П рез последните 30 години астрономите използват космическия телескоп „Хъбъл“, за да изучават най-отдалечените части на нашата Вселена.
Черните дупки, превърнали се в космически номади
Сега, след като анализирали данните от телескопа,
учените стигнали до зашеметяващото заключение, че с нашата Вселена се случва "нещо странно", съобщава Daily Express.
NASA baffled as Hubble Space Telescope spots 'something weird' happening to the universe#NASA scientists have been left puzzled by the data sent back by the Hubble telescope, which shows that "something weird" is happening to the universe. pic.twitter.com/Fmg6fVeulq
— NEWS-ONE (@NEWSONE14898745) May 21, 2022
Изстреляният през 1990 г. телескоп помогна на астрономите да определят 40 "пътеки" в пространството и времето,
за да измерят скоростта на разширяване на Вселената. Сега обаче учените от НАСА са открили несъответствие между сегашния темп на разширяване и този непосредствено след Големия взрив, който се е случил преди около 14 милиарда години.
„Хъбъл“ идентифицира най-голямата комета, откривана някога
В изявление агенцията съобщава следното: "Опитите да се оцени скоростта на разширяване на Вселената започват още през 20-те години на миналия век с измервания на астрономите Едуин Хъбъл и Жорж Леметр. През 1998 г. това доведе до откриването на тъмната енергия - мистериозната отблъскваща сила, която ускорява разширяването на Вселената."
"Хъбъл" откри данни за трайна водна пара на сатурновата Луна
През последните няколко години, благодарение на данните от „Хъбъл“ и други телескопи, астрономите откриха още един интересен момент, а именно несъответствието между скоростта на разширяване, наблюдавана в близката Вселена, и данните от независими наблюдения за периода непосредствено след Големия взрив, които предвиждат различна скорост на разширяване.
"Причината за това несъответствие остава загадка", се казва в изявлението. "Данните от „Хъбъл“, обхващащи голямо разнообразие от космически обекти, които служат като маркери за разстояние, подкрепят хипотезата, че се случва нещо странно."
НАСА отлага изпращането на астронавти до Луната
Благодарение на по-точните данни от телескопа "Хъбъл" астрономите успели да установят, че Вселената се разширява много по-бързо, отколкото се смяташе първоначално.
Преди това учените от НАСА бяха прогнозирали, че Вселената би трябвало да се разширява със скорост около 67,5 километра в секунда на мегапарсек с минимална грешка от само 1,3%. Но новите наблюдения показват скорост на разширяване от 73 километра в секунда на мегапарсек. Въз основа на тези изчисления учените прогнозират, че размерът на Вселената ще се удвои през следващите 10 милиарда години.
Сондата "Паркър" на НАСА доближава Слънцето
Екипи от експерти продължават да разшифроват данните от телескопа „Хъбъл“, за да разкрият тайните на Вселената.
Адам Рийс от Научния институт за космически телескопи и университета "Джон Хопкинс" в Балтимор, Мериленд, каза следното: "Получаваме най-точните измервания на скоростта на разширяване на Вселената от златния стандарт на всички телескопи и благодарение на маркерите за космическо разстояние."
Сега учените трябва да разгадаят тази загадка,
а космическият телескоп "Джеймс Уеб", който наскоро беше изстрелян в космоса и вече е готов да изпрати първите партиди данни от наблюденията обратно на Земята, ще им помогне да го направят. Този нов телескоп ще позволи на учените да открият нови маркери за разстояние, които са още по-далеч от Земята, и да ги видят с по-добра резолюция.
SpaceX ще превозва астронавти до Луната
Хайди Хамел, специалист в областта на интердисциплинарните изследвания и наблюдението на процесите в Слънчевата система, обяснява: "Очаквам с нетърпение данните, които ще получим през първата година от работата на телескопа "Уеб". Ръководя екип от също толкова ентусиазирани специалисти, които с нетърпение очакват да получат първата партида данни. Телескопът "Уеб" е способен да улови много слаби отражения в далечни галактики, но моят екип ще наблюдава процеси, които са много по-близо до Земята. Те ще използват телескопа, за да разгадаят мистерии, каквито има много в нашата Слънчева система."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!