С ледовател под прикритие разкри, че флаконите на фалшиви парфюми, които претендират да са произведени от много от най-луксозните световни марки, често могат да бъдат пълни с животинска урина.
Детективът и бизнес следовател Тамер Бакинер твърди, че хората по целия свят "застрашават собственото си здраве", като купуват фалшиви стоки, тъй като повечето, ако не и всички, са произведени без никаква грижа за безопасността или здравето.
"Спрете да ги купувате. На първо място, това е опасно за здравето ви, наред с други неща, те смесват урина в парфюмите, за да получат жълтия цвят. Това е отвратително.
Второ, това подкрепя един наистина отвратителен, нехуманен бизнес", казва той в интервю за германския таблоид Bild.
Бакинер не беше единственият човек, който предупреди, че фалшификатите могат да навредят на здравето на хората.
Лео Лонгауер, 54-годишният директор на отдела за защита на марките в конгломерата за луксозни стоки LVHM, който управлява марки, сред които Dior, Bulgari, Louis Vuitton и Dom Pérignon, заяви, че фалшивите продукти могат да бъдат "изключително опасни за вашето здраве".
"Предлагат се слънчеви очила, които, противно на етикета, нямат UV защита.
"Сместа на [парфюма] е пълна с животинска урина. Изследванията показват това. Тя просто се получава евтино.
'Фалшификатите се обработват с химикали, които могат да предизвикат алергии и кожни раздразнения или обриви. Това не трябва да се приема с лека ръка', предупреди той.
Той каза, че хората всъщност може да купуват фалшиви продукти несъзнателно, тъй като те са почти неразличими от истинските продукти.
"Много от фалшификатите трудно могат да бъдат различени от оригинала", призна той.
Но изпълнителят на правата върху интелектуалната собственост предупреди, че клиентите, които купуват фалшиви стоки, съзнателно или не, "застрашават собственото си здраве, подкрепят престъпниците и ощетяват собствената си икономика".
"Условията на труд на местните хора, например в Турция, Китай, Виетнам или Индия, са нечовешки. Те не отговарят на стандартите в Европа.
"За работа се използват и деца. Хората са експлоатирани - в комбинация с трафик на хора и пране на пари.
Световната индустрия за производство на фалшификати е огромна и доходоносна.
Престъпните мрежи, които търгуват с фалшиви стоки, често обхващат целия свят. Фалшивите стоки често се произвеждат в по-бедни страни с нестандартни закони за труд и безопасност, преди да бъдат продадени в по-богати страни с огромни надценки.
По оценки на Европол до 2,5 % от цялата световна търговия включва производството и продажбата на фалшиви или некачествени стоки.
Това възлиза на внушителните 360 милиарда паунда.
В доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие от 2016 г. се казва, че "най-добрите оценки" сочат, че само Обединеното кралство внася фалшиви стоки на стойност 13,6 млрд. паунда, което се равнява на 3 % от целия внос на Обединеното кралство.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!