З а първи път в света лекари от Масачузетската обща болница успешно са трансплантирали генетично модифициран свински бъбрек в жив човешки реципиент. Пациентът, 62-годишният Ричард Слейман, е живял с последен стадий на бъбречно заболяване, разчитайки на диализа, за да оцелее.
Той бил подложен на конвенционална трансплантация, която обаче не дала резултат.
Медицинският екип похвали смелостта на Слейман пред лицето на тази експериментална процедура.
„Истинският герой днес е пациентът, г-н Слейман, тъй като успехът на тази пионерска хирургия, някога смятана за невъобразима, не би бил възможен без неговата смелост и желание да се впусне в пътуване в неизследвана медицинска територия“, казва д-р Йорен Мадсън, директор на Центъра за трансплантация на Масачузетската обща болница.
A CRISPR-Edited Pig Kidney Has Been Transplanted Into A Living Person For The First Timehttps://t.co/XdKUEvv3WA
— IFLScience (@IFLScience) March 22, 2024
Това пътуване към ксенотрансплантация (техническият термин за трансплантиране на животински тъкани на хора - бел.ред.) наистина е странно. Странни експерименти, като тези на руския учен, който вмъкна парчета от тестис на шимпанзе в “значителен брой” мъже, поставиха основите на този вид процедури, съобщава IFL Science.
Благодарение на усъвършенстваната технология за редактиране на гени, органите и тъканите вече могат да бъдат променени, за да станат по-приемливи за човешката имунна система, намалявайки шансовете за отхвърляне. Проучванията за доказателство на концепцията при примати показва, че трансплантациите от животно на човек не винаги трябва да бъдат отнесени към научната фантастика и през последните години видяхме редица успешни ксенотрансплантации на пациенти с мозъчна смърт.
Но крайната цел винаги е била извършването на трансплантация на жив пациент. Трансплантациите на органи могат лесно да се считат за медицинско чудо, но има огромен проблем с предлагането. Данни от Обединената мрежа за споделяне на органи предполагат, че над 100 000 души чакат за трансплантация в момента само в САЩ и за съжаление хора умират в списъка на чакащите всеки ден.
Doctors transplanted a genetically modified pig kidney into a living patient https://t.co/0eaH7X82S1
— EViralNews (@eli4profit) March 24, 2024
Случаят на Слейман не е необичаен – бъбреците са най-търсените органи, необходими за трансплантация.
След като живеел с диабет тип 2 и хипертония в продължение на много години и в крайна сметка се наложило диализа поради бъбречно заболяване, Слейман имал късмета да получи бъбрек от починал донор през 2018 г. След няколко години обаче този бъбрек започнал да показва признаци на неуспех, което накарало медицинския екип да започне да обмисля други възможности.
“Моят невролог д-р Уинфред Уилямс и екипът на Центъра за трансплантация предложиха трансплантация на бъбрек на прасе, като внимателно обясниха плюсовете и минусите на тази процедура. Видях процедурата не само като начин да ми помогне, но и като начин да осигуря надежда на хилядите хора, които се нуждаят от трансплантация, за да оцелеят“, казва Слейман.
Surgeons Successfully Transplanted A Pig Kidney Into A Man In Medical First
— Brotips (@brotips) March 25, 2024
Details here: https://t.co/LQjI8iAKHBhttps://t.co/LQjI8iAKHB
Самият бъбрек е предоставен от базираната в Кеймбридж, Масачузетс компания eGenesis, дългогодишни сътрудници на учените и лекарите от Масачузетската обща болница. Те са разработили метод, който използва технология за редактиране на гени CRISPR-Cas9.
Методът цели да премахне някои от гените на прасетата и да добави определени човешки гени, за да направи бъбреците възможно най-съвместими с човешкото тяло. Те също така инактивират ендогенни ретровируси, които присъстват в прасето донор, за да премахнат потенциалния риск, който тези вируси могат да представляват за хората.
Изминахме дълъг път, откакто първата човешка трансплантация беше извършена в Женската болница в Бригъм, през 1954 г. Отдавна се надявахме, че животинските органи могат да променят бъдещето на хората.
“Успехът на тази трансплантация е кулминацията на усилията на хиляди учени и лекари в продължение на няколко десетилетия“, казва д-р Тацуо Кавай, директор на Центъра за клинична трансплантационна толерантност Legorreta.
* Вижте и това видео от архива ни: ШАНС ЗА ЖИВОТ: Близо 1000 души у нас очакват трансплантация на органи
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!