М агнитното поле на нашата планета ни предпазва от много космически заплахи и от векове е полезно за навигацията. Десетилетия наред проучвания са разкрили невероятни възможности за разбиране на това, което се случва дълбоко под краката ни, но все още има нови неща, които трябва да се вземат предвид - като например някои странни резултати, които учените получават.
(Във видеото може да научите повече за: 30 любопитни факта за Земята)
Магнитното поле не е нещо статично. Магнитосферата на Земята се променя от слънчевия вятър, идващ от Слънцето. В периоди на висока активност, като сега, тя се смачква повече, отколкото когато Слънцето е по-спокойно. Тези разлики се използват, за да се обясни защо наблюденията на магнитното поле се различават, ако са направени близо до земната повърхност или в Космоса. Това поне беше традиционното предположение. Новият труд доказва, че става дума за нещо повече.
Earth’s Magnetic Field Is Not The Same At The North And South Poleshttps://t.co/AXn78thrVJ
— IFLScience (@IFLScience) May 29, 2024
Изследователите са използвали данни от периода между 2014 и 2020 г., тъй като през 98,1 % от времето в рамките на този период геомагнитните условия са били ниски до умерени. Въпреки това, дори когато магнитосферата не е била подложена на диво въздействие на космическото време, между наблюденията е имало значителни разлики. По-специално те са били по-силно изразени в Северните и Южните полярни области.
„Често приемаме почти симетрично магнитно поле между северните и южните полярни региони, но всъщност те са много различни“, казва в изявление авторът Ингин Ши, асистент-изследовател в Университета на Мичиган по климатични и космически науки и инженерство.
Орбиталните данни са от спътниците Swarm, които картографират теченията в йоносферата, магнитосферата и др. Те се намират на полярни орбити и този небесен път осигурява много измервания около полюсите. Многото измервания могат да доведат до изкривяване на извадката и когато измерванията се въведат в модел, който има по-опростена представа за магнитното поле на нашата планета, в крайна сметка получаваме нещо, което вече не отговаря на действителността.
„Разбирането, че това, което се приписва на геофизични смущения, всъщност се дължи на асиметрията на магнитното поле на Земята, ще ни помогне да създадем по-добри модели на геомагнитното поле, както и да подпомогнем спътниковата и авиационната навигация“, казва Марк Молдуин, професор по климатични и космически науки и инженерство в Университета в Мичиган и автор на изследването.
Полярното магнитно поле също се променя бързо през последното десетилетие. Това е допълнително предизвикателство, с което учените трябва да се справят.
„Това допълнително усложнява създаването на точни модели на магнитното поле. Наличието на добри модели е важно не само за науката, но играе роля и за точната навигация на Земята и в космоса", добавя Молдуин.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!