С поред ново проучване гигантска риба в азиатската река Меконг, която учените смятаха за изчезнала, е забелязана три пъти след почти 20 години.
Рибата „призрак“, голям сьомгов шаран, е известна като символ на региона на река Меконг, казва Чхут Чхеана, изследовател в Института за изследване и развитие на вътрешните рибни ресурси в Камбоджа.
Хищникът може да достигне дължина до 1,21 метра и има жълта ивица около очите. Последното регистрирано наблюдение е било през 2005 г. - до публикуването на изследването на Чхут, в което са описани три други записа на рибата във вторник.
Проучването, публикувано в списание Biological Conservation, документира три наблюдения на рибата между 2020 и 2023 г. Биолозите, работещи по проследяването на рибата, са разчитали на местните рибарски общности по река Меконг да съобщават за всякакви необичайни наблюдения.
‘Ghost’ fish feared to be extinct has been spotted after 20 years https://t.co/pqZVDsaDNH pic.twitter.com/PpjEqeBPh7
— New York Post (@nypost) October 22, 2024
Рибарските общности отбелязват три наблюдения - две по река Меконг и едно в отделен залив в Камбоджа. И трите вида са открити извън типичния им ареал.
Изследователите закупуват рибите, като тези от река Меконг са с дължина от два до три метра всяка.
„Оттогава я търся, донякъде съм очарован от нея, защото това е много необичайна гигантска риба. Мислех, че вероятно е изчезнала, и затова да чуя, че е намерена отново - чаках тази новина 20 години. Това е знак на надежда. Това означава, че не е твърде късно“, казва в интервю за CNN Зеб Хоган, рибен биолог от Университета на Невада в Рино, който участва в изследването.
Биолозите, участвали в проучването, заявиха, че се надяват работата с местните общности в Лаос и Тайланд да им позволи да потвърдят дали сьомговият шаран все още плува в други части на река Меконг.
After nearly two decades of being unseen, the giant salmon carp — known as the “Mekong ghost” — has resurfaced in Cambodia’s waters. https://t.co/YIYomZsmlm
— Science News (@ScienceNews) October 28, 2024
Първоначалното изчезване на рибата обаче все още поражда по-голяма загриженост за бъдещето на други мигриращи видове в региона, особено на тези, които са жертва на промишлено замърсяване и прекомерен риболов.
По реката са построени над 700 язовира, които оставят ограничени „рибни проходи“, за да помогнат на видовете да маневрират около блокажите, казва Брайън Ейлър, директор на програмата за Югоизточна Азия в Центъра „Стимсън“ във Вашингтон. Ейлър не е участвал в публикуваното изследване.
Според доклад, публикуван от Conservation International през март, навлизането в реката е довело до почти пълно изчезване на близо една пета от рибите в нея.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!