Д алечният вулканичен остров Рапа Нуи, известен още като Великденския остров, е пълен с въпроси без отговор, но малко от тях са по-загадъчни от уникалната му писмена система, която никога не е била разшифрована.
Рапа Нуи е един от най-отдалечените обитаеми острови в света, разположен на около 3600 км от бреговете на Чили в Източна Полинезия. Той е най-известен със стотиците си гигантски паметници с форма на глава, наречени моаи, издълбани от народа на Рапа Нуи приблизително през 1100 и 1650 г. от н.е.
Европейците пристигат на острова през XVIII в., като донасят множество проблеми, включително болести, убийства и търговци на роби. Положението се влошава през XIX в., а фаталният удар е нанесен през 60-те години на XIX в., когато около 1500 островитяни са отвлечени, за да работят като роби в Перу, което унищожава населението.
...has dated the wood of the Rongorongo tablets of Rapa Nui (Easter Island), currently stored at a church in #Rome, to the 15th century.
— 𝚃𝚑𝚎 𝙻𝚘𝚜𝚝 𝚂𝚞𝚙𝚙𝚎𝚛 📘 (@lostsupper) February 15, 2024
The writing is still undeciphered. The early date suggests there was no contact with literate cultures (eg Europeans)... pic.twitter.com/JUp7uGiP3s
До края на века по-голямата част от традиционната култура на острова е безвъзвратно загубена, включително организираната система от глифови символи, наречена Ронгоронго, която е сложно издълбана върху дървени плочки.
Около 1864 г., в разгара на тази касапница, външни хора забелязали доказателства за писмената система и мисионери започнали да ги изпращат на борда. Днес съществуват само 27 дървени предмета, изписани с Ронгоронго (нито един от тях не е останал на остров Рапа Нуи).
Много от тях са изпратени в Европа, където учени се опитват да разгадаят кода на Великденския остров - но всички тези опити се провалят.
Един от най-уважаваните опити е направен през 50-те години на ХХ век от Томас Бартел, етнолог от Тюбингенския университет в Германия, който идентифицира 599 знакови форми, въпреки че много съвременни учени смятат, че това „не може да се счита за окончателно“.
Natives of Easter Island developped their own writing system, the Rongo Rongo, which is still undeciphered, but is probably the only writing system autochtonous to Oceania. pic.twitter.com/XOl3cU0Mw5
— Moudjahidin Populaire (@PunishedTaifa) October 18, 2020
Независимо от това е ясно, че ронгоронго няма видима връзка с никоя друга известна писмена система и може да се е развил в пълна изолация от други култури. Въпреки че е уникална, тя се вписва в някои характеристики, които се използват в много други човешки писмени системи - така че, не, не извънземни са донесли Ронгоронго на Рапа Нуи.
„Формите на знаците не приличат на никоя позната писменост и по този начин изглежда, че са измислени от нулата“, се казва в изследване от 2022 г. на екип италиански лингвисти.
„Какъвто и да е статутът на създаването му, Ронгоронго има обща характеристика с всички измислени писмености, основани на изображения, а именно, че знаците му са силно иконични: формите им изобразяват реални или измислени неща, включително човешки фигури и части от тялото, животни, растения, инструменти и други предмети, създадени от човека, небесни тела и т.н.“, се посочва в доклада.
С други думи, смята се, че много от глифовете са преки изображения на предмети, включително хора, костенурки, риби и дървета. Ето защо много изследователи предпочитат да наричат Ронгоронго пример за „протописменост“, за разлика от „истинските писмени системи“, въпреки че разграничението между тези категории не е черно-бяло.
Easter island pic.twitter.com/h16iZYHxk5
— Silvestre García (@silvestrepiopio) May 27, 2019
Ронгоронго остава неразбран от съвременния свят, но се правят опити за по-доброто му разбиране. През февруари 2024 г. изследователи публикуват проучване, в което прилагат ново радиовъглеродно датиране на четири дървени плочки, гравирани с глифите.
Една от плочките е изработена от дърво, отсечено между 1493 и 1509 г., което предхожда пристигането на чужденци на острова с поне 200 години и допълнително потвърждава мнението, че писмеността Ронгоронго може да е била разработена в изолация.
Странно е, че старата плоча е била изработена от дървесен вид, който не расте на Великденския остров - Podocarpus latifolia, който произхожда от Югоизточна Африка. Как тогава дървото се е озовало на повече от половината свят в югоизточната част на Тихия океан?
Подокарпусът е високо ценена дървесина, която е широко използвана за корабостроене в Европа още от Средновековието. Поради това изследователите твърдят, че плочата от Ронгоронго може да е възникнала като мачта на европейски кораб. Може би корабът е потънал, създавайки дрейфуваща дървесина, която е била изхвърлена на брега на Рапа Нуи след десетилетия или векове пътуване през световния океан.
Подобно на мрачно предсказание за бъдещето на острова, по-късно европейците ще пристигнат лично и ще приберат дървената реликва, обричайки писмеността Ронгоронго на забрава.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!