0

Д алечният вулканичен остров Рапа Нуи, известен още като Великденския остров, е пълен с въпроси без отговор, но малко от тях са по-загадъчни от уникалната му писмена система, която никога не е била разшифрована. 

Рапа Нуи е един от най-отдалечените обитаеми острови в света, разположен на около 3600 км от бреговете на Чили в Източна Полинезия. Той е най-известен със стотиците си гигантски паметници с форма на глава, наречени моаи, издълбани от народа на Рапа Нуи приблизително през 1100 и 1650 г. от н.е.

Европейците пристигат на острова през XVIII в., като донасят множество проблеми, включително болести, убийства и търговци на роби. Положението се влошава през XIX в., а фаталният удар е нанесен през 60-те години на XIX в., когато около 1500 островитяни са отвлечени, за да работят като роби в Перу, което унищожава населението. 

До края на века по-голямата част от традиционната култура на острова е безвъзвратно загубена, включително организираната система от глифови символи, наречена ​Ронгоронго, която е сложно издълбана върху дървени плочки.

Около 1864 г., в разгара на тази касапница, външни хора забелязали доказателства за писмената система и мисионери започнали да ги изпращат на борда. Днес съществуват само 27 дървени предмета, изписани с Ронгоронго (нито един от тях не е останал на остров Рапа Нуи). 

Много от тях са изпратени в Европа, където учени се опитват да разгадаят кода на Великденския остров - но всички тези опити се провалят.

Един от най-уважаваните опити е направен през 50-те години на ХХ век от Томас Бартел, етнолог от Тюбингенския университет в Германия, който идентифицира 599 знакови форми, въпреки че много съвременни учени смятат, че това „не може да се счита за окончателно“.

Независимо от това е ясно, че ронгоронго няма видима връзка с никоя друга известна писмена система и може да се е развил в пълна изолация от други култури. Въпреки че е уникална, тя се вписва в някои характеристики, които се използват в много други човешки писмени системи - така че, не, не извънземни са донесли Ронгоронго на Рапа Нуи.

„Формите на знаците не приличат на никоя позната писменост и по този начин изглежда, че са измислени от нулата“, се казва в изследване от 2022 г. на екип италиански лингвисти.

„Какъвто и да е статутът на създаването му, Ронгоронго има обща характеристика с всички измислени писмености, основани на изображения, а именно, че знаците му са силно иконични: формите им изобразяват реални или измислени неща, включително човешки фигури и части от тялото, животни, растения, инструменти и други предмети, създадени от човека, небесни тела и т.н.“, се посочва в доклада. 

С други думи, смята се, че много от глифовете са преки изображения на предмети, включително хора, костенурки, риби и дървета. Ето защо много изследователи предпочитат да наричат Ронгоронго пример за „протописменост“, за разлика от „истинските писмени системи“, въпреки че разграничението между тези категории не е черно-бяло.

Ронгоронго остава неразбран от съвременния свят, но се правят опити за по-доброто му разбиране. През февруари 2024 г. изследователи публикуват проучване, в което прилагат ново радиовъглеродно датиране на четири дървени плочки, гравирани с глифите. 

Една от плочките е изработена от дърво, отсечено между 1493 и 1509 г., което предхожда пристигането на чужденци на острова с поне 200 години и допълнително потвърждава мнението, че писмеността Ронгоронго може да е била разработена в изолация.

Странно е, че старата плоча е била изработена от дървесен вид, който не расте на Великденския остров - Podocarpus latifolia, който произхожда от Югоизточна Африка. Как тогава дървото се е озовало на повече от половината свят в югоизточната част на Тихия океан? 

Подокарпусът е високо ценена дървесина, която е широко използвана за корабостроене в Европа още от Средновековието. Поради това изследователите твърдят, че плочата от Ронгоронго може да е възникнала като мачта на европейски кораб. Може би корабът е потънал, създавайки дрейфуваща дървесина, която е била изхвърлена на брега на Рапа Нуи след десетилетия или векове пътуване през световния океан.

