Н ово проучване предполага, че Европа и Китай са били в контакт от повече от 1500 г. преди изследователят Марко Поло да стъпи на китайска земя, пише Би Би Си (BBC).
Пътуването на Марко Поло през 13 век се смяташе за първото, направено от европеец.
"Имаме доказателства, че е съществувал тесен контакт между Китай и Запада още преди официалното откриване на Пътя на коприната", заяви старши археолог Ли Шиуджен от Мавзолея-музей на Първия император на Китай Цин Шъхуан.
Отделно проучване показва, че специфична европейска ДНК е намерена в провинция Синцзян.
Това предполага, че европейци може да са се заселили, живели и умрели там преди и по времето на Първия император.
Археолози предполагат, че вдъхновението за теракотената армия, намерена в гробницата на Първия император, може би е дошло от Древна Гърция. През 1974 г. фермери откриват 8000 теракотени войници близо до гробницата на Цин Шъхуан. Въпреки това, преди построяването на гробницата, не е било традиция да се строят фигури с човешки размери. По-ранните фигури са били с дължина едва 20 см.
Археолозите смятат, че за да се промени до такава степен стилът и традицията,
влиянието е дошло извън Китай.
Проф. Лукас Никъл от университета във Виена потвърждава тази теория. Той смята, че първият император е бил повлиян от пристигането на гръцки статуи в Централна Азия век след смъртта на Александър Македонски.
Сред другите открития на археолози е това, че Гробницата на императора е много по-голяма от предполаганото и 200 пъти по-голяма от Долината на царете в Египет.
Още за древните цивилизации:
Археолози откриха една от най-големите гробници на маите
Археолог: Скалите край Сърница са изсечени от изчезнала цивилизация
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!