Н а днешния ден, освен че настъпва астрономическата пролет, отблелязваме Международния ден на приказката.
Тази година темата на празника е посветена на митовете и легендите в различните култури.
Славянската митология предлага голямо разнообразие от легенди и истории за вълшебни създания.
Самодивите са една много популярна фигура, която е неделима част от славянския и българския фолклор.
Самодивите са красиви женски горски духове с човешки облик, тясно свързани с вилите и самовилите.
Всяка вечер те се събират на една и съща поляна в най-отдалечените гъсти гори, наречена “хорище”, където цяла нощ танцуват боси вълшебно хоро, облечени в чисто бели дълги ленени ризи.
Докато танцуват, самодивите едва докосват земята със стъпалата си, а от билките под краката им се носи силно лечебно ухание.
Интересен факт е, че като цяло самодивите имат негативно отношение към хората, но ако вечер край тях се съберат болни, те ще им окажат нужната грижа и помощ.
Често самодивите яздят едри елени със златни рога чисто голи. Ако се случи така, че някой човек убие техния елен, те стават отмъстителни и му изпращат страшни болести.
Самодивите се страхуват от светлината и поради тази причина на разсъмване напускат хорището и се укриват в горските усои.
Женските горски духове живеят под грамадни стари дървета, в изоставени колиби и тъмни пещери, най-често край реки, извори или кладенци. Планините в България, които се свързват с тяхното съществуване, са Беласица, Витоша, Рудина планина.
Има легенда, според която самодивите се побратимяват с юнаци и мъже, които са им сторили добрина, понякога им раждат деца. Крали Марко например също е отгледан от женските митични създания.
Ако някой мъж успее да открадне булото (или така наречената сянка) на една самодива, тя се превръща в обикновена жена.
Легендите обаче разказват, че това не успява да я покори и тя цял живот се опитва да си отмъсти за отнетата ѝ свобода.
Думата „самодива” има славянски произход и буквалното ѝ значение е „самата богиня”, „самата дева”.
Според народните вярвания се смята, че човек може да се предпази от лошите помисли на самодивите, ако носи в себе си чесън, кост от мъртва жена, змийска кожа, пепел, тамян или ако се прекръсти, запали огън или цигара.
Славянската митология е една от най-богатите по отношение на божества, митични създания и легенди за сътворението на света и не само.
Религията на славяните е била политеистична и е включвала много характерни черти на други индоевропейски религии.
Славяните са вярвали в задгробния живот, били са последователи на култа към прадедите, фетишизма, дуализма.
За съжаление, твърде малко са запазените исторически сведения за славянската религия. Повечето исторически извори, от които черпим информация са на християнски мисионери, споделяли впечатленията си по време на покръстването на славянските народи.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!