М она Лиза на Леонардо да Винчи - една от най-известните картини в света - е забулена в мистерия; от въпросите за самоличността на фигурата до загадъчната ѝ усмивка.
Сега поне една от тайните на творбата е разкрита според италиански геолог.
(Във видеото може да научите повече за: Тайната, скрита в Мона Лиза)
Ан Пицорусо, която е едновременно геолог и историк на изкуството, специализирала в областта на Леонардо и епохата на Ренесанса, смята, че е открила на фона на коя природна забележителност е нарисувана Мона Лиза, като е използвала геоложкия си опит.
Преди три десетилетия Пицорусо посещава град Леко на югоизточния бряг на езерото Комо в Италия - където според нея се намира пейзажът от картината - за да проследи стъпките на Леонардо, въоръжена със записки от дневника и рисунки на художника.
"В бележника си той споменава, че е бил в Леко. Работил е като инженер", казва тя в телефонно интервю за CNN.
Според Пицорусо проектът, по който работи Леонардо, е отменен, но геоложките му полеви скици остават (една червена тебеширена рисунка на планинска верига край Леко принадлежи на Кралската колекция в Уиндзор, Лондон).
The Mona Lisa was set in this surprising Italian town, geologist claims https://t.co/OC4jey2N6n
— CTV News (@CTVNews) May 18, 2024
Макар че Пицорусо не е първата, която изказва теория за местоположението на Мона Лиза (през 2011 г. един изкуствовед приписва пейзажа на картината на малък град, наречен Боббио, а друг - на Арецо), тя смята, че е първият геолог, направил това.
Предишните изчисления са се концентрирали върху дъгообразния мост над дясното рамо на Мона Лиза. Пицорусо обаче настоява, че от уникалното скално образувание на хоризонта може да се извлече повече информация.
"Мостовете са заменяеми. Ако погледнете на заден план, ще видите върхове. Това е вид ерозия, която се случва във варовика, който има пукнатини в него и се отчупва на блокове, почти като модел на пила... Можем да покажем, че варовикът съществува в (Леко). Когато погледнете Мона Лиза, на заден план има поредица от планини, които имат този модел на пила", казва тя.
По същия начин водният обект зад Мона Лиза е геологически специфичен, като според Пицорусо това е езерото Комо - субалпийско ледниково езеро, датиращо отпреди около 10 000 години.
"Ако погледнете зад нея, ще видите издължените ледникови езера, които имат специфична форма като пръсти. Защото, когато ледникът се е движил, той е изчистил определени парчета земя", казва Пицорусо.
Въпреки увереността си, Пицорусо премълчава своето предположение в продължение на 30 години, разказвайки го само на други изследователи на Леонардо в случайни разговори. Тази седмица тя се завръща в Леко, все още уверена, че "всичко е наред", и сега ще представи откритията си на геоложка конференция в града.
Макар че съчетаването на науката за земята и историята на изкуството може да изглежда несъвместимо, Пицорусо твърди, че интердисциплинарният подход може да обогати впечатленията от работата на Леонардо.
"Ботичели, дори Микеланджело са правили ужасни фонове, защото са смятали, че фигурите са по-важни. Ако фонът е нарисуван правилно, той ви дава повече усещане за природата. Въпреки че Пицорусо признава, че е изненадана от широкия интерес. Може би (Леонардо) се е опитвал да насочи към движението за опазване на околната среда или нещо подобно. Това е доказателство колко много хората обичат тази картина", казва тя.
Но откритието може да доведе само до още повече мистерии. Ако мястото е Леко, както предполага Пицорусо, остават още въпроси защо прочутият художник е избрал точно това място, за този конкретен портрет.
"Не знаем коя е (Мона Лиза), някои смятат, че е била съпруга на богат тоскански търговец", казва тя, като се позовава на популярна историческа теория, според която фигурата е базирана на италианската благородничка Лиза Джерардини.
"Защо я е поставил в тази дива, неопитомена среда? Това не е Тоскана. Какво се е опитал да ни каже, като е поставил тази спокойна, загадъчна дама в тази сурова природа?" казва Пицорусо.
"Наистина съм заинтригуван какво е било посланието му към нас", заключи геоложката.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!