерсън събитията, предвидени за януари - "Еми", "Златен глобус", "Изборът на критиците", може да не се осъществят.
Заради стачки: Отлагат наградите „Еми“
Не всичко е мрачно, тъй като стачките не означават пълна забрана на блясъка на червения килим, пише изданието и допълва, че новите творби на авторите Рюсуке Хамагучи, Пабло Лараин и Николай Арсел не са изправени пред ограничения. Временните споразумения между профсъюзите и някои американски продуценти означават, че не всички американски филмови компании стачкуват, пише BBC.
Дългосрочните последици
Освен последиците за фестивалите, верижният ефект от стачките вече изглежда много тревожен и ще продължи да бъде такъв, докато не се намери споразумение. Най-оптимистичният начин да погледнем на последствията от протестите е да се надяваме, че липсата на съдържание, произведено от холивудските студия ще отвори място за независимото кино и европейските филми, ще запълнят празнината. Актьорите могат да нанесат непоправими щети на филмовата индустрия, пише още изданието.
"Продължаването на стачките, съчетано с други фактори, като предизвикателствата пред кината след пандемията от COVID-19 и огромните загуби, следствие на популяризирането на стрийминг платформите, може да доведе до абсолютен колапс на цялата индустрия", посочва бившият изпълнителен директор на 20th Century Fox, Бари Дилър.
Дори и да се намери компромис и стачките да спрат навреме, за да може Холивуд да възобнови нормалното си функциониране за най-големите отличия в света на киното - "Оскарите", щетите, които ще бъдат нанесени междувременно, могат да бъдат необратими, посочва още изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!