В Северен Уругвай се намира едно от най-големите находища на аметист в света, но образуването му дълго време е било загадка. С помощта на най-съвременни техники изследователите разгадават историята на техния произход и откриват, че тези зашеметяващи скъпоценни камъни са кристализирали при изненадващо ниски температури.
Аметистите са вид кварц, който се разпознава по поразителния си виолетов оттенък. Скъпоценните камъни са важен икономически ресурс в Уругвай, където се намира минният район Лос Каталанес - находище, което е толкова значимо, че е признато за един от „първите 1000 обекта на геоложкото наследство“ от Международната комисия за геоложко наследство (IUGS). Според IUGS, находището е „уникално“ поради големия брой мегагеоди и огромните запаси, както и поради качеството и разнообразието на скъпоценните камъни.
Mysterious Origins Of Uruguay's World-Famous Amethyst Deposits Uncoveredhttps://t.co/xDBmUdQdv4
— IFLScience (@IFLScience) October 19, 2024
Аметистовите геоди се намират в охладени потоци от лава. Тези древни лавови потоци могат да бъдат проследени до разпадането на суперконтинента Гондвана преди около 134 милиона години. Добивът започва в Северен Уругвай преди повече от 150 години и продължава да бъде важен отрасъл и днес. Въпреки това, тъй като не се знае много за техния произход, може да се окаже трудно да се намерят нови геоди и понастоящем много зависи от опита на миньорите.
За да разберат повече, изследователите провеждат серия от геоложки проучвания, в които анализират минерали от геоди, подземни води и вода, съдържаща се в геоди, в над 30 мини. Проучването включва високотехнологични техники, включително микротермометрия с помощта на нуклеация (за изследване на малки джобове, запълнени с течност, в скалите) и тройна кислородно-изотопна геохимия (за анализ на кислородните атоми в минералите).
„Прецизността и точността на тези нови техники ни позволиха да оценим с увереност температурата и състава на минерализиращите флуиди“, казва в изявление Фиорела Ардуин Роде, водещ автор и докторант в Центъра по геонауки на Университета в Гьотинген.
„Нашите открития подкрепят идеята, че тези аметисти са кристализирали при ниски температури от течности, подобни на подпочвените води.“
Резултатите показват, че аметистовите геоди са се образували при температури между 15 и 60 °C - изненадващо ниска температура, казват изследователите. Това предполага, че аметистът се е образувал, след като лавата се е охладила.
Нещо повече, резултатите разкриват, че минерализиращите течности са имали ниска концентрация на сол. Съдържанието на изотопи също предполага, че водата е дошла от естествения цикъл на времето. Изследователите смятат, че тя вероятно е произлязла от подпочвени води, съдържащи се в близките скали.
Знанието за това може да помогне за намирането на повече от тези впечатляващи кристали в бъдеще.
„Разбирането на условията за образуване на аметист - като например температурата и състава на минерализиращата течност, както и източника на силициев диоксид, времето на минерализацията и връзката ѝ с вместващите скали - е от решаващо значение за разгадаването на процеса“, казва Роде.
„Това може значително да подобри проучвателните техники и да доведе до устойчиви минни стратегии в бъдеще.“
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!