Т ова е сбъдната мечта! Прибирате се от работа и вечерята вече е приготвена и на масата. Това скоро може да се превърне в реалност. Група изследователи от университета в Кеймбридж е обучила робот "готвач" да гледа видеоклипове за готвене и да възпроизвежда ястията, съобщава „Стъди Файндс“.
Готвенето винаги е представлявало предизвикателство за роботите. Въпреки че някои компании са разработили прототипи на роботи готвачи, в момента на пазара няма такива и те все още изостават от хората по отношение на готварските си умения. Този пробив може да улесни и да направи по-достъпно използването на роботизирани готвачи в бъдеще.
Целта на изследователите е да научат робот-готвач да се учи така, както се учат хората, чрез наблюдение и постепенно усвояване на умения. Те създали набор от осем прости рецепти за салати и заснели себе си при приготвянето им. Използвайки публично достъпна невронна мрежа, те обучават готвача-робот да разпознава различните обекти свързани с готвенето.
Роботът анализирал всеки кадър от видеоклиповете с готвене, като използвал техники за компютърно зрение. Той разпознал обекти като плодове, зеленчуци, ножове и части от тялото на човека, демонстратор. Роботът регистрира и леките промени в рецептите и правилно ги определя като промени, а не като нови рецепти. Способността на робота да разбира нюансите на готвенето е впечатляваща.
От 16 видеоклипа, които гледал, роботът правилно разпознал рецептата в 93% от случаите, въпреки че е регистрирал само 83% от действията на човека, който изпълнява рецептата във видеото. Освен това роботът успешно разпознал и научил нова, девета рецепта за салата, като добавил към репертоара си.
"Удивително е колко много нюанси е успял да открие роботът", казва Гжегож Сохацки от инженерния факултет към университета Кеймбридж. "Тези рецепти не са сложни - те са основно нарязани плодове и зеленчуци, но той беше наистина ефективен в разпознаването на продуктите'', каза Сохацки.
"Нашият робот не се интересува от видеоклиповете с храна, които се разпространяват в социалните мрежи - те са твърде трудни за проследяване", казва Сохацки. "Но тъй като тези роботи-готвачи стават все по-добри и по-бързи в идентифицирането на съставките във видеоклипове с храни, те може би ще могат да използват сайтове като YouTube, за да научат цяла гама от рецепти."
Изследователите смятат, че тези роботи стават все по-умели в идентифицирането на съставки във видеоклипове с храни. По думите им, те потенциално биха могли да имат достъп и да се учат от различни онлайн ресурси.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!