С поред ново проучване реките и потоците в Аляска променят цвета си - от чисто, прозрачно синьо до ръждиво оранжево - заради токсичните метали, които се отделят при размразяването на вечната замръзналост.
(Във видеото може да научите повече за: Зрелище: Къща се срути в река в Аляска)
Откритието изненадва изследователите от Службата на националните паркове, Калифорнийския университет в Дейвис и Геологическата служба на САЩ, които провеждат тестове на 75 места във водните басейни на планината Брукс в Аляска. Според проучването, публикувано в списание Communications, реките и потоците в планинската верига сякаш са ръждясали и са станали мътни и оранжеви през последните пет до десет години: Земя и околна среда.
Rivers in Alaska are turning orange. The reason surprised even scientists pic.twitter.com/InTsTlrWbs
— Chanel Aveson (@MarcusJlaczyrh) May 29, 2024
Изследователите установяват, че обезцветяването и помътняването са причинени от метали като желязо, цинк, мед, никел и олово, някои от които са токсични за речните и поточните екосистеми, тъй като вечната замръзналост се размразява и излага водните пътища на въздействието на минерали, заключени под земята в продължение на хиляди години.
„Свикнали сме да виждаме това в части от Калифорния, части от Апалачите, където има минна история. Това е класически процес, който се случва в реките тук, в континенталната част на САЩ, които са били засегнати в продължение на повече от 100 години след някои от минните набези през 50-те години на XIX век", казва Брет Пулин, съавтор на изследването и професор по токсикология на околната среда в Калифорнийския университет в Дейвис.
„Но е много стряскащо да го видиш, когато се намираш в някои от най-отдалечените пустини и си далеч от минен източник“, казва Пулин.
В проучването се казва, че арктическите почви естествено съдържат органичен въглерод, хранителни вещества и метали, като живак, във вечната си замръзналост. Високите температури са довели до среща на тези минерали и водните източници около тях при топенето на вечната замръзналост.
Изследванията показват, че Арктика се затопля четири пъти по-бързо от останалата част на света.
„Това, което смятаме, че наблюдаваме, е размразяване на почвата, което се случва по-бързо там, отколкото на други места. Това наистина е неочаквана последица от изменението на климата“, казва Пулин.
Rivers in Alaska are turning orange. The reason surprised even scientistshttps://t.co/ItdtfVuEzV
— gondor259🇺🇲🇺🇦🧙♂️🖖😸👽🦖🌮🌈🌊 (@gondor259) May 29, 2024
Изследователите използват сателитни снимки, за да определят кога се е случила промяната в цвета на различните реки и потоци.
„На няколко от местата, където това се е случило, най-драстичните увеличения са били между 2017 и 2018 г. и те са съвпаднали с най-топлите години, регистрирани към този момент“, казва Пулин.
Това обезцветяване е свързано с „драматично намаляване“ на водните организми, което поражда опасения за това как продължаващото топене на вечната замръзналост ще се отрази на общностите, които разчитат на тези водни пътища за пиене и риболов.
Само в арктическите реки на Аляска живеят различни видове риба, които са „от решаващо значение за прехраната, спортния и търговския риболов“, пишат изследователите. Поулин казва, че местните общности са изразили своите опасения и наблюдения пред изследователите, които са започнали проучването преди седем години.
Аляска не е единственият щат, в който се наблюдава това явление. Друго проучване, публикувано само месец преди изследователите в Аляска да оповестят резултатите си, описва как в Скалистите планини на Колорадо се наблюдават подобни ефекти, наред с други неща, от затоплянето на климата.
В проучването, публикувано от Water Resources Research, се отбелязва повишаване на концентрацията на метали, а именно сулфати, цинк и мед, в 22 планински потока в Колорадо през последните 30 години. Изследователите са установили, че половината от увеличението се дължи на намаления поток, а другата половина, според тях, е от размразяването на замръзналата земя, което позволява на минералите да се отмиват от основната скала.
В миналото тези проучвания са се провеждали и извън САЩ. Подобни изследвания на повишаването на концентрацията на метали и редкоземни елементи в планинските реки и потоци са проведени в чилийските Анди, европейските Алпи и Пиренеите в Северна Испания.
Въпреки че някои от тези райони са били изложени на въздействието на минни обекти и по този начин през годините са се наблюдавали концентрации на метали в реките и потоците, отбелязаните увеличения повдигат въпроси за това как изменението на климата ще продължи да влияе върху планинските водни източници.
Изследователите в Аляска ще продължат проучването си през следващите години, за да определят местоположението на източниците на метали и минерали и как ще се отрази това на водния и човешкия живот.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!