В България има стотици свещени места, които имат интересна история и често крият в себе си някои чудновати мистерии. Дали са свещени за всеки, това не мога да кажа, но е факт, че всяко едно от тях е по своему величествено и красиво. Едно такова място е Рилският манастир – най-големият манастир в България.
Какво обаче знаем за него, разберете в следващите 30 факта:
- Рилският манастир се намира в Рила планина, близо до едноименното село Рила.
- Манастирът е разположен на 1147 надморска височина, по течението на река Рилска, близо до село Пастра.
- Той има голямо национално историческо значение и не случайни е част от списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство.
- Предполага се, че Рилският манастир е основан през 30-те години на X век, по времето на Първата българска държава. За негов създател се приема Свети Иван Рилски, който е роден в село Скрино през 876 г.
- Манастирът възниква по река Рилска, а след своята смърт през 976 г, Иван Рилски е канонизиран като светец.
- По време на Второто българско царство Рилският манастир е бил основно духовно средище за страната. За неговото благополучие се грижи цар Иван Асен II.
- През първата половина на XIV век, манастирът влиза във владенията на местен феодал на име Хрельо, по времето на който се строи еднокорабна църква и пететажна кула, кръстена на него (Хрельовата кула).
- По същото време Рилският манастир доста се разраства благодарение на цар Иван Александър. Именно той на 21 септември 1378 г. издава т.нар. Рилска грамота, която е подпечатана със златен печат и гласи, че към териториите на манастира се даряват още 20 села.
- По време на турското робство, за съжаление, Рилският манастир е бил обект на много опустошения и грабежи от страна на турците.
- През XV век братята монаси Теофан и Давид се заемат с нелеката задача да го възстановят. Именно те връщат мощите на Свети Иван Рилски от Търново в Рилския манастир.
- За известен период от време в Рилския манастир отсяда Паисий Хилендарски, който по това време е пишел и събирал материали за своята книга „История славянобългарска“.
- В Рилския манастир е имало и килийно училище, чиито най-известен възпитаник е бил Неофит Рилски.
- Самият манастирски комплекс заема площ от 8800 кв. м. Той има формата на правилен петоъгълник с 24 метрови каменни стени. В манастира има 300 килии и цели 5 етажа, от които 4 са над земята, а 1 под нея. За най-стара сграда тук се счита Хрельовата кула.
- В манастира има около 250 ръкописни книги, 9000 старопечатни издания и една много важна българска реликва, т. нар. „Кръст на Рафаил“ (1802 г.). Той е резултат от 12-годишен усилен труд, като интересното при него е, че е изработен от цяло парче липово дърво. На него има 36 фигури и се смята за абсолютно произведение на изкуството.
- Рилският манастир е обявен за национален музей от 1961 г., и е част от списъка за световно културно наследство на ЮНЕСКО от 1983 г.
- През октомври 1905 г. в манастира цял месец е траел Рилският конгрес – общ конгрес на Тайната македоно-одринска революционна организация.
- На 22 юли 1961 г. се взема решение Министерството на просветата и културата и Министерство на вътрешните работи да внесат предложение в Министерския съвет „Рилският манастир да се използва като държавен музей и се прекрати всякаква църковна дейност в него“
- Църквата „Рождество Богородично" е „есенцията“ на манастира. Средновековната църква е съществувала до 1834 г., когато по решение на манастирското братство е съборена и на мястото ѝ, а вероятно и върху част от нейните основи, е построена днешната съборна църква.
- Строежът на храма започва през 1835 г. и е завършен през 1837 г.
- Прекрасната стенописна украса на съборната църква е дело на най-изтъкнатите зографи от ХІХ в., между които са Димитър Христов Зограф, Захари Зограф и други самоковски зографи. Иконостасът е дело на Атанас Теладур от Самоков и Петър Гарка.
- Църквата „Въведение Богородично“ е гробищната църква на Рилския манастир, разположена южно от манастира.
- На около 5 км източно от манастира се намира Старата постница, при която е изградена църквата „Успение на свети Йоан Рилски“. През 1746 г. там, където се издига днешната църковна сграда, е била построена църква над мястото, считано за място на първоначалния гроб на светеца.
- Църквата „Свети Лука“ е построена в края на ХVІІІ в. на мястото на първоначалния параклис, издигнат в памет на племенника на свети Йоан Рилски. Сградата е еднокорабна, едноапсидна с обширен притвор.
- В непосредствена близост северно от църквата „Свети Лука“, на по-високо издигната тераса, се намира църквата „Покров Богородичен", построена през 1805 г.
- Рилският метох „Орлица“ се намира на десния бряг на река Рилска, на около 2,5 km източно от град Рила и 18 km от Рилски манастир.
- Създаден е вероятно в средата на ХV век. В метоха „Орлица“ през 1469 г. пренощува тържествената процесия с мощите на Йоан Рилски, пренасяни от Търново в манастира.
- Една от основните светини в Рилския манастир, наред с мощите на свети Йоан Рилски, е иконата „Света Богородица Осеновица“, която, според преданието на монасите от обителта, е чудотворна.
- Рилският манастир е сред Стоте национални туристически обекта на БТС. Открит е за посещения от 8 до 18 ч. всеки ден, печатът се намира в музея на манастира.
- Правенето на снимки в църквата и музея на манастира е абсолютно забранено. Разрешено е да се снима само в двора на манастира и извън него.
- Рилксият манастир беше едно от предложенията за знак на българското евро, но в крайна сметка се взе решение образът да е този на Мадарския конник (за сега).
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
*Във видеото горе вижте информация за 10 от най-известните манастири в България
Още от автора:
Какво трябва да знаем за една от най-страшните природни стихии – земетресенията
Земята отвътре – какво се крие под земната повърхност – интересни факти и теории
Тъмната страна на Луната – факти и спекулации около земния спътник
Образователни постижения през Възраждането – кое е най-значимото и защо?
Назад към корените ни: Кои са най-чудатите факти за българските владетели
Уникалната и странна съдба на църквата "Света София" в столицата
Тайните на ароматерапията и как да я използваме ефективно в нашето ежедневие
Мистериите по българските земи – какво знаем за древния град Хераклея Синтика
Днес знаем цената на всичко, но не и истинската стойност на важните неща
30 невероятни факта за ацтеките
Какво се крие зад фамилията Рокфелер?
Проверете знанията си: 50 географски факта за България
„Аз съм държавата“: Лудостта на Краля Слънце и „позлатената клетка“ Версай
Електронната мъгла, буря и извънземни: Какво се крие зад легендата на Бермудския триъгълник?
Кои са най-известните учени на всички времена и какви мистерии се крият зад тях?
Най-мистериозните места в България
50 невероятни факта за историята и културата на Япония
Най-интересните теории за Светия граал
Легенди и интересни истории, свързани с българските върхове
3 от най-мистериозните места в България
3 от най-мистериозните места в света
Най-интригуващите факти за Космоса
Копривщица: Градът, който носи духа, бита и културата на миналите времена
Кой е крал Артур и кои са най-популярните легенди за него?
Кои са най-интересните и мистериозни тайни общества?
Известни символи в световната история и тяхното тълкувание
5 неща, които психически стабилните хора НЕ правят
Село Чавдар през древността и античната епоха – една неразказана история
Предизвикателен, но уникален: Защо периодът на бременност е толкова специален
Какви тайни крие човешкото тяло – интересни факти
Вярвате ли в духове: Мит или реалност са призраците
Египетски мистерии: Завладяващите митове на древната цивилизация
Лайката: Защо е толкова полезна и какви са нейните приложения
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!