Н ово проучване, публикувано в академичното списание Psychology of Popular Media, показва силна връзка между намирането на насилие в медиите за забавно с наличието на тъмни личностни черти.
Изследването прогнозира как тази връзка може да доведе до реално насилие и агресивно поведение.
„Забелязахме, че липсват изследвания относно личностните черти на хората, които намират за забавни някои неща в развлекателните медии“, казва Крейг Андерсън, преподавател в Щатския университет на Айова и един от авторите на проучването.
„Затова добро начало беше да се види дали тъмните черти на личността предсказват кой ще намери конкретни развлекателни медии за забавни", добавя той.
За да проучат това, Андерсън и колегите му провеждат експерименти с анкети, които се фокусират върху седем тъмни черти на личността. Първите четири черти, наричани от психолозите „Тъмната тетрада“, са както следва:
- Нарцисизъм: грандиозност и егоцентричност
- Макиавелизъм: цинизъм и манипулативни социални тактики
- Психопатия: безчувствие, импулсивност и антисоциално поведение
- Садизъм: склонност за намиране на нараняването на другите за приятно.
Другите три черти, които изследват, също са свързани с антисоциално поведение. Те са:
- Морална неангажираност: склонност за „изключване“ на моралния компас за избягване на последствията от неморално поведение
- Злоба: склонност да нараняваш себе си, за да навредиш на други хора
- Злорадсто: намиране на удоволствие в нещастието или болката на друг човек.
Изследователите откриват, че шест от седемте тъмни черти на личността са свързани с тенденцията насилието в развлекателните медии да се намира за забавно. Само нарцисизмът не е свързан с това.
Те също така откриват, че колкото повече се излага човек на насилие в медиите, толкова по-вероятно е той да го намира за забавно и да започне да бъде морално неангажиран.
С други думи, докато някои типове личности могат да бъдат привлечени от медийно насилие повече от други, дори самото излагане на насилие в медиите може да доведе до "десенсибилизация".
Андерсън съветва хората, които намират насилието в медиите за забавно, следното:
"В този момент има много малко изследвания, свързващи намирането на насилието в медиите за забавно с по-късната агресия и насилие в реалния свят. Проучванията сочат, че увлечението по оръжия и насилствени инциденти, както и високата експозиция на медийно насилие предсказва както леки, така и екстремни актове на насилие. Но това не е същото като намирането на насилието в развлекателните медии за забавно ."
Андерсън добавя още:
"Родителите на деца от 5 до 21 години трябва да бъдат загрижени, ако децата им намират насилието, което виждат във всички видове медии, включително новинарски репортажи, за забавно, а не за мъчително. Това е знак, че медийните навици на семейството трябва да бъдат променени и че семейството трябва да върши по-добра работа по обучението на децата на социални ценности. Интересното е, че насилието във филми със супергерои също е вредно за развитието на децата."
Андерсън казва още, че други изследвания показват, че видеоигрите с просоциални теми могат с течение на времето да доведат до подобрена социализация и емоционално развитие и да намалят вероятността от антисоциално поведение.
„Моля, имайте предвид, че някои предполагаемо просоциални игри, особено игри, в които „героят“ унищожава враговете, всъщност са вредни за децата“, предупреди Андерсън. „Основната причина е, че тези игри всъщност учат, че физическото насилие е добро."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!