Г ама-лъчите се излъчват при ядрени реакции и от най-екстремните събития във Вселената, като експлозии на свръхнови, черни дупки и други - но те могат да дойдат и от по-близко до дома ни. През последните три десетилетия учените откриха, че гръмотевичните бури имат способността да създават гама-лъчи. Нови изследвания подчертават как най-енергийната форма на светлината се случва в бурите.
Събитията с гама-лъчи в гръмотевичните бури се разделят на земни гама-изблици (TGF) с продължителност до 100 микросекунди и гама-лъчи, които могат да продължат стотици секунди. Новото проучване открива и нещо, което изследователите наричат трептящи гама-изблици (FGFs), които се състоят от импулси с по-голяма продължителност от TGGs (стотици милисекунди) и изглежда са свързани с по-дълготрайните сияния.
„В гръмотевичните бури се случва много повече, отколкото някога сме си представяли“, казва в изявление съавторът на изследването професор Стив Къмър от Университета Дюк. „Както се оказва, по същество всички големи гръмотевични бури генерират гама-лъчи през целия ден в много различни форми.“
Мистериозната радиация може да е видима около черните дупки
Първоначално се смяташе, че мълнията може да е отговорна за производството на тези гама-лъчи. Изглежда, че това не е така. Всъщност, когато се образува мълния, тя обикновено следва излъчването на гама-лъчи - така че може би гама-лъчите всъщност инициират мълнията.
Въз основа на работата екипът смята, че образуването на мълниите се създава от свободни електрони, ускорени от интензивното електрическо поле в облаците. Докато се движат нагоре, те взаимодействат с молекулите на въздуха и водата и тези сблъсъци могат да предизвикат реакции, които включват образуване на антиматерия и гама-лъчи.
Read "Retrofitted Cold War Spy Plane Shows That Most Tropical Storms Are Radioactive" on SmartNews: https://t.co/UdrKUpUBeg #SmartNews
— Rich (@MyRhinowelch) October 3, 2024
Работата е възможна само благодарение на използването на височинния научен самолет ER-2 на НАСА - преоборудван шпионски самолет U2 от времето на Студената война. Той лети два пъти по-високо от търговски самолет и е прелитал 10 пъти над Мексиканския залив, за да изучава тропическите бури.
„Няколко самолетни кампании се опитаха да разберат дали тези явления са често срещани или не, но резултатите бяха смесени, а няколко кампании над Съединените щати изобщо не откриха никакво гама излъчване“, добави Къмър. „Този проект имаше за цел да отговори на тези въпроси веднъж завинаги.“
Вече можете да чуете слънчевото затъмнение
„Самолетът ER-2 ще бъде най-добрата платформа за наблюдение на гама-лъчи от гръмотевични облаци“, обясни професор Николай Остгаард от Университета в Берген, водещ изследовател на проекта и първи автор на един от документите. „Самолетът ни позволява да летим директно над върха на облака, възможно най-близо до източника на гама-лъчи.“
Наблюденията също така показаха, че излъчването на сиянието не е статично, а по-скоро постоянно се променя, което вероятно ограничава енергията, която може да се натрупа в него. Екипът оценява, че размерът е от значение за производството на гама-лъчи, и смята, че не всички бури могат да ги произвеждат - но повече от половината от всички тропически бури могат.
„Динамиката на гръмотевичните облаци, излъчващи гама-лъчи, рязко противоречи на предишната квазистационарна картина на сиянията и по-скоро прилича на тази на огромен врящ котел, излъчващ гама-лъчи, както по модел, така и по поведение“, казва професор Мартино Марисалди, също от Университета в Берген.
* Във видеото: НАСА симулира най-големия страх в космоса!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!