П очти всеки човек се чувства самотен в някакъв момент от живота си.
Добрата новина, за повечето от нас, е, че това е временно състояние, предизвикано от някакво събитие: преместване в нов град, започване на нова работа и прочие.
За някои хора обаче самотата е начин на живот.
Редица проучвания доказват, че хроничната самота би могла да доведе до много здравословни проблеми.
Учените все още се опитват да открият връзката между психическото и физическото здраве и начина, по който самотата влияе на здравето ни.
5-ТЕ НЕЩА ЗА САМОТАТА, ЗА КОИТО СИГУРНО НЕ СТЕ ЧУВАЛИ, ВИЖТЕ В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Самотата може да подейства на мозъка като физическа болка
Учени откриват още през 2003 г., че усещането на самота изпраща сигнали до мозъка, наподобяващи тези на изпитването на физическа болка.
Това, разбира се, не е голяма изненада.
Хората, още от дълбока древност, съществуват като социални „животни”. Цивилизацията ни се е развила по такъв начин, че за нас комуникацията с други себеподобни под различни форми е от огромно и дори фундаментално значение.
Сънят
Изследване, проведено през 2011 г., показва, че хората, които се чувстват самотни, са по-склонни да сънуват кошмари и да изпитват нарушения в съня.
Учените установяват също, че самотата не се свързва с чисто физическата самота и липсата на близки хора, а с начина, по който индивидът възприема социалната си среда.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!