С появата на петото поколение безжичен интернет се появяват и редица въпроси.
С какво 5G e по-добър от предишните поколения и опасен ли е за здравето ни са два от най-често задаваните.
Буквата "G" в 3G, 4G и 5G означава „generation“ (поколение)
5G ще бъде петото поколение безжична мрежа. Стандартите за нея все още обаче не са установени.
Очаква се тя да бъде от 10 до 100 пъти по-бърза от 4G мрежата, преодолявайки разликата между момента на изпращане и момента на получаване на данни.
Тази разлика най-много се усеща от потребителите, играещи игри на мобилните си устройства– т.нар. „лагове“ наистина могат да убият уоволствието от дадена игра, ако поради закъснението например бъдеш отстранен, тъй като някой друг е получил данните малко по-бързо и е видял къде се намираш на картата на играта.
В разговорите по интернет също има значително закъснение, но тъй като хората водят диалози, в които има естествени паузи, това закъснение не се усеща толкова отчетливо.
Затова се появява 5G мрежата
Чрез нея се очаква потребителите да теглят с гигабайти в секунда, а не с мегабайти в секунда както досега.
Учените отбелязват, че това „забързване“ на мрежата е от изключително значение за развитието на виртуалната реалност и автоматичното управление на колите.
За да може една кола да кара на автопилот, разликата в момента на изпращането и получаването на информацията трябва да бъде минимална. За тази цел 5G мрежата е разработена така, че закъснението да бъде под 1 милисекунда.
Мобилните устройства ще бъдат способни да изпращат и получават информация за по малко от една хилядна от секундата.
За достигането на тази скорост, разбира се, са нужни нови технологии и инфраструктури, които да направят всичко това възможно на практика.
Радиочестотния спектър на безжичните мрежи не е променян
от ранното им въвеждане в света на мобилните устройства. Колкото повече хора използват интернет обаче и пращат и получават информация, толкова по-натоварена става мрежата.
За да компенсират, доставчиците увеличават честотите, на които да се предава информацията.
По-високата честота на вълните позволява по-добрата комуникация по мрежата, но има един проблем – вълните лесно се поглъщат от листата на дърветата и сградите.
За да се преодолее този недостатък са нужни повече станции, разпръскващи сигнала. За щастие тези станции са малки, наричат се „малки клетки“. Достатъчно е да се поставят на покрива на някоя сграда или сателита кула.
Това минимализиране на станциите е голямо предимство за 5G мрежата – с много антени в една станция се обслужват много потребители едновременно.
Опасен ли е 5G интернетът за здравето ни?
Както към всичко ново и още повече що се отнася до радиовълни и нови технологии, е нормално да подхождаме с недоверие и скептицизъм.
Някои потребители се притесняват от радиацията, която биха предиззвикали тези вълни.
„Често има объркване между йонизираща и нейонизираща радиация, тъй като терминът „радиация“ се използва и за двете. Всички видове светлина са радиация, просто защото представляват енергия, движеща се в пространството. Йонизиращата радиация е тази, която е опасна, защото тя може да разрушава химичните съединения“, разяснява Кенет Фостър, професор по биоинженерство към Пенсилванския щатски университет.
Йонизиращата радиация е причината, поради която се мажем със слънцезащитен крем, когато се излагаме на слънце, защото ултравиолетовите лъчи могат да разрушават връзките в клетките и да нарушат нашата ДНК.
Единствената ситуация, когато радиовълните са йонизиращи,
е когато стоим в близост до силен предавател.
Въпреки това много от потребителите вярват, че и нейонизиращата радиация може да нанесе щети като мозъчен тумор, хронична мигрена и други.
През 2018 г. Националната токсикологична програма публикува резултатие от свое дългогодишно изследване. Проучването открива, че радиочестотната радиация на 2G и 3G мрежите може да доведе до мозъчен тумор при мъжките плъхове, но не и при мишките и женските плъхове. За изследването животните са изложени на четири пъти по-висока радиочестотна радиация от позволената за хората.
„Мисля, че 5G ще има трансформиращо влияне върху живота ни и ще позволи фундаментални нови неща“, коментира Хариш Кришнасвами, професор по електрическо инженерство към Колумбийския университет в Ню Йорк.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!