П рез последните години у нас се забелязва една крайно притеснителна тенденция, която е обект на всевъзможни анализи и коментари. Става въпрос за зачестяването на случаите, в които публично се използва език на омразата и се разпространяват послания с антисемитски характер. Какви са причините за това? Превръщат ли се подобни изказвания в инструмент, чрез който определени партии се опитват да привлекат повече избиратели? И каква трябва да бъде реакцията на обществото? По темата с разговаря Русалин Венев с Максим Делчев, председател на Централния израилтянски духовен съвет и образователен директор в Организацията на евреите в България „Шалом“.
Г-н Делчев, задълбочава ли се проблемът с проявите на антисемитизъм у нас?
Според мен, типовете прояви на ксенофобия и антисемитизъм в България се промениха и станаха много по-видими. Допреди няколко години те се случваха главно в интернет пространството, както и в някои по-затворени и маргинални групи – като футболните агитки, например. Сега, обаче, те стават много по-широко разпространени, причините за което са различни. Сред тях са войната в Украйна и пандемията от COVID-19. Тук трябва да отбележим, че става въпрос не за конкретни физически действия, а за език на омразата, за думи и послания, които в някои случаи идват от хора с голямо обществено влияние, включително и политици.
Какви са причините за използването на подобна риторика?
Не бих искал да спекулирам по въпроса защо тези хора са решили да прибегнат до подобни послания. Явно са преценили, че това би увеличило броя на хората, които ги подкрепят. Истината е, че в Европа като цяло се наблюдава навлизането на подобна риторика. Навсякъде тя има един и същ генезис, който в повечето случаи е свързан с определено руско влияние. Лесно може да се забележи, че голяма част от тези послания идват от чужбина и впоследствие биват преведени на български език. Разбира се, има и изключения – като изображението със Соломон Паси, което си беше изцяло родно „творение“. Въпреки това, много други материали и публикации, особено покрай пандемията от COVID-19, бяха взети от чуждестранни източници и „приспособени“ за нашата страна.
An exclusive CNN poll into anti-Semitism in Europe has found that one third of 7,000 people surveyed knew "little or nothing" about the Holocaust.
— CNN (@CNN) November 27, 2018
The survey also found that many people believe anti-Semitic stereotypes, and blame Jews for anti-Semitism. https://t.co/dMKK9Bc0FP
Защо голяма част от конспиративните теории, които в последно време се радват на значителна популярност, са пряко свързани с антисемитизма?
Антисемитизмът действително е залегнал в основата на голяма част от конспиративните теории. Сред тях, например, е тази за съществуването на влиятелни еврейски общности, притежаващи неограничена власт и използващи огромни финансови средства за създаването на нов световен ред. В интерес на истината, разпространяването на такива твърдения е процес, започнал още през XIX век. Разбира се, някои послания се променят, но риториката остава същата. В момента те се радват на по-голяма популярност, защото времената, в които живеем, са несигурни. През 20-те и 30-те години на миналия век, особено по време на Голямата депресия и в навечерието на Втората световна война, много хора започват да вярват в подобни теории и това се превръща в една от причините за възхода на нацизма в Германия.
Става въпрос за едни и същи процеси и ние като общност не сме изненадани. От години предупреждаваме, че подобно нещо може да случи, но сега за пръв път институциите започват да обръщат внимание на темата. Що се отнася до проявите на антисемитизъм, досега много често ми е било обяснявано, че извършителите им са само хулигани, вандали, един процент от обществото ни, които са необразовани, а повечето българи не споделят това мнение. Ясно е, че има хора, които наистина вярват в конспиративните теории и са готови да се борят срещу евреите, но за съжаление има и една по-пасивна периферия, която непрестанно бива „облъчвана“ от послания с антисемитски характер и в резултат става все по-вярваща в тези идеи.
A court in the German city of Munich has convicted a politician from the far-right Alternative for Germany (AfD) party over remarks comparing a coronavirus vaccination campaign with Nazi-era anti-Jewish pogroms.https://t.co/KIcHnvmP0E
— DW News (@dwnews) August 18, 2023
Редица анализатори алармират, че някои партии използват антисемитизма като средство за привличане на повече избиратели и това е крайно притеснителна тенденция…
Основният проблем е, че тези партии не спазват елементарна демократична хигиена. Един от последните примери беше реакцията на партия „Възраждане“ след публикуването на споменатия вече колаж със Соломон Паси. Нито веднъж не чухме представител на тази формация да каже, че подобна риторика е неприемлива. Вместо това, те отбелязаха, че каналът, в който било разпространено изображението, не е техен, а и не познават автора му – твърдения, които най-вероятно отговарят на истината и изобщо не ги оспорвам. В същото време, обаче, от партията така и не заявиха, че са против разпространяването на такива послания. Именно това ни притеснява – готовността за „заиграване“ с тази толкова деликатна тема. Не бива да забравяме, че има примери в други държави, сред които са Германия и Дания, за хора, които от риторика преминават към физическо насилие и престъпления от омраза.
Каква трябва да бъде реакцията на обществото?
Моят съвет към хората е да не подминават подобни случаи, да не смятат, че няма проблем, че това е някаква криворазбрана проява на свободата на словото. Да обръщат внимание. Искрено вярвам, че в България трябва да има плурализъм на мненията. Много от хората, които са представители и симпатизанти на определени партии, имат своите напълно резонни очаквания към държавата и обществото. Това, което според мен е най-важното, е да не се преминават границите на демократичността и уважението към останалите. Надявам се, че по-пасивната част от привържениците на тези формации ще съумеят да кажат: „Да, съгласни сме с определена част от тезите за икономиката и политиката, но не и с речта на омразата“.
Още от автора:
Непозната и шокираща – какво знаем за историята на стоматологията
Адренохром – истина или измислица е конспиративната теория за „дрогата на елита“
Зверствата, извършени от Съюзниците по време на Втората световна война
Теориите, които се опитват да променят представите ни за Античността
Как изкуственият интелект променя бъдещето на медицината
Ядрен взрив или метеорит: Какво се крие зад инцидента „Вела“
На ръба на масова истерия: НЛО и Студената война
Земята е плоска, а гравитацията не съществува – войната между науката и конспиративните теории
Трагичната история на децата на Сталин
Отнета свобода – мрачната история на робството в Древен Рим
Какво не знаем за живота на основателя на СССР – Владимир Ленин
Колко опасни са снарядите с обеднен уран, които САЩ възнамеряват да предоставят на Украйна
Зоологическите градини, превърнали се в символ на Студената война
Ужасите на Първата световна война: Как химическото оръжие промени историята
Тайните на московското метро и подземните убежища на съветската власт
Индустриалната революция: Краят на една епоха и началото на друга
Между фактите и легендите – как викингите изчезнаха от Гренландия
Изумително: Гигантите, които наследиха динозаврите
САЩ срещу Китай – новата космическа надпревара
Кафето – напитката, която промени света
Сектата „Райски порти“: Масовото самоубийство на поклонниците на „Стар Трек“
Най-странните медицински практики в Древен Рим
Новият крал на Великобритания и церемонията, която светът очаква с нетърпение
Жената, която се опълчи на нацистите и спаси стотици хора от сигурна смърт
Наистина ли използваме едва 10 процента от мозъка си
Между фактите и легендите – истинската история на крал Артур
Изборите в Турция наближават – ще успее ли Ердоган да остане на власт
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!