П о традиция, когато мъжът покани жена на среща, поканата е съпроводена с очаквания.
От мъжа се очаква да избере мястото, да избере своята партньорка и да плати сметката.
Наистина ли нещата са се променили?
Jessica J. Cameron и Emma Curry (2020 г.), в свое проучване за PsychologyToday, изследва очакванията за запознанства в съвременна среда.
Разглеждайки сценариите за първа среща - които те определят като "социално изградени очаквания или норми за поведение, които трябва да се осъществяват в определен контекст" - те отбелязват, чe сценариите за първа среща предписват действия, събития и поведение, които се очакват на първа среща.
Камерън и Къри описват полово обусловения характер на поведението на първата среща. Те отбелязват, че сценариите за първа среща включват традиционни полови стереотипи, според които мъжете имат активно и доминиращо поведение, като например да поканят жена на среща, а жените имат реактивно поведение, като например да чакат да бъдат поканени.
Изследователите отбелязват, че това разграничение между половете оставя жената с по-малко власт, в подчинена роля на чакаща да реагира на решенията и действията на мъжа.
Камерън и Къри обясняват, че тъй като мъжете имат водещата роля в сценариите за първа среща, тази роля на инициатор на отношенията може да се прехвърли върху последващото поведение, включително предприемането на стъпки към обвързване, завършващи с официално предложение за брак.
По този начин те отбелязват, че сценариите на първата среща осигуряват основата за очакваното спазване на традиционните роли на половете в романтичните взаимоотношения.
Какво се случва, ако мъжете или жените не успеят да се справят със очакваната роля? Камерън и Къри отбелязват, че както поведението, съответстващо на традиционните норми на пола, прави положително впечатление, така и нарушаването на нормите на пола води до отрицателно впечатление.
Те отбелязват, че тази тенденция обхваща и започването на връзка в смисъл, че жените, които канят мъже на среща, се възприемат по-негативно и като по-малко привлекателни.
И въпреки че твърдят, че възприемат положително жените, които ги канят на срещи, изследванията показват, че мъжете са по-малко склонни да приемат и да продължат отношенията си с такива жени. Но нещата може би се променят.
Еволюция на очакванията за запознанства
Като признават, че над 25-годишните изследвания на сценариите за първа среща разкриват последователно отражение на традиционните роли на половете, Камерън и Къри събират хипотетични сценарии за първа среща през 2015 г. и сравняват резултатите с данните от проучване, проведено 15 години по-рано от Ланер и Вентроун (2000 г.).
Те установяват, че участниците са по-склонни да одобрят егалитарни сценарии за първа среща, ако са жени (само в извадката им от възрастни), на среща между приятели и ако имат нагласи, които са по-малко сексистки.
Сравнявайки своите констатации с изследването от 2000 г., те установяват значителна стабилност на половите стереотипи, но и движение към възприемане на по-егалитарни идеали.
Що се отнася до поведението, по-малка част от по-младата извадка от 2015 г. е подкрепила полово определен сценарий за първа среща; те са вярвали, че и мъжете, и жените могат да участват в по-широко разнообразие от поведения, особено в тези, които традиционно се приписват на мъжете.
Много от тях бяха по-малко склонни да вярват, че мъжете трябва да са единствените отговорни за поканата на жена на среща, планирането и инициирането на обич.
Както много щастливи двойки знаят, формирането на здравословна връзка не започва с действие, а с автентичност. С течение на времето качества като доверие, уважение и съвместимост несъмнено засенчват остарелите сценарии и стереотипи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!