Л ичностите прославили България несъмнено са много.
Предбалкана е родното място на голяма част от нашите герои. Един от тях е Райна Касабова – първата жена участвала в полет във военна обстановка, пишат от Edna.bg.
Райна носи патриотичната кръв – баща ѝ Васил Касабов е участник в Шипченската епопея, кръстник на майка ѝ е Васил Левски, а тя е разнасяла комитетски писма като дете.
Райна е родена на 1 май 1897 година в Карлово, и също като своите роднини копнее да допринесе с нещо за отечеството.
Едва на 15 години се записва тайно от своите родители на самарянски курс по време на мобилизацията преди Балканската война.
Водена от неизмеримия ентусиазъм Райна, заедно с още стотици хиляди герои, потегля на югоизток.
Крайната цел е летището край Мустафа паша (днешен Свиленград), където е разположена полевата болница.
Мустафа паша е превзет още на първия ден от войната и идва ред на Лозенград.
Един немски фелдмаршал преди това е заявил, че тази крепост може да бъде превзета само от пруси и то след 6-месечна обсада, но въпреки смелите предположения, Лозенград е превзет за 2 дни.
Най-тежкото изпитание обаче предстои – Одрин, чиято крепост по онова време е смятана за непревземаема.
16 октомври 1912 година пилот поручик Радул Милков и наблюдател поручик Продан Таракчиев със самолет „Албатрос Ф-II“, извършват първия боен разузнавателен полет в историята на българската авиация.
През това време Райна е свидетел, а самолетът я вдъхновява да мечтае за небесата.
След среща със летището отблизо, Райна пожелава да лети, а виждайки огромното желание на девойката, авиаторите се съгласяват.
Но все пак е война, фронтът е близо и разходките из въздуха не са разумна идея, затова летците решават да й възложат конкретна задача.
Защитникът на Одринската крепост Шукри паша, притеснен от настъпващите български военни, започва да разпространява слухове из града, с които да вдигне духа на хората. Той разпространява лъжата, че турската армия е превзела Пловдив и настъпва към София.
В тази ситуация ролята на Райна била да информира хората. Снабдена от летците с необходимото оборудване, тя се качва на наблюдателското място на самолета „Воазен“ зад пилота Стефан Калинов.
Когато минават над Одрин, Райна в ролята на авиатор, безстрашна пред дъжда куршуми, започва да разхвърля позиви на турски и френски, които да информират одринчани за реалното им положение – че крепостта съвсем скоро ще бъде превзета и всяка следваща напразна жертва може да бъде избегната с капитулация.
След полета, безкрайно щастлива, Райна пише на родителите си: „С особен интерес следихме полетите на нашите смели авиатори.Те събуждаха у нас чувство на гордост. Стана така, че и аз се заразих от техния пример.“
Одрин пада на 26 март 1913 година, а конфликтът приключва на 30 май.
Уви, наред със спомена за приключенското летене, войната оставя трайни следи в неукрепналото здраве на Райна.
През следващите години тя лекува травмите си, причинени от тежките условия в лазарета и благодарение на силния си дух побеждава болежките.
Райна Касабова така и не създава семейство, тъй като любовта на живота й загива през войните. Но въпреки това оставя траен спомен в хората след геройската си постъпка във военно време.
При посещението си в България през 1963 година Валентина Терешкова – първата жена, напуснала пределите на Земята, изявява желание да се запознае с първата жена, летяла на боен самолет.
Двете се срещат в родния град на Райна - Карлово.
Райна Касабова умира на 71 години през 1969 година.
Тя не само е призната за първата жена в света, изпълнила стратегическа задача в боен полет, тя е изпълнила мисията си по мирен начин, без да е хвърляла бомби, убива хора, нито е рушила културното наследство на красивия град.
Не само България, а и светът може да се гордее с първия военен полет на жена, която е доказала, че добротата и истински силната вяра могат да доведат до невероятни постижения.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!