В сяка година на 31 октомври, след като се стъмни, милиони хора по света излизат, облечени като вампири, зомбита и вещици, и обикалят от къща на къща. Хелоуин е свързан с леки страхове, креативни костюми и, разбира се, сладкиши.
Въпреки че днес Хелоуин се възприема като доста комерсиален и предназначен предимно за деца, той има древни корени. Някои от тези стари обичаи са все още в сила, други са донякъде възродени, но много от старите традиции отдавна са отминали.
Тук ще разгледаме 9 забравени традиции за Хелоуин
1. Самхейн
Самхейн, което на ирландски означава "край на лятото" и се произнася "sarwin", за древните келти е било началото на годината и началото на зимата. Празнувал се е от залез слънце на 31 октомври до залез слънце на 1 ноември.
Келтите вярвали, че през тази нощ бариерата между световете на живите и мъртвите е най-слаба и следователно злите духове и душите на мъртвите ще преминат отвъд. За да се държат тези духове настрана, се носели маски, биели се камбани и се палели огньове. Къщите и другите сгради се украсявали с определени зелени растения, за които се вярвало, че имат защитна сила, и се носели горящи факли. В ирландската литература тази нощ е силно свързана с феите и свръхестественото.
По-късно през Средновековието обичаите на Самхейн се сливат донякъде с Деня на Вси светии (1 ноември), който е избран от християнската църква като ден за възпоменание на светци и други починали църковни дейци. Тъй като на този ден се отбелязва преминаването на мъртвите през чистилището, това се свързва добре с някои от зловещите аспекти на Самхейн. Нощта преди този ден става известна като навечерието на Вси светии или навечерието на Вси светии.
Древен келтски и съвременен келтски празник, днес Самхейн се отбелязва и от неоезичници и уикани.
2. "Душевни" торти
В продължение на векове популярна традиция за Хелоуин във Великобритания е била "душата". Младите хора, често бедни, ходели от къща на къща и получавали специално приготвени питки с подправки, наречени "soul cakes". В някои райони те приличали повече на хляб, наричани "душевни хлябове", а в Северна Англия обичаят да се държи душевен хляб се запазил още в началото на XIX век. През 1817 г. една дама в Уитби притежавала 100-годишен хляб!
Всеки хляб трябвало да представлява душата на мъртвец от това семейство. В замяна на тортата викачите обещавали да се молят за тази мъртва душа. В Уелс посетителите на къщи, които искат душевни питки, са наричани "пратеници на мъртвите".
В продължение на векове Хелоуин е бил известен в някои части на Йоркшир и като "Нощта на тортите", тъй като в Рипон е било традиционно да се правят торти в последната нощ на октомври.
3. Денят на Алън
В продължение на векове в древните градове и села на Корнуол съществува традицията на "Деня на Алън". Това не е празник на хората с гореспоменатото християнско име, а по-скоро алтернативно регионално наименование на навечерието на Вси Светии, 31 октомври. Алън" е ябълката "Алън", която през деня се носи на пазара "Алън", а през нощта "Алън" детето я слага под възглавницата си.
Тази традиция се е запазила в Сейнт Айвс чак до 70-те години на XIX век.
4. Резба върху ряпа
Викторианците обичали да издълбават не само тикви на Хелоуин, но и други кореноплодни зеленчуци, включително ряпа. Понякога тиквите се оставяли на вратата на някого - издълбани и запалени (фенер) - като част от покана за парти по случай Хелоуин.
В една книга за английския фолклор от 1897 г. се казва:
"Момчетата обикалят селото с фенери от ряпа, които сами правят, и правят всякакви пакости"
5. Викториански партита за Хелоуин
Викторианците били енергични и обичащи забавленията хора, но като цяло са били и малко обсебени от смъртта и свръхестественото. Техните партита за Хелоуин са били причудливи, но много мрачни събития - в повече от един смисъл.