Подобно на мрачно предсказание за бъдещето на острова, по-късно европейците ще пристигнат лично и ще приберат дървената реликва, обричайки писмеността Ронгоронго на забрава. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Коментари 0
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Регулацията изостава, иновациите напредват: Дебатът за бъдещето на ИИ

Регулацията изостава, иновациите напредват: Дебатът за бъдещето на ИИ

Свят Преди 1 час

Иновациите в областта на ИИ се развиват с бързи темпове, подхранвани отчасти от популярността на "големи езикови модели" като ChatGPT

<p>Китай разкритикува САЩ</p>

Китай разкритикува новата военна помощ на САЩ за Тайван

Свят Преди 3 часа

Пекин смята демократично управлявания остров Тайван за свой територия

Множество сигнали за кражби от автомобили във Варна

Множество сигнали за кражби от автомобили във Варна

България Преди 3 часа

Квартал „Владиславово“ е един от районите, в които през последните месеци десетки шофьори са осъмвали с разбити прозорци на своите автомобили

<p>&quot;Той ни познава добре, Путин знае как да ни прониже&quot;</p>

Германия: Той ни познава добре, Путин знае как да ни прониже

Свят Преди 3 часа

Писториус предупреждава за хибридна заплаха от Русия

<p>&quot;Случаят разтресе всички&quot;: Българският лекар, съдействал&nbsp;на пострадалите след атаката в&nbsp;Магдебург&nbsp;(ВИДЕО)</p>

Пред NOVA: Българският лекар, съдействал на пострадалите след атаката в Магдебург

Свят Преди 3 часа

Обмисля се случаят да бъде поет от Федералната прокуратура

<p>Двама пилоти от САЩ са свалени над Червено море, каква е причината за инцидента</p>

Двама пилоти от САЩ са свалени над Червено море при "приятелски огън"

Свят Преди 4 часа

Централното командване на американската армия не уточни каква е била мисията на пилотите

<p>Задаващият се край на доставките на руския газ &quot;не е изненадващ&quot;</p>

Политически престрелки между Фицо и Зеленски: Неприлично е да говорим за пари, защото губим хора

Свят Преди 4 часа

Словакия печели около 500 милиона долара годишно от търговия с руски газ

<p>Тръмп назначи продуцента на &quot;Стажантът&quot; за посланик</p>

Тръмп назначи продуцента на "Стажантът" за посланик в Обединеното кралство

Свят Преди 4 часа

64-годишният Марк Бърнет създаде шоуто, което направи Тръмп международно известен

о

"Бях на 6, когато разбрах, че няма Бог"

Свят Преди 5 часа

Историята на две сестри, оцелели от ужаса на Холокоста четете в следващите редове

<p>22 декември &ndash; Аферата Драйфус и краят на Чаушеску</p>

22 декември – Аферата Драйфус и краят на Чаушеску

Любопитно Преди 5 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

Космическото съкровище: Ще направи ли мисията „Психея“ всички милионери?

Космическото съкровище: Ще направи ли мисията „Психея“ всички милионери?

Свят Преди 5 часа

16 Психея се намира в Астероидния пояс между Марс и Юпитер

Облаци, вятър, слънце: Какво ще е времето в неделя

Облаци, вятър, слънце: Какво ще е времето в неделя

България Преди 5 часа

Максималните температури ще бъдат между 3° и 8°

<p>&quot;Продължаваме да се питаме - защо&quot;: Година след смъртоносното нападение в Прага (СНИМКИ)</p>

"Продължаваме да се питаме - защо": Година след смъртоносното нападение в Прага

Свят Преди 5 часа

На 21 декември 2023 г. студент, въоръжен с автомат, уби 14 души и рани още 25 в сградата на университета на площад "Ян Палах"