П оявяват ли се все повече нови алергени и променя ли се начинът, по който реагираме на тях? Или напоследък се спекулира с тази модерна диагноза? Оказва се, че лекари и учени вече разбиват много от митовете за алергиите и непоносимостите. Какво се крие отвъд тях – отговорите търсят журналистът Деница Суруджийска и операторите Георги Георгиев и Николай Кънчев в „Темата на NOVA” тази събота.
Гръцката дума “алергия” всъщност се използва за първи път едва през 1906 г., когато австрийски педиатър открива, че човек може да е алергичен. Едва век по-късно всеки втори или трети човек на планетата доказано проявява някакъв вид алергия – дори и да не предполага. Дългогодишни изследвания вече откриват неподозирани зависимости. Обясняват се и доскоро неразгадаеми симптоми – например, как хора, алергични към брези и треви – могат да проявят алергия към ябълки. А лекарите и учените смятат, че именно в тази различна реакция на организма ни може да се крие ключът към лечението на много други опасни заболявания.
Гледайте „Различната реакция” в „Темата на NOVA“ на 18 май, веднага след Новините на NOVA в 19:00 часа.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!