У чени от Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА и Калифорнийския технологичен институт откриха възможна причина за мистериозните периодични емисии на метан на Червената планета. Това се съобщава в статия, публикувана в Journal of Geophysical Research: Planets. Метанът, който се разглежда като потенциален източник на живот, е бил открит няколко пъти в марсианската атмосфера от марсохода Curiosity близо до повърхността на планетата.
Констатирано бе, че съдържанието му изглежда варира сезонно и в рамките на деня. Тъй като източникът на метан на Марс най-вероятно е под земята, учените подозираха, че атмосферните промени са свързани с все още неизвестен механизъм за транспортиране на газа в атмосферата. Изследователите са използвали високопроизводителни изчислителни клъстери, за да моделират как метанът прониква през мрежи от подземни разломи и се освобождава в атмосферата. Те също моделираха как метанът се абсорбира в скалните пори. Това е зависим от температурата процес, който допринася за колебания в нивата на метан.
Резултатите допускат отделянето на метан от повърхността на Марс в атмосферата малко преди изгрев слънце през летния сезон в северната част на планетата. Това потвърждава предишни данни, получени от апарата TLS-SAM на борда на марсохода Curiosity, което показва, че нивата на метан се колебаят не само сезонно, но и ежедневно и зависят от промените в атмосферното налягане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!