3

У чени са открили най-ранните известни доказателства за готвене в археологически обект в Израел. Преминаването от сурова към готвена храна е драматичен поврат в човешката еволюция, а откритието показва, че праисторическите хора са били в състояние умишлено да палят огън, за да приготвят храна преди поне 780 000 години, информира CNN.

Детайлното изследване на рибни зъби, открити в обекта Гешер Бенот Яаков, разположен на брега на древното езеро Хула, разкри, че някои от нашите ранни предци - най-вероятно Хомо еректус - са били в състояние да готвят риба, заяви авторът на изследването д-р Ирит Зоар, изследовател в Музея по естествена история "Щайнхард" към Университета в Тел Авив.

Според Зохар, която е и уредник на биологичните колекции "Бейт Марголин" в академичния колеж "Ораним", обитателите на езерата са се хранили с големи сладководни видове.

На обекта не са открити човешки останки, но каменните инструменти съвпадат с тези, открити на местата на Homo erectus в цяла Африка, казва Зоар. Тя каза, че езерото е било плитко и е можело лесно да се уловят с ръка големи риби като изчезналия Luciobarbus longicep, който е можел да достигне до 6,5 фута (2 метра).

"Това е изключително важно откритие", казва археологическият геохимик д-р Бетан Линскот, който не е участвал в проучването.

"Доказателствата за контролирано използване на огън през (ранната каменна епоха) са в най-добрия случай ефимерни и като такива, описаните тук доказателства за антропогенно (поради човешка дейност) натрупани и приготвени рибни останки несъмнено ще имат широко въздействие върху изследователската общност", казва Линскот, която е постдокторант в Оксфордския университет в Обединеното кралство.

Преминаването към готвена храна означава, че хората са изразходвали по-малко енергия за интензивната работа по търсене и усвояване на прясна, сурова храна, което е освободило повече време за развиване на нови социални и поведенчески системи.

"Храненето е оказало голямо влияние върху еволюцията на нашия вид. Предполага се, че консумацията на месо е допринесла за увеличаването на относителния размер на мозъка на нашите ранни предци Хомо - но патогенните бактерии превръщат консумацията на неовкусено месо в рискована дейност", казва Линскот.

"Готвенето обаче убива бактериите и повишава енергийната стойност на месото, като по този начин създава нов, надежден източник на храна за ранните хоминини. Ето защо разбирането на това кога се е случило е тема от голям интерес, защото може да помогне да се обясни защо нашите предци хоминини са еволюирали по начина, по който са еволюирали."

Изгарянето равносилно ли е на готвене?

Предишни изследвания на Зохар, който работи на обекта от 16 години, са установили, че слоевете от седименти, в които са открити каменни инструменти - което предполага човешко обитаване - са свързани с голям брой зъби на риби от два конкретни вида (Luciobarbus longiceps и Carasobarbus canis), които са били част от семейството на шараните, но вече са изчезнали.

Намерени са обаче много малко рибни кости, които за разлика от зъбите омекват при високи температури и лесно се разлагат. Друга работа на съавтора на изследването Нира Алперсон-Афил, професор в катедрата по израелски изследвания и археология в университета Бар-Илан, е установила следи от огнища - едни от най-ранните извън Африка.

За да установят дали праисторическите обитатели на обекта действително са готвили риба там, а не са изхвърляли остатъците от рибата в огъня, изследователите установяват промени в размера на кристалите на зъбния емайл, които реагират по различен начин на промените в температурата.

При експериментите Зоар и сътрудникът ѝ д-р Йенс Наджорка, който е ръководител на рентгеновата лаборатория в Природонаучния музей в Лондон, анализират 56 зъба, принадлежащи на праисторически и сладководни риби, което им позволява да установят промените, причинени от готвене при ниски и високи температури. Резултатите показват, че рибите са били приготвяни при температури между 392 и 932 градуса по Фаренхайт (200 и 500 градуса по Целзий).

.
Източник: Getty images/ iStock

"Не знаем как точно е била приготвена рибата, но предвид липсата на доказателства за излагане на високи температури е ясно, че тя не е била приготвена директно в огън и не е била хвърлена в огъня като отпадък или като материал за горене", заяви Наджорка в съобщение за медиите.

Екипът успява да установи, че рибата е била редовна част от диетата - не е била само сезонно удоволствие или последна възможност, когато другите източници на храна са били оскъдни.

Изследователите направили това, като разгледали геохимичния състав на кислородните и въглеродните изотопи в емайла на зъбите, за да разберат през кой сезон е умирала рибата. Резултатите сочат, че те са били приготвяни и консумирани целогодишно.

Хомо еректус е първият хоминин, мигрирал извън Африка, и изследването показва, че древното езеро Хула може да е било ключов пункт по маршрута на тези ранни миграции.

Не е известно точно кога хората за първи път са започнали да готвят риба - или друг вид храна - и няма консенсус за това кога древните хоминини за първи път са развили способността да палят огън и да готвят. До това изследване най-ранните твърди доказателства за използването на огън за готвене са от неандерталци и хомо сапиенс, които са готвели нишестени корени в днешна Южна Африка преди около 170 000 години.

