Ч овек се учи, докато е жив – тази малко клиширана световна мъдрост е валидна за всичко, което се сетите и, колкото и да е странно – дори и за начина, по който кашляме. Едва ли някой си е представял, че като възрастен човек, постигнал какво ли не в живота, ще трябва тепърва да овладява специална техника за изкашляне, но ето, че и това се случва. И всъщност не е трудно да се сетим, че да кашляме по начин, който предпазва околните, e въпрос не само на обща, но и на здравна култура.
Грижата за здравето – собственото и чуждото, обичайно е по-висока в общества с по-висок стандарт на живот. Превенцията и профилактиката на такива места също са важна част от живота на хората, както и личната грижа да се поддържат в добро здраве и най-важното – когато са болни, да не заразяват други хора. Това изключва геройските постъпки, като ходенето на работа болен, събиране в големи компании и пътуване в обществени превозни средства в пикови часове. Усвояването на такъв тип навици обаче изисква време и постоянство, както и лична възможност да си стоиш вкъщи, за да се излекуваш, вместо да продължиш да работиш в офиса.
Как да се държим сред хора, когато имаме симптоми на респираторна инфекция, е тема, валидна целогодишно. На всеки се случва да има порив да се изкашля, а понякога поривът е толкова силен, че дори нямаш време да мислиш как да кашляш и дали го правиш правилно, тъй като инстинктът да дишаш е по-силен от социалните правила.
Оказва се, че установен с десетилетия навик, за който всички са ни обучавали - да се изкашляме в юмрука или дланта си, е възможно най-грешната техника на изкашляне. Реално кашляйки върху откритата част на ръката си, пренасяме всички вируси или бактерии, които отделяме при кашлицата, върху кожата на ръката си. Така в следващия момент, в който със същата тази ръка натиснем дръжката на вратата или се ръкуваме, неволно разпростравяваме потенциална зараза.
Истински предпазващото действие е да кашляме в лакътя си и за по-голяма сигурност, според учените, да носим дълги ръкави, когато го правим. За щастие, сезонът не предполага да се разхождаме по потници, така че вероятно ще бъдете екипирани с блуза или яке, в което спокойно можете да се изкашляте без да рискувате да заразите околните.
Превенцията обаче си остава най-добрата стратегия за грижа за здравето и за да не се докарваме дотам, че да кашляме в лактите си, е препоръчително да положим грижи преди това да се случи, както и по време на евентуална респираторна инфекция. Това, което можем да направим, за да облекчим симптомите при вече настъпило заболяване, са обичайните неща, препоръчвани в повечето случаи на вирусни инфекции – почивка, , прием на течности, както и прием на продукти, които помагат за откашлянето на секрета, успокояването на кашлицата и по-краткото боледуване.
Кашлицата (суха и влажна), както повечето хора знаят, не е заболяване сама по себе си, а симптом на такова, и обичайно съпровожда повечето вирусни заболявания в настоящия сезон.
Чрез влажната кашлица организмът сам изчиства излишъка от секрети от дихателните пътища, съдържащи вирусите, бактериите и частиците, които вдишваме от въздуха. Симптомите на тази кашлица са много лесни за разпознаване – тя съдържа лепкав секрет, а при кашляне се чува хриптящ звук, особено при вдишване и изкашляне. Влажната кашлица най-често е причинена от заболявания на горните дихателни пътища, тютюнопушене и замърсен въздух.
Сухата и дразнеща кашлица пък е изключително неприятна и в повечето случаи се лекува със средства, които я потискат. Често тя преминава в продуктивна и влажна кашлица, и в такъв случай лечението трябва да е съобразено с пиковете на кашлицата – вечер да се приема лекарство, успокояващо пристъпите, така че гръдният кош да се възстанови, а сутрин –продукт, който да помогне за отстраняване на храчките.
И не забравяйте – здравето е лична отговорност, от която зависи състоянието и на другите около нас. Бъдете отговорни, грижете се за себе си и както се казва в днешни дни - #РаздавайЛюбовНеКашлица
Мукосолван Макс е лекарствен продукт без лекарско предписание за възрастни. Съдържа амброкосол. Преди употреба прочетете листовката. За повече информация „Санофи България“ ЕООД; гр. София 1784, бул. Цариградско шосе 90, Офис сграда Капитал Форт, тяло А, ет. 10, тел: 02/9705300, факс: 02/9705333, e-mail: bg-medical-info@sanofi.com MAT-BG-2000130/09/2020, A0196/19.10.2020.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!