Д ва изключително редки черни вълка, бяха заснети от камера, докато пресичат поток в полска гора, съобщи природозащитна организация в неделя.
Вълците бяха заснети с видеокамера, поставена от координатора на проекта на Save Wildlife Conservation Fund Poland Йоана Точидловска.
Pair of rare black wolves caught on camera in Polish forest by wildlife researchers https://t.co/5v8BmFQZUj
— The Associated Press (@AP) February 9, 2025
Видеото подтикна организацията да събере екскременти в гората с надеждата да научи повече за генетиката на черните вълци.
“Това е нещо ново и необичайно“, каза Точидловска пред Асошиейтед прес.
Първоначално тя поставила камерата, за да изучава бобрите. Когато обаче забелязала, че записва вълци, оставила устройството на същото място и продължила да събира кадри с черния вълк в продължение на няколко седмици.
В един от записите черен и сив вълк бавно прекосяват поток в гората, водата стига почти до корема им, преди да скочат на брега. Втори клип, заснет миналата есен, показва два черни вълка и един сив, които преминават през същия поток.
Повечето от 2500 до 3000 вълка в Полша са сиви, с червеникави или черни оттенъци.
Черната козина е резултат от генетична мутация, която вероятно е възникнала при опитомени кучета преди хиляди години. Този цвят е рядкост в Европа поради ограниченото генетично разнообразие, но в Националния парк Йелоустоун в САЩ поне половината от популацията на вълците има черна козина.
Pair of rare black wolves caught on camera in Polish forest by wildlife researchers https://t.co/qL6Oc4JjTs
— The Independent (@Independent) February 9, 2025
Тъй като вълците се движат в семейни групи и двата черни екземпляра тежат около 30 килограма – приблизително колкото немска овчарка – Точидловска предполага, че са брат и сестра на около една година.
Природозащитната организация, която наблюдава вълците в Полша вече 13 години, не разкрива точната локация на гората, за да предпази животните от бракониери и да предотврати разпространението на дезинформация.
Вълците в Полша практически изчезват до 1950 г., но популацията им започва да се възстановява, особено в централната част на страната в началото на 2000-те. Точидловска и нейните колеги обучават хората как да съжителстват безопасно с вълчите глутници.
“За хората това е нов феномен“, каза пред АП Роман Гула, ръководител на проекта за наблюдение на вълците. “Образованието е една от нашите основни цели.”
Миналата седмица фондът за опазване на дивата природа обяви откритието във Facebook и отправи призив за финансова подкрепа, за да проведе генетично изследване на събраните проби и да научи повече за мутацията, причиняваща черната окраска.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!