В ид бактерия, невиждана досега, е открита в телата на шест слона от африканската савана. Животните са умрели при мистериозни обстоятелства в Зимбабве. Учените смятат, че това е причината за септицемия (сериозна инфекция на кръвта), причинила смъртта на животните през 2020 г.
Ново проучване предоставя повече данни за смъртта на 356 слона в съседна Ботсвана същата година.
Този инцидент е привлякъл вниманието на природозащитници, които са открили мъртвите слонове в района на Окаванго. Някои от животните изглежда са припаднали и са умрели внезапно, докато вървят или бягат, посочват природозащитниците.
Изследователите, които са направили откритието, са разследвали внезапната смърт на 35 слона - предимно между август и септември 2020 г. в Северозападно Зимбабве.
Д-р Крис Фогин, ветеринарен лекар обяснява, че екипът е намерил телата на загиналите животни с помощта на хеликоптер. Носейки защитно облекло Фогин и екипът му са извършили преглед на 15 слона.
BBC News - Bacterium found in African elephants may explain sudden deathshttps://t.co/hFAGBxBekZ
— David Roberts (@DrDavidLRoberts) October 26, 2023
„Те са изключително големи животни. Това прави доста труден достъпът до органите, от които трябваше да вземем проби“, обяснява Крис Фогин.
Изследователите успяват да потвърдят, че 13 от слоновете са имали септицемия, когато са умрели. Учените са открили потенциален причинител на инфекцията - бактерия, наречена Bisgaard 45 - в шест от животните. Това е бактерия, която е била открита при проби, взети от животни, ухапани от тигър или лъв.
Професор Фалко Щайнбах от Обединеното кралство, който участва в проучването, посочва пред BBC, че тежката суша и недостигът на храна през тази година може да са застрашили здравето на животните, позволявайки на болестта да преодолее имунната им защита .
„Този тип бактерии не беше напълно мистериозен – беше известно, че съществува. Но за първи път откриваме бактерията при африканските слонове “, обяснява Щайнбах.
Ученият подозира, че слоновете са под „сериозен стрес“ поради продължаващата суша и трудностите при намирането на храна. „Има много патогени, които обикновено не причиняват заболяване – и със сигурност не причиняват смърт. Но ако имунната система бъде нарушена, това позволява на бактериите да се разпространяват. Това в крайна сметка това не причинява само локална инфекция след ухапване, но животното може да заболее тежко", казва ученият.
Слоновете са социални същества, затова изследователите предполагат, че те също могат да предадат бактериите на други животни, което би обяснило големия брой смъртни случаи.
„Африканските савански слонове са застрашен вид, като само 350 000 остават в дивата природа и продължаващите загуби се оценяват на 8% годишно. Разследването на смъртта на тези слонове е от решаващо значение за поддържане на бъдещето на този величествен вид“, посочва експертът Лаура Росен. Тя определя случващото се като „много тревожна тенденция“
Професор Щайнбах коментира, че са необходими повече изследвания, за да се разбере "връзката между тази инфекция и стреса, свързан с екстремни метеорологични явления като суша, което предизвиква огнища на заболяването."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!