А рхеолози разкриха тайните на библейски град, който се е намирал в Обетованата земя, където израилтяните се заселили, след като Мойсей ги извел от Египет.
Израелската служба за антики наскоро сподели своите открития от Заноа, който се споменава в Стария завет, разкривайки каменни стени, керамика и други артефакти, датиращи отпреди повече от 3200 години.
В Библията се казва, че израилтяните достигат Обетованата земя, известна още като Ханаан, около 1406-1407 г. пр.н.е. след 40-годишно странстване в пустинята.
Екипът открива и счупена дръжка на буркан с името на цар, описан в Библията, което дава още доказателства за библейската история за Мойсей.
Историята се разпростира в библейските книги Изход, Левит, Числа и Второзаконие.
Тя започва с израилтяните, поробени в Египет, преди фараонът, принуден от 10 ужасни язви, да се съгласи да ги освободи и Мойсей да ги преведе през чудодейно преминалото Червено море.
След като стигат до Синайския полуостров, Писанието казва, че те пътуват до планината Синай, където Мойсей получава 10-те заповеди.
След това групата се насочва към южната граница на Ханаан, но тъй като са твърде уплашени, за да влязат, Бог ги осъжда да прекарат десетилетия в пустинята.
След като изминават годините в оазиса Кадеш Варнеа, израилтяните се отправят към източната граница на Ханаан, където Мойсей умира и е погребан на планината Нево.
В последвалата Книга на Исус Навин поема ръководството на израилтяните, води ги в Обетованата земя през река Йордан и завладява Йерихон - и Заноа е споменат в Книгата на Исус Навин.
В Иисус Навин 15:34, 56 са описани границите и градовете в рамките на племенния дял на Юда, след като те влизат в Обетованата земя, което включва и Заноа.
Изследователите са направили разкопки в района през 2019 г., но са публикували своите открития през март.
Екипът открива стени, оформени с редици от големи бели камъни, за които смята, че са подпорни стени за земеделски тераси, използвани за създаване на равни площи за засаждане и за предпазване на по-стръмната почва от ерозия.
От земята са извадени и запазени керамични съдове, като върху дръжката на един от тях е поставен печат с надпис „на царя“, което е в чест на управлението на цар Езекия в Юда през 701 г. пр. н. е.
Животът на Езекия е описан в библейската книга „2 Царе“, глави 18-20.
Езекия също така разбива бронзовата статуя на змия, която Бог заповядва на Моисей да направи и която се споменава в Числа 21:8-9: „Тогава Господ каза на Моисей: Направи изображение на змия и го монтирай на стълб".
Фрагменти от керамични съдове са разпръснати по терена, като около 20 процента от тях датират от времето, когато се твърди, че израилтяните са пристигнали след 40-годишно странстване в пустинята - останалите са изработени през следващите 900 години.
Открит е украсен фрагмент от козметична купа, изработена от бял варовик.
„Тя има широк ръб, украсен с декорация от три концентрични ленти, разделени с пролуки: външната и вътрешната лента са тесни и имат украса от въжета, а централната лента е широка и има прекъснат мрежест модел“, споделят изследователите в проучването.
Други находки включват купи и кани, една от които има перфорации, които подсказват, че може да е била използвана като фенер, открити са и метални предмети.
Изследователите обаче не уточняват кога са били изработени, а само, че са бронзови накити като фрагмент от пръстен и обеца.
Други останки, свидетелстващи, че някога в региона са живели древни хора, включват железни инструменти, пирони с различни размери и бронзови ленти, използвани за заваряване на желязо.
Макар че е вероятно някои от находките да произхождат от руините и впоследствие да са били отмити по склона през годините, по-голямата част от артефактите, особено тези от ранновизантийския период, се отнасят до земеделски дейности, извършвани по склоновете на хълма - казват изследователите.
Те допълват, че големият брой находки показва важността на обекта „и подчертава потенциалното му значение“.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!