С амосаботажът се случва, когато вашите действия или мисли ви възпират да постигнете това, което искате. Понякога правите това, без дори да го осъзнавате. Но когато саботирате себе си, поведението и мисловните модели, в които участвате, създават пречки за постигане на целите ви.
Понякога може да сте наясно със своето самосаботиращо поведение – например, когато отлагате важна задача или не се придържате към план, след като сте поели ангажименти. Друг път самосаботажът може да изглежда по-малко ясен.
Например, може да създадете дистанция между себе си и партньора си след интимен момент, може би след като са казали „Обичам те“. В този пример може несъзнателно да се подготвяте в случай, че връзката не работи, но може също така да се самосаботирате в потенциално успешна връзка.
Въпреки че самосаботажът може да доведе до негативни резултати, той всъщност започва като защитен механизъм, за да ни предпази от всяка потенциална опасност или вреда. За умовете ни това, което е познато, се счита за безопасно, така че всеки опит да се освободим от познатото и да прегърнем непознатото може да задейства механизми за самосаботиране.
Как да спрем самосаботажа
Самосаботажът е начинът на мозъка да ви каже, че сте на път да напуснете това, което е познато, и да отидете към това, което е непознато. И това е нормално: мозъкът ви просто се опитва да ви предпази.
Това обаче може да попречи на постигането на целите ви. Така че, за да спрете да се самосаботирате, може да бъде полезно да осъзнаете по-добре вашите тригери и да практикувате да се чувствате по-комфортно с непознатите.
Ето няколко съвета, които да проучите:
- Познай себе си. За да се преборите с цикъла на самосаботаж, е важно да научите вашите тригери и да идентифицирате своето поведение на себесаботиране. Може да искате да отделите време за размисъл или за намиране на модели в поведението си. Така че потърсете области в живота си, където нещата изглежда се объркват редовно или където бихте искали да постигнете повече успех. Например, може несъзнателно да саботирате връзката си, като се отделите емоционално, когато осъзнаете, че връзката става по-сериозна.
- Практикувайте внимателност. Когато фокусирате съзнанието си по неосъждащ начин върху някои от тригерите или поведенията, които водят до самосаботаж, можете не само да научите повече за себе си, но и да генерирате повече себеразбиране.
- Практикувайте състрадание към себе си. Проучванията показват, че състраданието към себе си е свързано с щастието, мъдростта и емоционалната устойчивост. Когато практикувате състрадание към себе си, можете по-лесно да отидете от мястото, където сте сега, до мястото, където искате да бъдете.
- Практикувайте приемане. Можете да опитате да практикувате приемане, като казвате неща като „Това, което се е случило в миналото, не може да бъде променено. Вече мога да реагирам по различен начин.”
- Прерамкирайте. Една от причините самосаботажът да е толкова често срещан е, че някои части от мозъка ни се опитват да ни предпазят от опасност. Опитайте се да промените разказа от „Това ме плаши“ към състрадателно любопитство. Ето как преквалифицирате мозъка да стане „съюзник“ вместо „враг“ и спирате цикъла на самосаботиране.
- Чувствайте се по-комфортно с провала. Самосаботажът може да дойде от страх от провал или отхвърляне, което може да ви накара да избягвате да опитвате трудни неща. Ако не опитате, тогава не можете да се провалите. В този случай вие несъзнателно саботирате себе си. Например, в нова и щастлива връзка може да сте склонни да вярвате, че е само въпрос на време нещата да започнат да се влошават, така че започвате да правите неща, които създават напрежение (като да се карате или да се ядосвате).
Ако самосаботажът пречи на постигането на целите ви, тогава се надяваме, че тези стратегии могат да ви помогнат да получите живота, който искате.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!