Е мбрионите на много видове риби имат известен контрол върху това кога да се излюпят, като на практика сами избират рождения си ден.
Проучване на изследователи от Еврейския университет в Йерусалим, Израел, разкрива химичните и биологичните процеси, които позволяват това, като показва как отделните ембриони определят времето за появата си в зависимост от оптималните фактори на околната среда.
Учените изследват яйцата на зебрата (Danio rerio) и откриват, че освобождаването на тиротропин-освобождаващ хормон (Трх) от ембриона е от решаващо значение за производството на ензими за разтваряне на яйчната стена.
„Излюпването е критично събитие в жизнения път на яйцевидните видове. Решението за излюпване често е внимателно планирано, за да съвпадне с благоприятни условия, които ще подобрят оцеляването в ранните етапи на живота“, пишат изследователите в публикувания документ.
Видовете риби използват много различни стратегии за излюпване и задействащи фактори: зебрите например обикновено изчакват дневната светлина. Клоуните и палтусът чакат настъпването на тъмнината. Калифорнийските гмурци чакат да бъдат изхвърлени в морето.
Изследването представя доказателства за механизмите, които действат в основата на това забавяне. При зебрите TRH се доставя до излюпващата се жлеза чрез кръвния поток по указание на невронна верига, която се формира точно преди излюпването и изчезва точно след това.
И това не е само при зебрите: изследователите са проучили също така медака (Oryzias latipes), далечно свързан вид.
Еволюционните пътища на медака и зебрата са се разделили преди около 200 милиона години, но при двата вида е установен един и същ процес на излюпване, задействан от Трх, въпреки различията им в излюпващите се жлези, видовете ензими и ембрионалните периоди.
„С помощта на имунооцветители наблюдавахме, че подобно на зебрата, ембрионите на медака формират преходна Trh верига малко преди излюпването, която изчезва след излюпването.
ларвите“, пишат изследователите.
При хората и другите бозайници Трх помага за контрола на ключови биологични процеси, включително сърдечната честота и метаболизма. Забележително е, че същият неврохормон се използва по различен начин и при рибите, което може би е още един показател за различни еволюционни пътища.
Сега изследователите искат да проучат подробности за процеса на излюпване при зебрите, както и приликите и разликите, които може да има при други водни видове с различни подходи към излюпването.
Изменението на климата е друг фактор за бъдещи изследвания: тъй като светът става все по-топъл, ако искаме да запазим видовете за следващите поколения, трябва да разберем как по-високите температури могат да повлияят на процеса на вземане на решения за излюпване, който се е развивал в продължение на стотици милиони години.
„Би било интересно да се провери доколко запазена е ролята на Трх в този процес и да се изследват вариациите в структурата и функцията на веригата за излюпване между видове с различни стратегии за излюпване“, пишат изследователите.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!