У чени са преоткрили отдавна изгубен вид бозайник. Това съобщи CNN. Експертите посочват, че животното има шипове на таралеж, муцуна на мравояд и крака на къртица. Бозайникът е забелязан за последно преди повече от 60 години в покрайнините на индонезийските планини.
CNN посочва, че дългоклюната ехидна Атънбъро е била заснета от камера за проследяване. Кадрите са били уловени в последния ден от четириседмична експедиция на учени от университета Оксфорд.
На кадрите се вижда, че малкото създание броди из горските шубраци. Това посочва биологът Джеймс Кемптън.
WATCH: Having been scientifically recorded only once before in 1961, Attenborough's long-beaked echidna, a long-lost species of mammal, was rediscovered in Indonesia https://t.co/RfYy2T2KqI pic.twitter.com/gdJtxq3w9t
— Reuters Asia (@ReutersAsia) November 10, 2023
„Имаше страхотно чувство на еуфория, а също и облекчение, че прекарах толкова дълго време на полето без следа от животното“, казва той, описвайки момента, в който за първи път е видял кадрите, заедно със сътрудници от индонезийската природозащитна група YAPPENDA.
Името на тези животни произлиза от гръцко митологично създание - полу-жена, полу-змия. Учените ги описват като срамежливи животни, които обитават дупки и са изключително трудни за намиране.
Експертите обясняват, че Атънбъро е член на еднопроходните животни – група, която снася яйца. По думите им Атънбъро се различава от традиционните бозайници. Видът е бил научно регистриран само веднъж преди това от холандски ботаник през 1961 г. Различен вид ехидна се среща в цяла Австралия и низината на Нова Гвинея.
First-ever images prove 'lost echidna' not extincthttps://t.co/ODuN1FgRNZ
— BBC Scotland News (@BBCScotlandNews) November 10, 2023
По време на експедицията екипът е преживял земетресение. CNN посочва, че някои следователи са се разболели от малария.
Те са работили в местното село Йонгсу Сапари, за да навигират и изследват отдалечения терен на североизточна Папуа.
Ехидната е част от местната култура на североизточна Папуа. Стара традиция гласи, че конфликтите се разрешават чрез изпращане на една страна в спора в гората, за да търси бозайника, а друга в океана, за да намери марлин, това посочват старейшините на Йонгсу Сапари, цитирани от CNN. Старейшините посочват, че и двете същества се смята за толкова трудни за откриване, че често отнемаха десетилетия, за да бъдат намерени, но веднъж открити, животните символизират края на конфликта и връщане към хармонични взаимоотношения.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!