Ц ели 625 години по-късно последният владетел на Търновското българско царство, Иван Шишман, отново стъпи в бащината си крепост Царевец. Според историческите извори царят напуска столицата Търновград и се оттегля в крепостта Никопол, където събира войска за да се противопостави на султан Баязид Йълдъръм.
Уникални находки в Свищов, свързани с Дракула
През 1395 г. обаче, той е пленен и екзекутиран по заповед на османския владетел. Седем века по-късно неговото знаме отново гордо се развя над портите на търновската крепост.
Това стана по време на историческата възстановка на срещата на цар Иван Шишман с болярина Алдемир, управител на Свищовската крепост Калето, съобщи в. "Монитор". Възстановката е по идея на проф. Николай Овчаров, който вече втора година ръководи археологическите разкопки в крепостта на брега на река Дунав.
10 забележителни средновековни кули и укрепления в България
Срещата на портите на Царевец между царя, болярина и воините, облечени в бойни доспехи, предизвика огромен интерес у туристите. Според сценария владетелят посрещна своя болярин, който му докладва за отблсъкването на враговете.
Според проф. Овчаров управителят на Калето, Алдемир е действително съществувала историческа личност и името му се среща в намерени писма на Иван Шишман до него и до друг болярин на име Баул. В писмата владетелят призовава своите боляри да му изпратят войска в Никопол за да отблъсне османските завоеватели.
Проф. Николай Овчаров: Надписи доказват категорично, че кирилицата е българска
"От находките и историческите извори става ясно, че тази Свищовската крепост, заедно Никополската, са били последните бастиони на цар Иван Шишман след превземането на столицата Търново. Двамата болярите най-вероятно са имали кумански произход. За името на Алдемир има различни тълкувания. Проф. Пламен Павлов смята, че идва от "нагорещено желязо". Според мен обаче, то се извежда от "ел", ръка и "демир", желязо и означава "желязната ръка". Алдемир е бил комедантът на крепостта в Свищов и я е бранил до край. Османският пътеписец Мехмед Нешри се възхищава от коменданта на Свищовската крепост, че не се е покорил и се е бил до последно, но не го назовава по име. неговото име. Този комендант се предава чак, когато хранителните припаси в крепостта свършват, за да не умре населението от мъчителен глад. Според мен този храбър комендант споделя съдбата на своя цар и е бил убит заедно с Иван Шишман", смята проф. Овчаров.
Той съобщи и резултатите от тазгодишните разкопки в Калето.
"Вечер": Кирил и Методий не са "български славянски просветители"
"Находките са уникални. Общо са намерени над 100 монети. Една от тях е особено интересна. Тя беше открита в хоросана на крепостните зидове и е от времето на цар Иван Асен II. Което дава основание да се смята, че вероятно Калето е построена по това време. Намерени бяха и части от две чаши, тип бокали, за пиене на вино. Едната от тях е обикновено и вероятно е принадлежала на войник. Другата е сграфитокерамика. Тези чаши са се носели окачени на колана от притежателите им и са имали рангов характер. От материала, от който са направени и от украсата им се е разпознавало, притежателят към коя част от българско болярство е принадлежал", обяснява проф. Овчаров.
Той припомни, че разкопките на Свищовската крепост са посветени на 625-годишнината от смъртта на цар Иван Шишман.
Нови открития: Перперикон е бил център на епископията
"Разкопките дават ценна информация за последните месеци от тежкото и драматично управление на Иван Шишман. Дълго време се смяташе, че това е един безхарактерен и слаб владетел, напуснал столиата си за да се крие в Никопол. Това не е вярно. С войска от 5 хил. той се изправя срещу 30 хил. османска армия, предвождана от великия везир на Баязид, Али паша. Самият султан го нарича „великият мръсник” и иска главата му. За разлика от брат си Иван Срацимир и от останалите балкански владетеи, в това число и византийския иператор, Иван Шишман не е изпратил и един български войник да се бие на страната на турците", обяснява проф. Николай Овчаров.
Идеята на община Свищов е следващата година по европейски проект крепостта Калето да бъде раставрирана и отворена за посещение, а районът около нея да се превърне в красив парк за местните жители и гостите на града.
Вижте повече във видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!