Р усия и Китай представиха план за изграждане на съвместна Международна лунна изследователска станция. Предложената лунна база трябва да бъде готова да приема екипажи до 2036 г., пише „Гардиън“ (The Guardian).
Английското издание подчертава, че
тази база няма нищо общо с ръководената от САЩ програма „Артемида“,
която се ангажира до 2024 г. На Луната да кацне „първата жена и първият цветнокож човек“, въпреки че все по-често тази дата изглежда малко вероятна.
НАСА може и да не кацне на Луната през 2024 г.
Подобно на „Артемида“, станцията на Русия и Китай също е отворена за сътрудничество с други страни и на 16 юни Китайската национална космическа администрация и руската Роскосмос публикуваха ръководство за партньорство.
Създаването на станцията е разделено на три фази.
В момента се извършва разузнаване с мисии като Chang’e-5, която донесе лунни скални проби на Земята на 16 декември 2020 г., както и ще има бъдещи китайски и руски мисии.
Китайският космически апарат се завърна с проби от Луната
През следващите години ще бъде избран едино или повече местоположения и след това ще започне фазата на строителство. Това ще продължи почти десетилетие, като товарите и оборудването ще бъдат транспортирани до лунната повърхност чрез кораби без екипажи.
Накрая през 2036 г. На мястото ще пристигнат първите хора, които ще започнат научна работа и ще продължат изграждането на станцията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!