П оследната година и половина се оказа изпитание за компаниите по различни причини. Много браншове изобщо не можеха да работят, а в други работата трябваше буквално за дни да премине от офлайн в онлайн режим с всички произтичащи от това последствия за отношенията между служителите и мениджмънта.
В дните, в които личното и служебното се сливаха, стана ясно, че човешкото отношение и грижата за хората са също едни от най-важните компоненти на един добре стикован екип.
Много от компаниите положиха усилия и въведоха разнообразни инициативи за подкрепа и мотивиране на персонала си.
Сред най-работещите активности се оказват онези, предложени от самите екипи. В компанията Mars например, един от най-големите производители на храни в света, има разработена програма, наречена „Be Well“. Тя е изцяло фокусирана върху благосъстоянието на служителите. Всъщност от компанията наричат хората си „сътрудници“, защото те допринасят с уменията и познанията си за развитието и успеха на бизнеса. COVID-19 още повече засили значението на програми като „Be Well“, тъй като се отрази негативно на менталното състояние на много хора по света. Преди повече от 2 години Mars въвежда местни „Be Well“ посланици (посланици, фокусирани върху благосъстоянието), чиято задача е да организират дейности, намаляващи стреса на работното място. Тази инициатива продължава и по време на пандемията в дистанционния режим на работа.
„Истината е, че когато станеш част от програмата „Be Well“ на Mars от теб се очаква да бъдеш и модел за подражание. Винаги съм била силен привърженик на идеята за здраволосвен баланс между личния и професионалния живот. С течение на времето осъзнах, че това е възможно само тогава, когато дадеш най-доброто от себе си и в двата аспекта, но се освободиш от стремежа към перфекционизъм. Чувствам се щастлива и признателна да бъда част от компания, която предоставя гъвкави работни условия, като приоритизира трудовата етика и постигнатите резултати пред фиксираното работното време. Работата от вкъщи наложи да си създам нова рутина - започнах да се разхождам по време на онлайн работни срещи, намалих употребата на дигитални устройства в свободното си време, не обсъждам работните си ангажименти по време на вечеря и се награждавам с поне един час за себе си всеки ден – няколко прости, но осъзнати правила, които несъмнено ме направиха по-добър човек, партньор и сътрудник на Mars“, споделя Силвия Шахбазян, Activation Executive за Mars България, Албания, Косово и Северна Македония и посланик на регионалната програма на Mars.
В рамките на „Be Well“ бе въведена и програма за подпомагане на сътрудниците, която им осигурява достъп до редица консултантски услуги, чрез които по-лесно да разрешават различни лични проблеми, оказващи въздействие върху работата и благосъстоянието им. Участието в програмата е изцяло безплатно, като в нея могат да се включат дори и членове на семейството на служителите.
„Сред любимите ми дейности в програмата е четенето на книги на децата на нашите сътрудници. Докато яслите и детските градини бяха затворени по време на пандемията, мнозина се сблъскаха с предизвикателството да работят за първи път от вкъщи в компанията на своите деца (бебета или тинейджъри), съпрузи и домашни си любимци. Според психолозите, основният проблем на работещите родители беше да намерят баланса между професионалния и личния живот. Попадна ми проучване, според което именно поради това голяма част от родителите са спрели да четат книги на децата си преди лягане, за да посветят това време на работни задачи. Като посланици на „Be Well“, ние решихме да четем приказките вместо тях и създадохме група по четене, която бе приета радушно от всички в компанията“, коментира Наталия Дянкова, Старши сътрудник Планиране на продажби – регион Балкани и посланик на Mars.
Бисерка Игнатова-Битунска, офис координатор в Mars, добавя: „Донесохме много усмивки и получихме положителна обратна връзка не само от дейностите ни на живо преди COVID-19, но и по време на онлайн активностите ни. Към някои от тях се присъединиха и доброволци, които несъмнено допринесоха за осъществяването им“.
Друга значителна промяна, която редица големи компании като Mars въведоха, е разширяването на дигиталните ресурси за обучение на нови служители – т.нар „onboarding“ процес. Преди тези въвеждащи дни се провеждаха в заседателни зали, в присъствието на новите служители и под ръководството на старите. Това помагаше на екипите да се сплотят, но нарушаваше работния ритъм. С дигитализирането на процесите онбордингът също става изцяло дигитален, като от Mars споделят, че виждат в това много предимства. Обучителните материали например са достъпни по всяко време за новите сътрудници. На всички останали хора от екипа, които имат желание да се развиват и самоусъвършенстват, също се предоставят ресурси за обучение по различни теми.
Сега, когато постепенно всички се връщат към работа „в реалността“, активностите в рамките на кампaнии като „Be Well“ ще продължат, защото повечето работодатели си дадоха сметка, че здравето на ума и тялото, чувството за общност, съвместните преживявания и общите спомени са онова, което правят едно работно място любима възможност за разгръщане на пълния потенциал.
„Знам колко малко е нужно, за да покажеш грижа и любов към някого. Стремя се да предоставям на хората около себе си необходимото време и доверие, за да открият високата си стойност. Посочихме, че е необходимо да размишляваме върху това какво е важно за нас. Поемаш си дъх за малко, оглеждаш се наоколо и избираш това, което те кара да се чувстваш жив, щастлив и здрав.
За мен това са моето семейство, цветята ми и кулинарната ми страст. Ще перефразирам нашето разбиране: „Светът, който искаме утре, започва с това как всички допринасяме за него днес!“ – коментира Силвия Колева, Изпълнител Активности на Mars България, Северна Македония, Косово, Албания и посланик на регионалната програма на Mars.
Зад инициативите на Mars стои мечтата – тяхната социална политика, основана на изграждане на доверие и по-добър и спокоен живот за служителите, един ден да бъде прилагана в редица компании. Може само да се учим от тях, не мислите ли?