И ма толкова много невероятни истории от Втората световна война. Една от тях обаче не винаги получава вниманието, което заслужава, е невероятното постижение на жените от 6888-ия батальон на Централната пощенска дирекция.
Батальонът, известен с прозвището си „Шест тройки осем“, е съставен предимно от афроамериканки. Въпреки това според официалния уебсайт, посветен на батальона, в него е имало „поне по една пуерториканка и мексиканка“.
Формирането
Те се появяват, когато става ясно, че няма достатъчно войници, които да управляват пощенските услуги за американската армия, разположена в чужбина в Европа. Това е критичен проблем, който сериозно засяга морала.
През март 1942 г. е създаден Женският помощен корпус на армията, за да могат американските граждани да дадат своя принос за войната. През юли 1943 г. групата е преименувана на Женски армейски корпус, или WAC (Women's Army Corps). Членовете на тази група продължават да формират 6888-ия батальон на Централната пощенска дирекция.
През 1944 г. активистката за правата на жените и граждански активист д-р Мери Маклауд Бетюн провежда кампания за това чернокожите жени да имат възможност за по-значима роля във войната. Тя и други афроамерикански политически фигури и групи за граждански права изразяват тези опасения пред първата дама Елинор Рузвелт. В резултат на това на афроамериканките е разрешено да се запишат в WAC, въпреки че все още са изправени пред сегрегация.
The 6888th Central Postal Directory Battalion was the only black women’s #ArmyCorps unit sent to Europe during WWII. #BlackHistoryMonth pic.twitter.com/jwiF8Nau6H
— Department of Defense 🇺🇸 (@DeptofDefense) February 14, 2017
След дълъг процес на обучение е сформирано подразделение, наречено 6888-ми батальон за централна пощенска дирекция, за да намери решение на проблема с пощата в чужбина.
Отплаване за Европа
На 3 февруари 1945 г. 6888-и батальон отплава от САЩ за Глазгоу. По пътя те имат няколко близки сблъсъка с германски подводници и корабът им трябва да предприеме маневри за избягване на сблъсъка.
Нелека задача
След като благополучно достига Глазгоу, батальонът заминава с влак за Бирмингам. На 4 март членовете на батальона са организирани и започват работа в пощенско съоръжение.
The only all-Black, all-woman battalion to serve overseas in WWII may soon get the Congressional Gold Medal.
— AJ+ (@ajplus) July 15, 2021
The 6888th created a system to get 17 million pieces of "undeliverable" mail to troops, processing 65,000 pieces/shift.
Only 7 of the 855 women are believed still alive. pic.twitter.com/WxY98QA5Zk
Задачата пред тях бе непосилна. Посрещат ги складове, пълни догоре с поща, а условията на труд далеч не са идеални. Жените работели в тъмни и влажни складове без отопление и с боядисани прозорци.
Въпреки условията жените създават система за бързо и ефективно сортиране на пощата. Те изпълняват задачата си в рамките на три месеца, въпреки че предвиденото време за изпълнение е два пъти по-дълго.
Напред към Франция
По-късно батальонът е прехвърлен в Руан във Франция. Положението е също толкова тежко, като пощата е блокирана за три години. На жените са дадени шест месеца, за да изпълнят следващата задача, и отново тя е изпълнена за три.
Посрещане в Париж
Именно в Париж батальонът получава малко по-приветливи помещения за настаняване. Подразделението отседнало в два луксозни хотела и получило храна, приготвена от готвачите на хотела, както и прислуга.
Работното натоварване останало същото, но имало по-малко жени, които да го поемат, тъй като немалка част от WAC били прехвърлени у дома. Към ноември 1945 г. от първоначалните 850 души остават 558.
Завръщане у дома
На 27 февруари 1946 г. Six Triple Eight отплава обратно за Съединените щати. Те са разформировани на 9 март 1946 г., но по това време не получават почти никакво признание за службата си.
Чарити Адамс Ърли
Невъзможно е да се говори за батальона, без да се спомене неговия командир Чарити Адамс Ърли. Адамс е първата афроамериканка, която става офицер, когато е поставена начело на WAC. До края на войната тя става най-високопоставената афроамериканка.
Адамс е била силен и компетентен лидер, за което свидетелстват нейните постижения. Тя също така помага за поддържането на морала в отряда, като създава салон за красота, който се грижи за косите на афроамериканците.
Според уебсайта на Смитсониън Адамс отговорила с „Само през моя труп, сър“, когато един генерал ѝ казал, че ще изпрати бял лейтенант в нейното подразделение, за да ѝ покаже как да го ръководи правилно.
Чарити и жените от батальона се заемат с огромна, трудна задача, но успяват и се справят отлично. Постиженията им са невероятни, особено като се има предвид дискриминацията, с която са се сблъскали. Шестте тройни осмици са заслужили повече от достойно мястото си в учебниците по история благодарение на забележителната си служба.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!