На викторианските партита за Хелоуин можело да се видят сеанси, а гостите, пристигащи в дома на домакина, намирали къщата почти напълно тъмна, с изключение на няколко слабо горящи камини и фенери.
Домакините можели дори да са скрити в тъмнината, облечени от главата до петите в черни наметала. Гостите обичали да се преобличат като вещици, духове и котки, точно както днес, но също така и като клоуни и литературни герои като Малката Бо Пип.
Оловните змии, поставени над огньовете, изглеждали като танцуващи в почти пълния мрак, а на вратите и камините били окачени подкови и ябълки. Домакините плашели гостите си при пристигането им, като им предлагали да се ръкуват с фалшива ръка. Тези ръкавици, плътно натъпкани със стърготини, можеха дори да избухнат при хващане, което засилвало шока.
Гостите ядели ябълки, глазирани в сироп, печени ядки и сладкиши.
6. Леетинг
Преди векове хората в Ланкашир вярвали, че на всеки Хелоуин в гората Пендъл се провежда голямо събиране на вещици. Смятало се, че тези вещици се събират в разрушена сграда, наречена Малкин Тауър.
Местните хора разработили нещо, което смятали за ефективна мярка срещу това събиране на вещици. Доброволци се разхождали със запалена свещ по пресечените хълмове и възвишения в района на Пендъл. Ако свещта не угаснела между 11 и 12 часа вечерта, този човек можел да се надява, че ще се освободи от злата магия през годината. Това било известно като "леетинг". Вещиците, които пътували към Малкинската кула, се опитвали да изгасят светлината и ако тя все пак угаснела, то носителят на свещта имал още по-малка защита от черната магия, отколкото преди.
7. Ябълково бобиране
Бобирането на ябълки (познато като "dooking" в Шотландия и "ducking" в Северна Англия) е популярна игра за Хелоуин във Великобритания още от времето на римската окупация и дори днес някои домакинства продължават да бобират ябълки на Хелоуин. Играта е проста: взема се голяма кофа с вода и в нея се поставят няколко ябълки. След това коленичете над кофата и с ръце зад гърба се опитайте да извадите ябълките с уста.
В древността и Средновековието тази игра е била често срещана по време на фестивалите, където младите самотници са се опитвали да захапят ябълки, окачени на въжета или плаващи във водата. Първият отхапал ябълка е бил следващият, който се е закачал. Ябълковото надяждане се играе и на келтския фестивал Самхейн.
8. Огнената сламка
Старият обичай, който е бил разпространен в различни части на Великобритания, но до голяма степен е изчезнал в началото на XIX в., е "огнената слама". По тази стара традиция в нощта на Хелоуин фермерите и собствениците на земи излизат на полето, носейки снопче слама. Сламата се "запалвала", т.е. запалвала се. Пламтящата факла се разнасяла, докато носещият я повтарял заклинания, за да прогони злите духове и да предпази реколтата от разваляне.
В Шотландия заклинанието се изпълнявало чрез размахване на пръчка във въздуха. Краят на пръчката бил запален, но не горял, а червеният край представлявал червения плод на дървото руан (в миналото държано за предпазване от магьосничество). Смята се, че червеният цвят сам по себе си отблъсква вещиците.
Едно от заклинанията с огнена сламка се състои в следното:
"Розово дърво и червен конец, / за да танцуват вещиците мъртви".
Смятало се, че това заклинание принуждава вещиците да танцуват, докато паднат и умрат.
9. Хелоуин Футбол
Стара традиция за Хелоуин в крайбрежното село Кълън, в северната част на Шотландия, е местните младежи да правят нещо по-различно от обикаляне на къщи и блъскане на ябълки - те играят футбол!
Те се спускали по пясъчните плажове на залива и играели футбол, организирали състезания по бягане и други активни игри. От селото до залива ги водел тръбач. Победителят бивал увенчан с шапка и сред много радостни възгласи и музика всички се връщаха в селото за голямо парти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!