В България всяка година се диагностицират около 1000 случая на рак на маточната шийка, като около 40% от тях са в напреднал стадий и с много лоша прогноза. Чрез редовна профилактика и ваксинация в ранна юношеска възраст могат да бъдат спасени много жени и този процент може да бъде много нисък. При поставяне на диагноза в ранен стадий шансът за излекуване е много висок.
Инфекцията с HPV или човешки папилома вирус е причина за почти всички случаи на рак на маточната шийка. Това е откритие на професор Харалд Цур Хаузен*, за което той получава Нобелова награда за физиология и медицина през 2008 година. 90% от инфекциите при младите жени са временни и преминават за около 2 години, а 70% за около 1 година. Риск от развитие на рак на маточната шийка и предракови лезии се получава при 5-10 % от инфектираните жени, тъй като инфекцията при тях е станала хронична и организмът не се е преборил с нея.
Ракът на маточната шийка е второто по честота злокачествено заболяване при жените. Заразяването с високорискови типове вируси има най-голямо значение, особено тип 16 и тип 18, защото те са причинителите на рак в над 70% от случаите, тъй като имат висока цервикална онкогенност.
Все по-разпространена е ваксинацията на младите момичета, която може да се проведе преди началото на половия живот или до 12-13 годишна възраст.
Цитонамазката от друга страна е метод за откриване на ранните стадии на този вид рак.Някои от основните рискови фактори за развитието на рак на шийката на матката са слаб имунитет, сексуалнен партньор – носител на вируса, ранни сексуални контакти, липса на достъп до скрининг и ваксинация, както и на програми за сексуално образование.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!