Непознат вид древен човек e идентифициран в Израел

Съвкупната тежест на доказателствата, представени в изследването, предполага, че рибата е била готвена, казва Джон Макнаб, професор в Центъра за археология на човешкия произход към катедрата по археология на Университета в Саутхемптън. Той не е участвал в проучването.

"Кога и къде за пръв път се е появил умишлено запален и контролиран огън и кога сме започнали да приготвяме храната си, са два от наистина големите въпроси, на които изследователите на човешкия произход отдавна търсят отговори", каза той по електронната поща.

"Огънят не е само за безопасност и защита. Той удължава работния ден и осигурява наистина важен механизъм за социално обвързване - ние буквално сме изградили обществата си около огньовете. Готвенето открива нови възможности за хранене и вкарва в действие нови хранителни продукти, както и увеличава хранителния потенциал на това, което ядем. Дали готвенето е причината, поради която Хомо еректус е бил способен да се придвижва в странни нови територии?"

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Доналд Тръмп и Владимир Путин

Какво постигна разговорът на Тръмп с Путин

Свят Преди 7 минути

В много отношения Путин вече получи това, което иска

<p>Рюте: Подкрепям мирни преговори за Украйна, но при това условие</p>

Рюте: Преговорите за Украйна трябва да доведат до траен резултат

Свят Преди 18 минути

В края на преговорите Путин трябва да знае, че повече не може да посегне на Украйна, посочи Рюте

<p>&quot;София не си ляга в 12 часа&quot;: Протест под прозорците на СОС (СНИМКИ)</p>

Протест под прозорците на СОС срещу спирането на нощния градски транспорт

България Преди 45 минути

Демонстрацията им започна минути преди да началото на редовното заседание на СОС

<p>Бившият шеф на Google: AI може да бъде използван от терористи&nbsp;</p>

Бившият шеф на Google се опасява, че АI може да бъде използван от терористи

Свят Преди 1 час

"Признавам, че не осъзнахме напълно последствията от технологиите, които създадохме"

Санторини

На фона на земетресения: Санторини се притеснява за туристите

Свят Преди 1 час

Но дори ако туристите не изберат да отидат другаде тази година, хотелите все още са изправени пред перспективата да нямат достатъчно персонал, който да обслужва гостите си през лятото

Отбелязваме Световния ден на радиото

Отбелязваме Световния ден на радиото

България Преди 1 час

Датата 13 февруари е приета за ден на радиото от Организацията на ООН

Скарлет Йохансон осъди злоупотребата с AI, след като образът ѝ се появи във видео срещу Кание Уест

Скарлет Йохансон осъди злоупотребата с AI, след като образът ѝ се появи във видео срещу Кание Уест

Любопитно Преди 1 час

Видеото, генерирано чрез AI, представя редица знаменитости, сред които Скарлет Йохансон, Бен Стилър, Мила Кунис и Стивън Спилбърг

Сдружение за модерна търговия излезе с остра позиция за цените на храните

Сдружение за модерна търговия излезе с остра позиция за цените на храните

България Преди 1 час

От организацията посочват, че определени фактори в държавата се опитват да въвлекат търговските вериги на дребно в България в политическите си борби

<p>Как Китай превзема Сърбия: &quot;Желязна дружба&ldquo; между Белград и Пекин</p>

Сърбия става все по-зависима и все по-задлъжняла от Китай

Свят Преди 2 часа

Увеличението на износа за Китай трябва да се анализира с повишено внимание, смята икономистът Горан Радосавлевич

<p>Четири организации организират <strong><span style="color:#ff0000;">бойкот</span></strong> на магазините</p>

Четири организации организират бойкот на магазините

България Преди 2 часа

В социалните мрежи пък се организира и антибойкот, наречен „масово пазаруване“

<p>НКЖИ&nbsp;с коментар за инцидента с влак, при който пострадаха майка и дъщеря</p>

НКЖИ за инцидента, при който пострадаха майка и дъщеря: Системата за безопасност на прелеза край Перник е добра

България Преди 2 часа

"При челен сблъсък пътниците нямаше да имат никакъв шанс", обясни Емил Симеонов

13-годишният, помел коли в Ботевград, бил с колани

13-годишният, помел коли в Ботевград, бил с колани

България Преди 2 часа

Началникът на „Охранителна полиция” в Ботевград обясни, че подобни инциденти не се случвали често в населеното място

<p><strong><span style="color:#ff0000;">Спира парното</span></strong> в 9 квартала на София</p>

Спира парното в 9 квартала на София

България Преди 2 часа

Вижте къде хората ще останат на студено и къде ще се извършват ремонтни дейности

<p>Почитаме двама светци! Имен ден имат...</p>

Почитаме двама светци! Имен ден имат...

България Преди 3 часа

Вижте кой празнува на 13 февруари