У чени от Южна Африка за пръв път вкарват радиоактивен материал в роговете на живи носорози в рамките на усилията за по-лесно откриване на роговете по международните граници и за ограничаване на бракониерството.
След като са били изправени пред почти пълно изчезване, успешните дейности по опазването на природата са довели до възстановяване на популациите на носорозите в Африка, като по-голямата част от тези животни живеят в Южна Африка. Въпреки това в родината им все още има проблем с бракониерството - миналата година в страната са били убити 499 носорога, а рейнджърите, които се опитват да ги защитават, все по-често се оказват в опасност.
(Видеото е архивно: Белите носорози се завръщат в Конго)
VIDEO: 🇿🇦 Radioactive rhino horns to curb poaching in South Africa
— AFP News Agency (@AFP) June 27, 2024
Scientists inject radioactive material into live rhino horns to make them easier to detect at border posts in a pioneering project aimed at curbing poaching#AFPVertical pic.twitter.com/Pr0ZZDodZj
Бракониерите се насочват към животните заради характерните им рога, които са много търсени в азиатските страни заради използването им в традиционната медицина.
"Това е довело до факта, че в момента рогата им са най-ценната стока в търговията на черния пазар, като стойността им е по-висока дори от тази на златото, платината, диамантите и кокаина. За съжаление, роговете на носорозите играят голяма роля във финансирането на най-различни престъпни дейности в световен мащаб", казва в изявление професор Джеймс Ларкин, директор на звеното по радиационна и здравна физика към Университета Витватерсранд.
Ларкин е ръководител на проекта "Ризотоп", който предлага нов начин за справяне с проблема с бракониерството - радиоактивност.
След тригодишна разработка на 24 юни Ларкин и екипът започват да вкарват ниски дози нетоксични радиоизотопи в рогата на 20 живи, но упоени носорози, живеещи в биосферния резерват Уотърбърг на ЮНЕСКО.
Attention all #rhino horn consumers! #SouthAfrica scientists inject radioactive material into live #rhino horns which would "render the horn useless... essentially poisonous for human consumption" Could this be the silver bullet to end #rhino #poaching?https://t.co/RsKbFnX75A pic.twitter.com/z7LaLsWxs3
— Sue Spurgin (@SueSpurgin) June 26, 2024
"Всяко поставяне се наблюдаваше отблизо от ветеринарни експерти и се полагаха изключителни грижи, за да се предотврати всякакво увреждане на животните", обяснява Ларкин.
"В продължение на месеци на изследвания и тестове ние също така се уверихме, че поставените радиоизотопи не представляват никакъв здравен или друг риск за животните или за тези, които се грижат за тях."
Целта на използването на радиоактивен материал е да се улесни откриването на бракониерски рога на места като летища и пристанища, където вече има много детектори за радиация. Не само това, но и надеждата, че по този начин ще се предотврати бракониерството, тъй като, бидейки радиоактивни, рогата вече няма да са полезни за хората.
"В крайна сметка целта е да се опитаме да обезценим рога на носорог в очите на крайните потребители, като в същото време направим така, че роговете да бъдат по-лесно откривани при контрабанда през границите", казва Ларкин.
През следващите шест месеца екипът ще наблюдава внимателно животните, като следи техните жизнени показатели и общото им здравословно състояние. Надяваме се, че ако всичко е наред, същата техника може да се приложи и за други животни, които са обект на бракониерство, като слонове и панголини.
"Този нов подход, разработен за първи път от професор Ларкин и неговите колеги, има потенциала да премахне заплахата от изчезване на нашите уникални видове див живот, особено в Южна Африка и на континента", заключава професор Лин Морис, заместник-ректор по научните изследвания и иновациите в университета Wits.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!