В сички сме чували за трагичната любовна история на Ромео и Жулиета, която Шекспир така умело ни описва със своето майсторско перо. Тя е толкова трагична, че може да натъжи и най-коравото сърце.
Любовната история на младите влюбени се развива в прекрасния град Верона, който е и един от най-посещаваните в Италия, и в следващите редове ще разберете защо това е така.
Верона носи в себе си романтика, топлина и уют, на които определено ще искате да се насладите с любим човек. Много млади двойки избират именно този град за своя меден месец. Може би са привлечени от любовта на Ромео и Жулиета, за да направят подобен избор.
История
Предполага се, че град Верона е основан още през IV век пр.Хр. Верона има важно значение със своето стратегическо местоположение. През него минават важни пътища – Виа Галика, Виа Клавдия Августа и Виа Постумия. Градът е бил част от римската империя, а много по-късно се е числял към Венецианската република. Безспорно тези периоди в историята на Верона са оставили следа в града, което се вижда и до ден днешен на различни сгради и улици.
През 1866 г. град Верона официално е присъединен към Кралство Италия.
Верона е град, който има изключително богато архитектурно и историческо наследство и затова голяма част от самия исторически център е включена в списъка на ЮНЕСКО.
Основни забележителности
Арена ди Верона - това е една от основните забележителности в град Верона. Арена ди Верона е един от най-добре запазените римски амфитеатри. Той е построен около I век. Тук са се провеждали някои от най-зрелищните гладиаторски битки. Много пъти амфитеатърът е бил разрушаван и строен на ново. Амфитеатърът има много сложна напоителна система, която за онова време е била доста внушителна.
През годините от този величествен паметник на културата са разграбени доста камъни и с тях са построени съседните на него сгради във Верона.
На Арена ди Верона се провеждат и концерти, опери и други спектакли. Дори през 1913 г. оперният фестивал на град Верона е открит по случай рождения ден на Джузепе Верди.
Арена ди Верона е третият по големина подобен амфитеатър. На първо място, разбира се, е Колизеумът в Рим. Интересен факт за тази арена е, че точно тук прави своя дебют известната Мария Калас.
Къщата на Жулиета – това е не по-малко посещавана забележителност във Верона. Известната къща на Жулиета и балкончето, под което Ромео е викал своята любима, са често посещавани. Къщата е принадлежала на семейство Капело (близо до Капулети) и е построена през XIII век. Известният балкон обаче е бил построен доста по-късно – едва през XX век. Интересен факт за балкона е, че той е направен от цял саркофаг.
Тази къща е важна част от историята на Шекспир за Ромео и Жулиета, за които все още има спорове дали са базирани на истински хора или са плод на въображението на великия английски писател. Твърди се дори, че за първи път историята на двамата влюбени не е описана от Шекспир, ами от италианския писател Луиджи да Порта.
В двора на къщата има статуя на Жулиета, която според легендата, ако се докосне по дясната гърда, то късметът в любовта е сигурен.
Освен това, като бонус за всички младоженци, които искат да прекарат първата си брачна нощ в къщата на Жулиета, цената е около 5000 евро.
Пиаца дей Синьори – този красив площад някога е бил център на политическия и социален живот на град Верона, тъй като тук са били най-важните сгради в града. Точно тук могъщата фамилия Скалигиери строи своя дворец.
На площада може да се види статуя на писателя Данте, а пък една от най-красивите сгради тук е Ложата на съвета, която е бижу в короната на италианската ренесансова архитектура. Сградата е построена през 1476 г. На нейния покрив се виждат няколко статуи. Те изобразяват известни хора родени във Верона.
Площад Ербе – този красив площад се намира в самото сърце на град Верона. Мястото е любимо на местните, а много се харесва и на туристите и определено има защо. В едната част на площада има красив фонтан, в средата на който се извисява статуя на Веронската Мадона, построена през 380 г. от римляните.
Друга интересна сграда на площад Ербе, която се вижда от далече, е кулата Ламберти. Тя е висока цели 83 метра и строежът ѝ започва през 1172 г., но се оказва, че за да бъде напълно завършена, са нужни няколко века. Кулата е толкова шарена, защото по нейната фасада са използвани различни материали.
И пет малко известни факта за Верона:
- Във Верона е роден първият български княз – Александър I Батенберг
- В базиликата „Санта Мария ин Органо“ има фреска на Франческо Мороне, която датира от 1505 г. с надпис: „Bulgarus Bulgarorum rex ad fidem cum sua gente conversus“, което в превод означава: „Болгарис (Богорис) цар на Българите с вяра обърна своя народ“. Предполага се, че става дума за Цар Борис І Покръстител, който е изобразен в бели одежди
- Известното вино „Бардолино“ се прави от веронските монаси
- Град Верона е разположен на брега на река Адидже, а тя със своите 410 км е втората по дължина в Италия след река По
- В църквата „Санта Мария ин Органо“ се намира един от най-старите органи в Италия, който се смята, че е от 1506 г.
Още от автора:
Четири позабравени, но велики български постижения
„Ахилион“ - дворецът на една императрица с добра душа, но с тъжна съдба
В света на Ван Гог: Как е живял художникът и защо е отрязал ухото си?
Антична Сердика: Къде са останките ѝ в днешна София?
Трагичният любовен триъгълник "Яворов, Лора и Мина"
Българските доломити: Вратцата - входната врата към града на Ботев
Най-негостоприемното място на Земята: Там температурите достигат до минус 89,2°C
Чисто и подредено: Там ще ви глобят, ако изхвърляте боклука си не в позволеното време
Градът, в който се прегръщат два свята: Тайните на Истанбул
Българската крепост, която носи слава и болка, гордост и тъга
Древна и красива България: Античният град с име на богиня
Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина
Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети
„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско
Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби
Тайните на Белоградчишките скали
Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет
Чудесата на България: Ивановски скални църкви
Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска
Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?
Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“
Мистериите на траките: Казанлъшката гробница
Владетел или бог - кой е Мадарският конник?
Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари
Тихото гнездо на една кралица в България
Вила Армира - мистерия и изящество от римско време
Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи
Еленската базилика – останки от някогашно величие
Асеновата крепост - самотният страж на Родопите
Там, където земята свършва и започва морето (СНИМКИ)
Масонското очарование на Португалия
Столицата на императриците - от пустош до величие
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!