М оже ли едно растение да помни? Нов анализ показва, че растенията могат да предават съвети за адаптиране към климата на своето потомство.
Климатичната криза променя природните местообитания по целия свят - от опустошителни наводнения до повишаване на температурите. За да оцелеят, много растения са принудени бързо да се адаптират, сочи ново изследване, публикувано в списание "Trends in Plant Science", предава БГНЕС.
Plants use their epigenetic memories to adapt to climate change
— potatoes.news (@potatosystem1) November 23, 2022
Animals can adapt quickly to survive adverse environmental conditions. Evidence is mounting to show that plants can, too. A paper publishing in the journal Trends in Plant Science...https://t.co/HJslh7cZXR pic.twitter.com/RXxF3urpkq
"Един ден се замислих за това как начинът на живот и опитът на човек могат да повлияят на неговите репродуктивни клетки, които предават молекулярните белези на живота му на неговите деца", обяснява Федерико Мартинели, генетик по растенията от Университета във Флоренция "Веднага си помислих, че при растенията трябва да се предават още повече генетични белези, тъй като растенията са неподвижни на едно място организми, които са подложени на много повече стрес от околната среда, отколкото животните през живота си."
Как растенията се адаптират към изменението на климата и как запомнят тези адаптации?
Промените в околната среда принуждават животните да се променят, като променят начина си на ловуване и зимен сън и преместват местообитанията си. Растенията са вкоренени на място - но и те се променят. Например зимите - по които растенията се ориентират за времето на цъфтежа си - са станали по-топли и по-кратки в много региони.
"Много растения се нуждаят от минимален период на студ, за да настроят своя екологичен часовник, който да определи времето им на цъфтеж", казва Мартинели. "Студените сезони се скъсяват, растенията са се адаптирали да изискват по-малък период на студ, за да забавят цъфтежа. Тези механизми позволяват на растенията да избягват цъфтежа в периоди, в които имат по-малко шансове да се размножават."
Растенията не създават спомени по същия начин, както хората, но въпреки това те помнят. Вместо да съхраняват спомени в мозъка (невронни мрежи), те ги съхраняват в сложни клетъчни и молекулярни сигнални мрежи. Изследователите наричат това "соматична памет", която се съхранява в тялото на растението.
Доклад: Глобалното затопляне е променило животни и растения на всеки континент
"Тези механизми позволяват на растенията да разпознават появата на предишно състояние на околната среда и да реагират по-бързо при наличието на същото условие", казва Мартинели. Например растението може да си спомни да отложи цъфтежа, когато е по-топло.
То ще предаде тази черта на потомството си чрез нещо, което изследователите наричат "епигенетика". За разлика от генетичните промени, епигенетичните промени не променят последователността на ДНК. Вместо това те могат да променят начина, по който организмът разчита ДНК последователността.
"Епигенетичните модификации се предават по наследство... като по този начин допринасят за дългосрочната адаптация на растителните видове към климатичните промени", пишат авторите на статията.
Изследването ще помогне на учените да разберат как интелигентността на растенията се бори с изменението на климата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!