Сърдечните заболявания поразяват милиони души по целия свят.
Затова учените търсят начин да предотвратят смъртността или поне да забавят процеса, откривайки други фактори, отговорни за лошото здраве на сърцето, освен всеизвестните - хранене, пушене и физическа активност.
Голямо дългогодишно проучване тества различни лекарства, съдържащи Омега 3 мастни киселини, върху две групи хора – едната страдаща от съдречни заболявания или диабет, а другата – представляваща по-общо населението.
И двете проучвания откриват, че хората, които взимат лекарствата с Омега 3 са по-защитени от сърдечни проблеми от тези, на които са давани плацебо хапчета.
При разглеждане на влиянието на витамин D, учените установяват, че не играе роля за сърдечното здраве, но пък се забелязва зависимост на по-ниска смъртност вследствие на ракови заболявания през годините.
Проучванията са обявени този месец на Годишата научна конференция на Американската сърдечна асоциация в Чикаго.
Първото проучване носи името REDUCE-IT,
То открива, че хората, които така или иначе са вземали статини (лекарства за понижаване на холестерола) имат по-малки шансове от сериозни сърдечни заболявания от останалите, добавяйки към режима си и два грама от лекарството Vascepa (с основна съставка ейкосапентеноична - EPA мазнина) два пъти дневно.
Лекарството представлява изчистен версия на компонент на рибното масло, който се грижи за тригилецеридите – мазнини в кръвта. Повишените триглицериди удебеляват и втвърдяват артериите, повишавайки риска от сърдечен удар.
В изследването участват над 8000 души. Тези, които взимат от лекарството, са сравнени с групата, която взима плацебо хапчета.
Дипак Л. Бхат, ипълнителен директор на интервенционните кардиоваскуларни програми към Женската болница Бригам в Бостън, ръководил проучването, смята, че резултатите могат да променят кардиологичната практика също както представянето на статините е направило преди повече от 30 години
„Занимавам се с клинични експерименти от дълги години и никога не съм участвал в такова с толкова голям потенциал да промени животите на десетки милиони души“, казва Бхат.
[img wide]35320514[/img]
Вторто проучване, обявено на научната конфернция в чикаго, е VITAL
То разглежда ефекта на друга формула на Омега 3 мастни киселини в лекарството Lovaza.
За това проучване са наблюдавани около 26 000 души в продължение на 5 години.
Резултатите показват, че при участниците, взимали лекарството, има 28 процента по-малка вероятност от сърдечен удар и 8 процента по-малка вероятност от сърдечни усложнения.
Хората, които обичайно са ядяли по-малко от порция риба на седмица и започват да приемат лекарството, претърпяват по-малко сърдечни удари в рамките на 5-годишния период на проучването.
Джоан Менсън, главен лекар в отделението по превантивна медицина в Женската болница Бригам в Бостън, ръководила проучването, също потвърждава ползите от Омега 3 за сърдечното здраве, но смята, че резултатите не са чак толкова убеителни, че да накарат хората да променят начина си на хранене или лекарствата си.
Според нея резултатите показват, че хората, които така или иначе приемат тестваните лекарства с рибни мазнини, могат съвсем спокойно да продължат да го правят.
На хората в проучването са давани точно 840 мг. от ключовата мазнина – много по-малко отколкото се съдържат в една стандартна порция сьомга.
VITAL разглежда и влиянието на витамин D,
който често е препоръчван с цел подобряване здарвето на костите на по-възрастните хора и за здравето на хората като цяло. Проучването открива, че витаминът няма влияние върху сърдечното здраве, но намалява смъртността вследствие на рак, ако се приема поне две или три години.
Според Менсън обаче това твърдение трябва да се проучи в дълбочина и хората, които взимат умерени количества от витамина нямат причина да спрат, но нямат и аргумент да увеличат дозите, защото резултатът от това все още не е ясен.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още интересни новини последвайте страницата ни в Instagram.
Четете още:
Ето как да ускорите метаболизма
Най-честите грешки в борбата срещу голямото коремче
Вижте кои са здравословните храни, които не са добри за нас и
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!