И деята за намиране на сандък със съкровища от древно корабокрушение може да е популярен филмов сюжет, но далеч от златото и скъпоценностите, неочаквано откритие може да бъде източникът на бъдещо богатство. През 2010 г. група водолази открили корабокрушение, съдържащо 168 бутилки шампанско, които все още били пълни и изненадващо, оказало се, че стрували доста пари.
Корабът бил открит във финландския архипелаг Аланд, след като потънал на дъното на Балтийско море през 1852 г. Той съдържал бутилки шампанско от Juglar maison, както и 47 бутилки Veuve Clicquot, разпознати по тапите. На търг проведен две години след откриването им 11 от бутилките били продадени, като генерирали общо 156 000 долара печалба.
170-Year-Old Shipwreck Champagne Is Oldest Ever Tasted, With Notes Of "Animal" And "Wet Hair"https://t.co/8B9zZGvkZz
— IFLScience (@IFLScience) November 30, 2023
Като се има предвид, че били намерени 168 бутилки шампанско, изглеждало като добра идея някой да ги опита. Професор Филип Жананд получил проби от три от бутилките и публикувал доклад с откритията си, където пише, че те вероятно съдържат най-старото шампанско, опитвано някога.
Разбираемо, след 170 години престой на дъното на океана, вкусът първоначално не бил положителен. "Балтийските проби са описани с термини като" животински нотки "," мокра коса "," редукция "и понякога" сирене ", пишат авторите в статия по темата. Въпреки това, след като завъртите виното в чашата си, за да наситите с кислород течността, вкусовите нотки се променят на "емпировматични, печени на скара, пикантни, опушени и кожени, заедно с плодови и флорални нотки".
Сега, след като виното е дегустирано и анализирано, The Guardian съобщи, че бутилките може да достигнат цена до 190 000 долара.
Въпреки донякъде непривлекателните вкусове, това може да представлява интересна възможност за авантюристичните винопроизводители на бъдещето. Традиционно шампанското трябва да отлежава поне 15 месеца в изба, според уебсайта на Comité Champagne. Това предполага, че най-добрите вина се създават в условия, които включват постоянна температура и защита от светлина.
Какво по-подходящо място за тези условия на околната среда от дъното на океана? В Leclerc Briant създадоха специална реколта, наречена Abyss, бутилките, от която се потапят край северозападния бряг на Франция.
„Направихме го първо, за да тестваме отлежаването под вода, защото там има перфектните условия“, каза Пиер Бетингер, търговски директор на Leclerc Briant.
И те далеч не са единствените, предприели този експеримент. Други винопроизводители оставят виното им да отлежава в метални клетки под Атлантическия океан.
„Вината стареят по-бавно под вода“, каза сомелиерът Емануел Пескейра. „Колкото по-надълбоко са, толкова по-високо е атмосферното налягане, следователно вината запазват свежестта си много по-дълго време. Някои имат вкус на току-що бутилирани, въпреки че са били в морето от две години.”
При постоянни температури и по-малко излагане на светлина, може ли бъдещето на винопроизводствената индустрия да е предопределено от бутилките, открити в корабокрушението? Бихте ли опитали подводно вино?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!