В склад край река Савана в САЩ се съхраняват исторически съкровища - 19 топа, които според доказателствата са останали изгубени в продължение на повече от 240 години. Изследователите подозират, че оръдията са от британски кораби, потопени на дъното на реката по време на американската Война за независимост, предаде Асошиейтед прес.
Покритите с кал и ръжда топове са открити случайно. Екскаватор, загребващ утайка от речното корито миналата година в рамките на проект, свързан с натоварения корабен канал на Савана, захваща едно от оръдията с металните си челюсти. Екипът скоро изважда още две.
Археолозите предполагат, че топовете вероятно са остатъчни реликви от потънал боен кораб на Конфедерацията, открит няколко години по-рано в същия район, казва Андреа Фармър, археолог от инженерния корпус на армията. Експерти от Военноморските сили на САЩ обаче установяват, че те не съвпадат с нито едно от известните оръдия, използвани по време на Гражданската война. По-нататъшни изследвания показват, че оръдията вероятно са с почти век по-стари и са потънали по време на подготовката на кървавата обсада на Савана през 1779 г. по време на Войната за независимост.
В рамките на малко повече от година 19 оръдия са извадени от едно и също място, на няколко мили надолу по течението на река Савана, където през 1733 г. е основана последната от 13-те американски колонии на Великобритания - Джорджия.
"Те са в забележително добро състояние. Много от тях са били "погребани" в глина и покрити с тиня и отломки, които са ги предпазили", казва Фармър.
Сега служители на правителствата на САЩ и Великобритания, както и на щата Джорджия, работят съвместно по споразумение за запазване на новооткритите оръдия, преди да ги изложат на показ.
Топовете се държат във вода, за да се предотврати по-нататъшно влошаване на състоянието им, докато експертите внимателно ги почистват. Междувременно изследователи търсят по-категорично доказателство, свързващо оръдията с британски кораби от времето на Войната за независимост.
Андреа Фармър казва, че специалистите са убедени в тази връзка. Савана е под британска обсада в продължение на около година до есента на 1779 г., когато колонизаторите планират атака с цел да завземат отново града с помощта на френски и хаитянски съюзници.
По думите на Фармър всички заинтересовани страни работят по споразумение да запазят оръдията и в крайна сметка да ги изложат в Историческия музей на Савана, в който е пресъздадено бойното поле, където са се водили най-кървавите битки по време на обсадата от 1779 г.
"Всички искат тези артефакти да останат в Савана, защото в това има най-голям смисъл", казва Андреа Фармър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!